Migranti čine 3,6 odsto svjetske populacije, a njihov broj skoro je tri i po puta veći nego prije pet decenija, navedeno je u izvještaju Međunarodne organizacije za migracije (IOM) koji je objavljen uoči Svjetskog dana migranata 18. decembra.
U izvještaju IOM-a koji prenosi Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), navodi se da je broj ljudi koji su iz različitih razloga napustili zemlju rođenja prošle godine dostigao 281 milion, a bilo bi ih dva miliona više da nije pandemije Kovid-19 koja je drastično ograničila mobilnost.
"Samo 22 odsto migranata je u zemlji destinacije pokriveno socijalnim osiguranjem, što ih čini visoko ranjivom kategorijom, a posebno su pogođene migrantkinje, koje su u najvećem riziku od eksploatacije i nasilja", navedeno je u saopštenju GIZ-a.
Migracija može da bude efikasno sredstvo za smanjenje siromaštva migranata i njihovih porodica i da značajno doprinese razvojnim naporima kako zemlje porijekla, tako i zemlje odredišta, navodi GIZ i podsjeća da je Srbija najveći primalac doznaka na Zapadnom Balkanu.
"Migranti daju važan doprinos razvoju, gradeći mostove između svojih zemalja porijekla i zemalja u kojima žive i rade. Nerijetko su aktivno uključeni u udruženja, realizuju lokalne projekte i šalju novac porodicama i prijateljima. Oni takođe prenose znanje i iskustvo kada se vrate kući na kraći ili duži period", dodaje se u saopštenju.
Ističe se da iseljenici svojim znanjem i vještinama grade snažnije i otpornije zajednice, i da su u proteklom periodu bili u prvim redovima borbe protiv Kovida, te da od početka krize oni daju ogroman doprinos u zdravstvu, maloprodaji, dostavi hrane i drugim ključnim djelatnostima.
"Čak i u vrijeme kada su granice bile čvrsto zatvorene, brojne zemlje su napravile izuzetak otvarajući ih za strane sezonce u poljoprivredi. Migracija, međutim, takođe nosi rizike za pojedince koji se nađu u iregularnoj migraciji, kao i za zemlje porijekla koje rizikuju da izgube visoko kvalifikovane stručnjake", upozoreno je u saopštenju.
Globalni programi "Migracije za razvoj" (PME) i "Migracije i dijaspora" (PMD) koje u Srbiji sprovodi GIZ pružaju smjernice pojedincima i podržavaju ih individualnim mjerama podrške i savjetovanjem, koje se nudi stručnjacima povratnicima i profesionalcima iz dijaspore, osnivačima kompanija, odnosno, svim migrantima i povratnicima.
Bonus video: