Bijela kuća vrši sve veći pritisak na Kongres da usvoji zakonski predlog za podršku Ukrajini u ratu protiv Rusije, navodeći da ostaje bez novca za pomoć Kijevu.
Međutim, predsjednik Džo Bajden u utorak je najavio novi paket vojne pomoći Ukrajini od 200 miliona dolara (oko 180 miliona eura).
Novca je sve manje. Ali, najava da će Kijevu biti poslato još oružja samo ukazuje na složenost procesa finansiranja Ukrajine. Zbog toga se postavlja pitanje da li zaista više nema novca ili je negdje ostalo nekoliko milijardi dolara?
Pomoć na veresiju
Direktorka za budžet Bijele kuće Šalanda Jang je u pismu Kongresu 4. decembra upozorila: "Ostajemo bez novca da podržimo Ukrajinu u ovoj borbi. Ovo nije problem za narednu godinu. Upravo je sada vrijeme da se demokratskoj Ukrajini pomogne da se bori protiv ruske agresije".
Od tada, Amerika je najavila još tri paketa pomoći Kijevu od ukupno 475 miliona dolara. To možda zvuči kontradiktorno, ali u stvari ukazuje na kompleksnost programa koji se koriste za slanje pomoći Ukrajini.
Postoje dva izvora novca za oružje i bezbjednosnu pomoć, uspostavljena za rat. Jedan je takozvano Predsjedničko ovlašćenje za potrošnju ili PDA, u okviru kojeg Amerika šalje oružje iz postojećih zaliha.
Drugi je Inicijativa za bezbjednosnu pomoć Ukrajini, kojom se finansiraju dugoročni ugovori za nabavku oružja. Taj izvor je potrošen.
Činilo se nema više novca ni za PDA. Međutim, Pentagon je zatim utvrdio da je precijenio vrijednost oružja koje je već poslato Ukrajini i da postoji višak od 6,2 milijarde dolara. To praktično znači da za Ukrajinu ima još sredstava, koja se takođe polako troše. Trenutno je ostalo oko 4,4 milijarde.
Paketi u okviru PDA najavljuju se svakih par nedjelja. Međutim, najnoviji je bio manji - oko 200 miliona, u poređenju sa prethodnima koji su često iznosili 400 ili 500 miliona dolara.
Prazne police
U teoriji, Pentagon bi imao dovoljno opreme da ponudi male pakete pomoći narednih mjeseci. Međutim, iako za to ima novca, možda nema dovoljno zaliha i neko oružje možda nije dostupno.
Sredstva koja je Kongres odobrio da se nadomjesti oružje poslato Ukrajini sada iznose oko milijardu dolara. Zbog sve manje količine novca, američka vojska brine da neće moći da kupi svo oružje koje joj je potrebno da brani svoju zemlju.
Na primjer, municija koja se obično koristi za Hovicere je među onima koju Kijev najviše traži. Potražnja je toliko velika da vojska vrši pritisak na fabriku oružja u Pensilvaniji da poveća proizvodnju da bi se zadovoljila ratna potražnja i potrebe američke vojske.
Portparol Pentagona Pet Rajder u četvrtak je rekao novinarima da bi SAD mogle da preostalih 4,4 milijarde dolara u potpunosti iskoriste za oružje Ukrajini, ali da bi samo četvrtina te sume bila dostupna za popunjavanje zaliha. Zbog toga je, kako je istakao, riječ o teškoj odluci.
"Moramo da počnemo da donosimo odluke o našoj pripravnosti", rekao je Rajder.
Politički sporovi
Amerika je za Ukrajinu već izdvojila 111 milijardi dolara, u oružju, opremi, humanitarnoj i drugoj pomoći, od kako je ruski predsjednik Vladimir Putin prije više od 20 mjeseci pokrenuo invaziju. Međutim, izdvajanje dodatnih sredstava je blokirano u Kongresu.
Podrška Ukrajini slabi među nekim članovima Kongresa, koji smatraju da se zanemaruju domaće potrebe. Međutim, širi problem je politička bitka oko američke granice sa Meksikom.
Predsjednik Džo Bajden je od Kongresa tražio da odobri 110 milijardi dolara, za Ukrajinu, Izrael i druge bezbjednosne potrebe. To obuhvata 61,4 milijarde za Ukrajinu, od čega je polovina planirana za popunjavanje zaliha Pentagona. Takođe je predviđeno oko 14 milijardi za Izrael, i isto koliko za pograničnu bezbjednost. Druga sredstva bila bi izdvojena za bezbjednosne potrebe u Azijsko-pacifičkom regionu.
I dalje nije sigurno da će pomoć na kraju biti odobrena, čak i nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski tokom posjete Vašingtonu upozorio da "neriješena pitanja na Kapitolu inspirišu Putina i njegovu bolesnu družinu".
Argument o radnim mjestima
Pozivajući se na ideju da je "sva politika lokalna", Pentagon i Bijela kuća objavili su mape i statističke podatke da bi članovima Kongresa pokazali kako će njihovi okruzi i države imati koristi od sredstava za Ukrajinu.
Navedeni su ugovori za oružje od 10 milijardii dolara, od sistema za protivvazdušnu odbranu i raketa do dronova, municije i druge opreme. Pomenuti su i dodatni udgovori od gotovo 16,8 milijardi za popunjavanje zaliha Pentagona.
Mape pokazuju kako od ugovora koristi mogu da imaju industrije i kompanije u više od 35 američkih država. Američki zvaničnici nadaju se da će argument o lokalnim radnim mjestima pomoći da se poveća podrška za pomoć Ukrajini.
Koliko su velike potrebe?
Nastupa zima i borbe u Ukrajini su donekle u zastoju. Međutim, ukrajinske snage napreduju na nekim ključnim lokacijama, a Zelenski i drugi lideri navode da žele da nastave ofanzivu. Ukrajina ne želi da ruskim snagama da nedjelje ili mjesece da se pregrupišu i dodatno učvrste svoje borbene pozicije - kao što je to slučaj bio prošle zime.
Tokom posjete Vašingtonu ove nedelje, Zelenski je rekao da njegove snage napreduju. Bijela kuća je skinula oznaku povjerljivo sa obavještajnih podataka koji pokazuju da su ukrajinske trupe nanijele velike gubitke Rusiji tokom nedavnih borbi oko istočnog grada Avdivka - uključujući 13.000 poginulih i povrijeđenih i više od 200 uništenih borbenih vozila.
Međutim, Putin je u četvrtak ustvrdio da njegove trupe napreduju.
"Gotovo duž cijele linije kontakta, naše oružane snage jačaju pozicije", naglasio je ruski lider.
Bonus video: