Mediji na njemačkom iscrpno komentarišu novi rat u Izraelu koji je otpočeo poslije iznenadnih napada Hamasa u subotu.
„Sada će ekspresno utihnuti oni glasovi koji su oduvijek tražili da se Hamas prizna kao ravnopravni partner u pregovorima za rješenje konflikta Izraela i Palestinaca. Hamas nije pregovarački partner. To su teroristi i tačka“, piše dopisnik javnog servisa ARD iz Tel Aviva.
On se osvrće na „nevjerovatni fijasko“ vojske i službi u Izraelu koji nisu preduprijedili napad. „Ovo je nevjerovatni fijasko i Netanjahuove Vlade. Zbog unutrašnjepolitičke kontroverze oko reforme pravosuđa, koja od početka godine guši Izrael, neprijateljima Izraela je ponuđena slika vlasti koja se bavi sobom i koja je oslabljena. To je bio signal za napad“, komentariše javni servis.
Na pokušaje Netanjahua da potčini pravosuđe i tako praktično bude nedodirljivi vladar, osvrće se u svom komentaru i RND. Ova medijska mreža ipak piše da je računica Hamasa nejasna.
„Napad nije samo vojno čisto ludilo. Zbog ovog terora, Izrael sada mora da zbije redove iza vlasti. U tom solidarisanju se krije opasnost da se oslabi otpor stotina hiljada Izraelaca protiv sporne reforme pravosuđa i da desničarska religiozna koalicija premijera Netanjahua bude politički ojačana dok istovremeno dira u demokratske strukture zemlje.“
„To ne ide u prilog Palestincima. Jer, desničarska vlast uprkos međunarodnim kritikama forsira izgradnju jevrejskih naselja u okupiranoj Zapadnoj Obali. Tako će se Hamasu teror vratiti kao bumerang“, piše RND.
O računici Hamasa se pita i ugledni švajcarski Noje cirher cajtung. „Napad je bez presedana i zato će i reakcija Izraela prevazići sve što smo do sada vidjeli. Ranijih godina je Izrael svom silom reagovao na otmice građana. Sada, kad su desetine Izraelaca u rukama Hamasa, reakcija će biti žestoka. Kopnena ofanziva na Pojas Gaze je vjerovatna.“
„Ipak, iako će Hamas vojno izgubiti, njihova cinična računica bi mogla da uspije. Jer, vjerovatno objašnjenje napada jeste želja da se torpeduju napori Netanjahua da normalizuje odnose sa Saudijskom Arabijom. Ako u Gazi dođe do uličnih borbi i pogine hiljade Palestinaca, onda će približavanje Saudijskoj Arabiji biti nezamislivo u dogledno vrijeme“, piše ciriški list i zaključuje:
„Dugoročno rješenje konflikta oko Gaze ne može biti vojno nego političko. Stanovništvu, koje u Gazi živi kao u zatvoru na otvorenom, potrebna je perspektiva. To je moguće jedino ako strane nađu rješenje koje za oba naroda u Izraelu-Palestini nudi dostojanstven život, blagostanje i bezbjednost. Mnogi Izraelci su mislili da mogu naprosto da gurnu pod tepih stanje u kojem žive Palestinci. Krvava eskalacija od subote pokazuje da trajni mir tako nije moguć.“
Austrijski list Kurir piše da „monstruozna brutalnost“ napada ničim ne može da se opravda. „Ova besmislena objava rata neće promijeniti očajnički život u izolaciji i to što je oko dva miliona Palestinaca zatočeno u Pojasu Gaze. Kad god da se sukob završi, jedan gubitnik je već poznat – narod u Gazi.“
„Istina, na ulicama Gaze bile su mase koje su slavile i seirile nad mrtvim neprijateljima. Ali ima i drugih koji se svakog minuta plaše da će izraelske bombe pasti na njihove kuće. Radikalni Hamas je na ovaj način pokrenuo četiri rata u posljednjih petnaest godina – time je sijao samo još mržnje i ljude koji su još radikalniji od Hamasovih terorista“, piše bečki list.
Bonus video: