Rezultati "midterm" izbora za američki Kongres, guvernere i državne tužioce još se utvrđuju, ali kontrola nad Kongresom još visi u vazduhu, s obzirom da republikanci nisu uspjeli da pokrenu "crveni talas" kakav su najavljivali, i da ta kontrola zavisi od rezultata tri izborne trke koji još nisu proglašeni, a to su trke za senatorska mjesta u saveznim američkim državama Džordžija, Nevada i Arizona, javljaju svjetski mediji.
Britanski Bi-Bi-Si (BBC) ocjenjuje da će Republikanska stranka najvjerovatnije preuzeti kontrolu nad donjim domom Kongresa, Predstavničkim domom, u kojem republikanci za sada vode u odnosu na demokrate sa 203 prema 187 osvojenih mandata, pri čemu je za većinu potrebno imati više od 218.
Međutim, u tri za gornji dom Kongresa, Senat, republikanci i demokrate su izjednačeni, a republikancima je za kontrolu potrebno da imaju najmanje 51 mandat.
U međuvremenu, predstavnik Demokratske stranke Džon Feterman je u tijesnoj trci za ključno senatsko mjesto iz Pensilvanije uspio da pobijedi svog republikanskog rivala Mehmeta Oza, što je osokolilo demokrate, a sada su, kako navodi Si-En-En (CNN), "sve oči uprte u Arizonu, Džordžiju, Nevadu i Viskonsin".
Potom je javljeno da je u Vinskonsinu senatorsko mjesto ipak zadržao republikanac Ron Džonson, politički veteran, uprkos anketnim ocjenama da je nepopularan.
U neizvjesnoj trci za senatorsko mjesto u Džordžiji, kandidat demokrata senator Rafael Varnok i kandidat republikanaca Heršel Voker moraće da idu u drugi krug, zakazan za 6. decembar, jer ni jedan, ni drugi nisu uspjeli da osvoje više od 50 odsto glasova izašlih birača.
CNN ocjenjuje da se u trci za Predstavnički dom demokrate "drže", ako se uzmu predizborna očekivanja da će oni pretrpjeti značajan poraz, ali će vjerovatno iz dosadašnje većine ipak preći u manjinu, a kako ocjenjuje BBC, u slučaju da oni izgube većinu u bilo kojem domu Kongresa, republikanci će moći da blokiraju planove predsjednika SAD Džozefa Bajdena, koji je pripadnik demokrata.
Bijela kuća izražava oprezni optimizam u pogledu šansi demokrata da zadrže kontrolu nad Senatom.
Prema ocjeni CNN-a, svejedno, jasno je da su gubitnici izbora, za sada, oni republikanski kandidati, koji su tvrdili da su predsjednički izbori iz 2020. godine pokradeni.
Nekoliko takvih što poriču pobjedu Džozefa Bajdena 2020. godine i tvrde da je Donald Tramp zapravo pobijedio izgubili su u trkama za guvernere širom zemlje.
CNN javlja, pozivajući se na jednog od Trampovih savjetnika, da je bivši američki predsjednik "poplavio od bijesa" i da "urla na savjetnike" zbog neuspjeha republikanskih kandidata koje je on podržao.
Lider republikanaca u Senatu Mič Mekonel nije bio spreman da komentariše ono što se dešava na izborima kada je danas stigao na Kapitol.
"Ne znam ništa više od vas, momci", rekao je novinarima, a kada ga je jedan od njih upitao kako se osjeća, odgovorio je: "Ne bavim se osjećanjima. Radi se o tome da se prvo moraju prebrojati glasovi. Onda ćemo ustanoviti gdje se nalazimo".
Veliku izbornu pobjedu je ostvario republikanski guverner Ron De Santis, koji je ne samo zadržao tu funkciju već je i pokazao da mu je popularnost porasla.
Naširoko se očekuje da će De Santis oglasiti svoje učešće u trci za republikanskog kandidata na predsjedničkim izborima 2024. godine, i njemu je danas Donald Tramp preko televizije Foks njuz uputio upozorenje da to ne čini, i zapijretio mu objavljivanjem informacija o njemu koje ga prikazuju "u ne baš laskavom svjetlu".
Očekuje se da će Tramp nakon izbora obznaniti da ulazi u trku za republikanskog predsjedničkog kandidata.
Što se ostalih izbornih dešavanja tiče, u Kentakiju su glasači odbacili amandman na Ustav te savezne američke države kojim bi se iz njega izbacilo pravo na abortus.
Bonus video: