Turska je povećala tranzitnu naknadu koju naplaćuje trgovačkim brodovima za korišćenje moreuza Istanbul i Dardaneli u skladu s pravima Konvencije iz Montrea, saopštio je ministar saobraćaja i infrastrukture Abdulkadir Uraloglu.
Uraloglu je najavio da će cijena po toni jedinice tereta biti 4,42 dolara.
“Od 1. jula uvodimo novo ažuriranje koje će povećati protok strane valute u zemlju kroz moreuze", rekao je Uraloglu.
On je naveo da se pravila utvrđena Konvencijom iz Montrea primjenjuju na putarine u moreuzu, prenosi Capital.ba.
“Od oktobra 1983. do oktobra prošle godine, 0,8063 dolara po neto toni naplaćivalo se za međunarodne brodove koji su prolazili kroz moreuze. Nakon 39 godina, 10. oktobra prošle godine, ažurirali smo ove naknade i povećali naknadu za neto tonu za brodove na 4,08 dolara. Mi ažuriramo ovu naknadu na 4,42 dolara od 1. jula”, rekao je Uraloglu.
Prema Konvenciji iz Montrea potpisanoj 1936. godine, Turska zadržava pravo da zahtijeva naknade za svetionike i spasavanje od brodova koji prolaze kroz Istanbulski moreuz i ulaze i izlaze iz moreuza Čanakale.
U to vrijeme se računao kroz zajedničku valutu Germinal franak, koju su Ujedinjene nacije prihvatile kao zlatni franak.
Godine 1936. jedan franak bio je ekvivalentan 0,29 grama (0,01023 unce) čistog zlata. Kada Germinal Franc više nije bio u opticaju, počela su plaćanja u američkom dolaru prema kursu turske lire, ali se vrijednost jednog franka i dalje održava kao 0,29 grama finog zlata, bez obzira na trenutne kurseve.
Godine 1983. Turska se odrekla oko 75 odsto svojih prava na putarinu i fiksirala jedan zlatni franak na 0,8063 dolara uz smanjenu vrijednost.
Donedavno su se putarine primjenjivale množenjem trenutnog kupovnog kursa s diskontiranom vrijednošću zlatnog franka od 0,8063 dolara.
Međutim, s vremenom je iznos erodirao zbog rastuće inflacije i vrijednosti zlata, zbog čega Turska naplaćuje manje tranzit.
Konvencija iz Montrea donesena je 1936. Ona čuva slobodu prolaska kroz moreuze za trgovačke brodove i u miru i u ratu, ali režimi su različiti za svaki.
“Kada uzmemo u obzir plovilo s neto tonažom od deset hiljada, ovo plovilo je plaćalo ukupno 3,24 hiljade dolara za svetioničarske, spasilačke i medicinske usluge prije oktobra. prošle godine. U oktobru je porastao na 16,39 hiljada dolara. S novom tarifom koja će biti usvojena 1. jula, brod neto tonaže od deset hiljada tona moraće da plati 17,76 hiljada dolara. Ovim povećanjem činimo istorijski korak za povećanje priliva deviza u zemlju”, rekao je Uraloglu.
Bonus video: