Predsjednik prelazne Vlade Libana Hasan Dijab upozorio je danas da "socijalna eksplozija" prijeti njegovoj zemlji suočenoj s mnogim krizama i apelovao na međunarodnu zajednicu da joj pomogne.
Liban nema novu vladu ni gotovo godinu dana poslije ostavke Diaba u avgustu 2020, poslije razorne eksplozije u bejrutskoj luci koja je još više pojačala duboku krizu u kojoj je ta zemlja.
Danas je Dijab u razgovoru sa stranim diplomatama apelovao na prijateljske zemlje da pruže pomoć uprkos tome što nove vlade nema, rekašvi da uslovljavanje pomoći reformama duboko korumpiranog sistema postaje prijetnja po živote Libanaca i stabilnost zemlje.
Ekonomska i finansijska kriza traje od kraja 2019. godine i sada izmiče kontroli u toj maloj mediteranskoj zemlji sa šest miliona stanovnika, računajući milion sirijskih izbjeglica.
Nestašica strane valute je paralisala Liban koji zavisi od uvoza, tako da žitelji teško nabavljaju gorivo, ljekove i osnovne namirnice. Isključenja struje traju satima što otežava i rad bolnica.
Svjetska banka je krizu u Libanu ocijenila kao najgoru u svijetu još od 1850-ih godina.
Nacionalna valuta je izgubila 95 odsto vrijednosti, inflacija i nezaposlenost su porasli i mnogi stručnjaci su se iselili.
Libanu su obećane milijarde dolara međunarodne pomoći, ali to zavisi od reformi da bi se stalo na put korupciji koja je dovela i do dužničke krize.
Ministar odbrane Izraela Beni Ganc zvanično je ponudio humanitarnu pomoć susjednom Libanu iako nisu u dobrim odnosima, prenijeli su izraelski mediji.
Izrael je i ranije nudio pomoć Libanu, ali ona nije prihvaćena.
Bonus video: