Današnja ostavka premijera Libana Saada Haririja uslijedila je poslije pokušaja atentata na njega prije nekoliko dana, objavila je saudijska televizija Al-Arabija.
U izvještaju se dodaje da je atentat spriječen u Bejrutu, glavnom gradu Libana.
Hariri je ostavku podnio danas i to tokom posjete Saudijskoj Arabiji, što je iznenadjujući potez koji uvodi Liban u nesigurnost u vrijeme pojačanih regionalnih tenzija, navodi Asošiejted pres.
U saopštenju predsjedničkog kabineta u Libanu je navedeno da je Hariri u telefonskom razgovoru obavijestio libanskog predsjednika Mišela Auna o svojoju ostavci.
AP podsjeća da je Aun izabran oktobra 2016. poslije dvije godine predsjedničkog vakuuma i da je blizak saveznik šiitskom Hezbolahu, dok Hariri, sunitski musliman, predvodi snage lojalne Saudijskoj Arabiji.
Haririjeva ostavka dovodi u pitanje više puta odlagane parlamentarne izbore planirane za početak iduće godine.
Ostavci je prethodila oštra eskalacija saudijske retorike protiv njenog glavnog regionalnog rivala, Irana.
U prvom iranskom komentaru Hosein Šeikoleslam, savjetnik ministra vanjskih poslova, rekao je da ostavka nije mudra i da "ne sluti na dobro za Liban".
U izjavi za televiziju Al-Alam on je ocijenio da i SAD i Saudijska Arabija teže eskalaciji.
Hezbolah se bori na strani snaga sirijskog predsjednika Bašara al Asada u građanskom ratu u Siriji i tamo je poslao hiljade svojih boraca.
Intervencija te proiranske organizacije u Siriji je krajnje kontroverzna za Liban.
"Objavljujem svoju ostavku na mjesto premijera u Vladi Libana, uvjeren da je volja Libanaca jaka", rekao je Hariri.
Podsjetio je da je, kada je preuzeo funkciju, obećao da će "težiti da ujedini Libance i okonča političke podjele", ali nije bio u stanju da to učini, te, uprkos njegovim naporima, "Iran nastavlja da zloupotrebljava Liban".
U obraćanju prenošenom preko televizije u Rijadu, Hariri je osudio Iran i Hezbolah, rekavši da se miješaju u arapske poslove, i zaprijetivši da će "biti odsječene iranske ruke u regionu".
"Zlo koje Iran širi u regionu će se vratiti", rekao je Hariri, optuživši Teheran da širi haos, razdor i razaranje.
Hariri je krajem prošle godine postao premijer i predvodio je vladu nacionalnog jedinstva sa 30 ministara u kojoj su bili i članovi šiitskog ekstremističkog Hezbolaha.
Ta vlada je u mnogome uspjela da zaštiti Liban od posljedica građanaskog rata u susjednoj Siriji.
Međutim, ona je duboko podijeljena između onih koji su lojalni Saudijskoj Arabiji, predvođenih sunitskim muslimanom Haririjem, i onih koji su lojalni Iranu, a predstavlja ih Hezbolah.
Očekuje se da će današnja ostavka Haririja naglo podići napetost u Libanu.
On je u svom govoru sugerisao da se boji za svoj život i da je atmosfera u Libanu slična onoj prije ubistva njegovog oca, premijera Rafika Haririja 2005. godine.
Nekolicini članova Hezbolaha je suđeno u odsustvu za to ubistvo u specijalnom tribinalu za Liban koji su u Hagu osnovale UN.
Hezbolah je porekao umiješanost.
Hariri je danas rekao da politika Hezbolaha stavlja Liban u središte oluje.
"Hezbolah je bio u stanju u protekloj deceniji da nametne status kvo u Libanu preko svog oružja uperenog u grudi Sirijaca i Libanaca", rekao je Saad Hariri.
Početkom ove nedjelje saudijski ministar za poslove u Zalivu Tamer al-Sabhan je oštro kritikovao Hezbolah i pozvao na rušenje te organozacije, obećavajući u intervjuu za libansku TV stanicu MTV "zaprepašćujući razvoj događaja" u narednim danima.
Taj ministar se ove nedjelje s Haririjem sastao u Saudijskoj Arabiji.
Hariri se iznenada tamo vratio u petak i danas dao iznenađujuće saopštenje o svojoj ostavci.
Al-Sabhan je na Tviteru sastanak s Haririjem opisao kao dug i plodan, dodavši i da su rezultat sporazumi o mnogim pitanjima koji se tiču Libanaca.
On je u tvitovima kritikovao Vladu Libana što toleriše kritike Hezbolaha na račun Saudijske Arabije, a ranije rekao da moraju biti kažnjeni oni koji sarađuju s Hezbolahom.
Napadi na Hezbolah dolaze posle novih sankcija SAD protiv te organizacije.
U bejrutskom kvartu Tarik al-Džadideh, gdje žive uglavnom suniti koji podržavaju Haririja, šokantna ostavka je međutim označena kao dobar korak.
Bonus video: