Predsjednik Sjedinjenih Država Džo Bajden ponudio je "šargerepu" vrijednu šest milijardi dolara liderima Sjeverne Irske ukoliko bude ponovo uspostavljen sistem podjele vlasti.
U poruci koja je očigledno bila upućena Demokratskoj unionističkoj partiji, koja više od godinu dana bojkotuje učešće u vladi, predsjednik SAD je pred publikom u Belfastu kazao da su američki investitori spremni da "utrostruče" dvije milijarde dolara koje su već investirane. "Jednostavna istina je da mir i ekonomske prilike idu zajedno", kazao je Bajden.
![Doček Džoa Bajdena u Belfastu](/data/images/2023/04/12/21/5481564_20230412t182601z-1387516772-rc26d0arg0fo-rtrmadp-3-usabidenireland_ff.jpg?ver=1681326527)
On je podsjetio predstavnike pet najvećih partija regiona, koji su sjedili u prvom redu, na to kolike promjene je donio Sporazum na Veliki Petak postignut prije 25 godina i pozvao ih da ostave prošlost iza sebe i okrenu se prosperitetu koji može doći u narednih četvrt vijeka.
U proteklih 25 godina, bruto domaći proizvod u Sjevernoj Irskoj se udvostručio, dok je "samo u prošloj decenije" skoro dvije milijarde američkih investicija ušlo u ekonomiju, kazao je on.
"Predviđam da će se to, ukoliko se stvari budu odvijale u dobrom pravcu, više nego utrostručiti", kazao je on. "Desetine velikih američkih korporacija žele da dođu ovdje i investiraju". "Bile su potrebne godine napornog rada da bismo stigli ovdje gdje se nalazimo danas", kazao je Bajden u Belfastu, ističući koliko se grad promijenio otkad ga je prvi put posjetio kao mladi senator.
"Današnji Belfast je scre Sjeverne Irske i treba da bude pokretač ekonomskih prilika bez presedana", kazao je Bajden i dodao da je podjela vlasti i dalje ključna za budućnost Sjeverne Irske. "Tako da se nadam da će skupština i izvršna vlast uskoro biti obnovljeni. To je odluka koju treba da donesete vi, a ne ja, ali nadam se da će se to dogoditi," rekao je on.
Bajden koji je ponosan na svoje irsko porijeklo, proveo je malo više od pola dana u regionu Ujedinjenog Kraljevstva - gdje se sastao sa britanskim premijerom Rišijem Sunakom - prije nego što je otišao u Republiku Irsku gdje će boraviti dva i po dana i sastati se sa zvaničnicima i daljim rođacima.
Kratko zaustavljanje u Belfastu događa se u atmosferi najnovijeg političkog zastoja u kojem se decentralizovana vlada, koja je ključni dio mirovnog sporazuma iz 1998. godine, nije sastala više od godinu dana zbog svađe oko trgovinskih aranžmana poslije bregzita.
Bonus video:
![](https://www.vijesti.me/resources/images/logo_blue.png)