Emerson Mnangagva, nemilosrdni politički operativac sa nadimkom Krokodil vjerovatno će zamijeniti Roberta Mugabea na čelu Zimbabvea, ali mnogi se pitaju da li je on stvarno ta promjena koja je toj zemlji prijeko potrebna.
Nadimak govori sve - Mnangagvu zovu "Ngvenia" (Krokodil) zbog političke lukavosti i bezobzirnosti.
I dok ga mnogi u Zimbabveu podržavaju samo da bi Mugabe napokon otišao, drugi naglašavaju da mu je Mnangagva decenijama bio lojalna desna ruka, sve dok ga Mugabe prošlog mjeseca nije smijenio sa mjesta potpredsjednika države.
Ta smjena je izazvala neočekivani državni udar jer vojska, koja podržava Mnangagvu, ne želi da Mugabea naslijedi supruga Grejs.
Udar je izazvao domino efekt pa se i vladajuća stranka ZANU-PF brzo odrekla Mugabea, iako protiv njega do tada nije nikada rekla ni riječ i proglasila Mnangagvu čelnikom stranke, prenosi agencija Hina.
Politička pozornica Zimbabvea pripremljena je za povratak Krokodila i njegove "grupe Lacoste", kako se, po modnom brendu koji koristi reptila u logotipu, naziva njegova frakcija.
I dok se mnogi strani promatrači pitaju ko je Mnangagva, on je u Zimbabveu dobro poznat. Uz Mugabea je jedan od junaka borbe za nezavisnost 70-ih godina, ali i jedan od navodno upletenih u brutalno i krvavo slamanje pobunjenih plemena nakon toga. Mnangagva negira učestvovanje u tim zločinima.
Iako se dugo smatralo da je on prirodni nasljednik Mugabea, u nemilost je pao nakon sukoba sa prvom damom Grejs Mugabe, koja je takođe imala velike ambicije da naslijedi supruga.
Slično se dogodilo i Mnangagvinim prethodnikom na dužnosti potpredsjednika, Džojsom Mjuruom, koji je smijenjen 2014. nakon što se Grjes potrudila da ga diskredituje.
Mnangagva se okoristio time što je Mugabe protjerao Mjurua, ali je tri godine kasnije i sam saznao kako je to naći se na strani koju Mugabe smatra suparničkom. Pobjegao je iz zemlje strahujući za svoj život.
Ali, izgleda da se Krokodil ipak zadnji smije. Ne podržava ga samo vojska nego i moćno udruženje ratnih veterana. Neki analitičari su, međutim, zabrinuti.
"Ti generali, uz podršku Mnangagva, isti su oni ljudi koji su i stvorili ovaj nered u državi", kaže opozicioni političar i bivši ministar Devid Koltart.
On misli na izbore 2008. godine na kojima je opozicioni Pokret za demokratsku promjenu (MDC) pobijedio u prvom krugu, ali je do drugog kruga nasilno slomljen. Mnangagva je navodno orkestrirao to nasilje.
"Ironično, sada govore da Mugabe treba da bude maknut zbog korupcije i zloupotrebe vlasti, a oni su radili u dlaku isto", kaže Koltart.
Međutim, budu li naredne godine održani pošteni i slobodni izbori u Zimbabveu, Mnangagva sigurno gubi, ubijeđen je Koltart.
Politički analitičar iz Hararea Aleksander Rusero smatra da je sada jedino važno Mugabea ukloniti sa vlasti.
"Mislim da ćemo se složiti da je loša promjena bolja nego nikakva. Mnangagva je nužno zlo", naglasio je.
Galerija
Bonus video: