Otkazuju letove zbog manjka radnika i zagušenja

Menadžeri aerodroma očajnički pokušavaju da u što je moguće kraćem roku regrutuju i obuče novo osoblje, dok piloti i posada u aviokompanijama prijete štrajkovima ako im se ne poveća plata

10597 pregleda 0 komentar(a)
Putnici na aerodromu Šarl de Gol u Parizu, Foto: SARAH MEYSSONNIER
Putnici na aerodromu Šarl de Gol u Parizu, Foto: SARAH MEYSSONNIER

Zbog potresa na tržištu rada u Evropi očekuju se dodatni problemi tokom prometne ljetnje sezone, dok aerodromi i aviokompanije pokušavaju da zaposle još radnika i smanje broj otkazanih i odloženih letova.

Juče, oko hiljadu pilota u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj saopštilo je da će krajem juna stupiti u štrajk, dok su zaposleni na francuskom aerodromu Šarl de Gol napustili radna mjesta, a četvrtina letova je otkazana.

Aviokompanije, koje su pretrpjele žestok udarac tokom pandemije, računaju na jaku ljetnju sezonu i rast broja prodatih karata zahvaljujući čemu bi nadoknadili visoke cijene goriva i ispunili zahtjeve pilota i posade za povećanje plata.

avion
foto: REUTERS

Mada je norveška aviokompanija Air NAS.OL postigla dogovor o platama za 2022. i 2023. sa norveškim sindikatom koji predstavlja pilote, posade još tri aviokompanije uključujući i Rajaner stupile su juče u štrajk.

Menadžeri aerodroma u Evropi i Kanadi očajnički pokušavaju da u što je moguće kraćem roku regrutuju i obuče nove zaposlene, dok rast interesovanja za avioputovanja nakon pandemije dovodi do otkazivanja letova i velikih redova na aerodromima.

U srijedu veče, njemačka kompanija Lufthanza i njena podružnica Eurovings saopštili su da ukidaju preko 1000 letova u julu, ili pet odsto planiranih vikend kapaciteta, usljed manjka radne snage tokom prometnog perioda odmora.

Predsjedavajući Međunarodne asocijacije aviotransporta kazao je da je veliko zakrčenje predstavljalo problem i prije pandemije i da je sada ograničeno na određene aerodrome, gdje je situacija dodatno pogoršana zbog neophodne obuke i bezbjednosnih provjera novozaposlenog osoblja.

Protest zaposlenih na Aerodromu Šarl de Gol
Protest zaposlenih na Aerodromu Šarl de Golfoto: REUTERS

Mada su aerodromi u Sjedinjenim Državama uglavnom uspjeli da izbjegnu zagušenja, nedostatak radne snage je i tamošnje kompanije primorao na otkazivanje letova.

Na najprometnijem aerodromu u Kanadi pojedinim zaposlenima koji još nijesu prošli neophodne obuke dozvoljeno je da privremeno rade pod nadzorom iskusnijih kolega.

U Evropi, aerodromi Dablin i Hitrou zapošljavaju skeneriste, dok su zaposlenima na Shipholu u Amsterdamu povećane plate.

Španija je u utorak objavila da zapošljava dodatnih 500 policajaca za pasošku kontrolu na prometnim aerodromima i turističkim destinacijama uključujući Madrid.

Španski ministar unutrašnjih poslova je kazao da je zagušenje na graničnim kontrolama posljedica toga što više aviona slijeće u isto vrijeme. Međutim, iz najvećeg udruženja hotelijera tvrde da su se zvaničnici morali pripremiti za zakrčenja.

"Ova situacija nije smjela da nas uhvati nespremne", kazao je predsjednik udruženja hotelijera Horge Marišal.

Bonus video: