Indija je zabranila izvoz lomljene riže i uvela izvoznu carinu od 20 odsto za druge vrste te žitarice, kako bi osigurala snabdijevanje građana i ublažila rast cijena na domaćem tržištu izazvan manje zasijanim površinama usljed slabih monsunskih kiša.
Indija je najveći izvoznik riže u svijetu i prodaje je u više od 150 zemalja, pa će smanjene isporuke pojačati pritisak na cijene hrane, koje već rastu zbog suše i ruskog rata u Ukrajini.
Ispodprosječna količina padavina u glavnim indijskim regijama koje proizvode rižu, kao što su Zapadni Bengal, Bihar i Uttar Pradesh, podstakla je zabrinutost za proizvodnju, prenosi Hrportfolio.
Indija je ove godine već zabranila izvoz pšenice i ograničila isporuke šećera.
Nju Delhi je u četvrtak potpuno zabranio izvoz lomljene riže, koju je grupa siromašnih afričkih zemalja, poput Senegala i Džibutija, uvozila za potrebe ljudske prehrane.
Najveći je kupac bila Kina, koja je prošle godine uvezla od 1,1 miliona tona, a uglavnom je koristi za stočnu hranu.
Vlada je uvela i carinu od 20 odsto na izvoz drugih vrsta riže, uz izuzetak djelimično kuvane i basmati riže.
"Carine će uticati na bijelu i smeđu rižu, koje čine više od 60 odsto indijskog izvoza", rekao je predsjednik Udruženja izvoznika All India, Krishna Rao.
Kako je rekao, zbog carina, indijska riža više neće biti konkurentna na svjetskom tržištu, a kupci će se prebaciti na Tajland i Vijetnam.
Indija čini više od 40 odsto globalnog izvoza riže, a konkurencija su joj Tajland, Vijetnam, Pakistan i Mijanmar.
"Indijski bi izvoz zbog carina u narednim mjesecima mogao pasti najmanje 25 odsto", rekao je izvršni direktor najvećeg indijskog izvoznika riže Satyam Balajee Himanshu Agarwal.
Izvoznici žele da Vlada osigura neke olakšice za već potpisane izvozne ugovore.
Indijski izvoz riže dostigao je rekordnih 21,5 miliona tona prošle godine, više od iduće četiri najveće svjetske izvoznice žitarica zajedno - Tajlanda, Vijetnama, Pakistana i Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
"Indija je do sada bila daleko najjeftiniji dobavljač riže i to je u određenoj mjeri zaštitilo afričke zemlje, poput Nigerije, Benina i Kameruna, od poskupljenja pšenice i kukuruza", rekao je neimenovani mumbajski trgovac iz globalne trgovačke kompanije.
On je dodao da su do sada rasle cijene svih poljoprivrednih proizvoda, osim riže, a sada im se pridružila i ona.
Bonus video: