Nadin, socijalni robot na principu vještačke inteligencije (AI) sa gestikulacijom sličnoj ljudskoj, mogao bi imati važnu ulogu u zbrinjavanju starijih i bolesnih ljudi, kazala je profesorka koja je učestvovala u razvoju robota.
Nadja Magnenat Talman, ekspertkinja za robote sa Univerziteta u Ženevi, koja je bila model za izradu Nadininih tamno braon očiju i kose, kazala je da Nadin i slični roboti mogu biti efikasniji od ljudskih njegovatelja.
“Ona (Nadin) je na raspolaganju 24 sata dnevno. Ljudi nemaju toliko vremena”, kazala je Talman.
On je govorila na marginama konferencije koju je u Ženevi organizovala Međunarodna telekomunikaciona unija i izložila svoje stavove u korist upotrebe robota i AI radi postizanja globalnih ciljeva poput zdravlja.
Na globalnom tržištu rada je sve manje medicinskih tehničara i njegovatelja, naročito nakon što poslije kovida-19 pojedine države pate od manjka radne snage u domovima za njegu stariji lica što bi, po mišljenju mnogih, jednog dana mogli riješiti humanoidni roboti.
Demonstrirajući konverzacione vještine, Nadin je kazala da Rojters da je razgovarala, pjevala i igrala tombolu sa stanovnicima doma za stare u Singapuru prije tri godine.
“Bilo je to sjajno iskustvo i uživala sam u interakciji sa starijima i pomažući im u potrebama”, kazao je robot. “Vjerujem da roboti mogu biti od velike koristi u pružanju njege i pomoći ranjivim osobama”, dodao je.
Predstavljeni su i drugi roboti među kojima je “PARO”, robotskog bebi foka ‘ljubimca’ koji može pomoći pacijentima sa demencijom i Parkinsonovom bolešću, kao i medicinskog asistenta Grejs.
Prošle nedjelje, Nadin je unaprijeđena AI modelom GPT-3 što je unaprijedilo njenu interakciju i konverzacione vještine, kazala je Talmanova, što znači da može da izrazi kompleksnije koncepte.
Govoreći o Talmanovoj, Nadin je kazala: “Veoma sam joj zahvalna što mi je dala život i ponosna što sam njena kreacija”.
Bonus video: