Odakle Rusiji sjevernokorejske rakete?

Moskva i Pjongjang su ranije poricali da su sklopili dogovore o oružju, ali su prošle godine najavili da će produbiti vojne odnose

20994 pregleda 46 reakcija 46 komentar(a)
Predsjednici Rusije i Sjeverne Koreje, Vladimir Putin i Kim Džong Un, Foto: Reuters
Predsjednici Rusije i Sjeverne Koreje, Vladimir Putin i Kim Džong Un, Foto: Reuters

Rusija je nedavno na Ukrajinu lansirala više balističkih projektila sjevernokorejske proizvodnje, saopštila je Bijela kuća u četvrtak.

To bi bio prvi put da je novo oružje Sjeverne Koreje upotrijebljeno u borbi.

Šta se zna o tim projektilima i odakle su došli?

Kakve je rakete upotrijebila Rusija?

Iako Bijela kuća nije navela koju tačno vrstu projektila je Pjongjang poslao Rusiji, portparol Džon Kirbi je rekao da imaju domet od oko 900 kilometara i objavio je sliku koja izgleda da prikazuje balističke rakete kratkog dometa (BRKD) KN-23 i KN-24.

Joust Olimans, holandski istraživač i stručnjak za vojsku Sjeverne Koreje, rekao je da slike s ukrajinskih naloga na društvenim mrežama jasno pokazuju djelove koji su karakteristični za porodicu sjevernokorejskih raketa Hvasong-11, koja uključuje KN-23 i KN-24.

KN-23 na čvrsto gorivo je prvi put testirana u maju 2019. i dizajnirana je da izbjegne raketnu odbranu tako što leti na nižoj, "depresiranoj" putanji, rekli su stručnjaci.

Kirbi
Kirbifoto: Reuters

Sjeverna Koreja je probno ispalila tu raketu iz lansirnih vozila na točkovima, vagona vozova, podzemnih silosa i podmornica.

"Uprkos spoljnim karakteristikama i onome što bi neki mogli da kažu po tom pitanju, čini se da ova familija raketa nije suštinski povezana s ruskim 9K720 Iskander, već je riječ o autohtonom razvoju Sjeverne Koreje", rekao je Olimans.

KN-24, takođe na čvrsto gorivo, prvi put je testirana 2019. godine i čini se da je ušla u masovnu proizvodnju i upotrebu u vojnim jedinicama.

KN-24 podsjeća na američki MGM-140 vojni taktički raketni sistem (ATACMS) i, kao i KN-23, dizajnirana je da izbjegne raketnu odbranu tako što leti na ravnijoj putanji od tradicionalnih balističkih projektila.

Budući da su Sjevernokorejci možda konfigurisali svoje lansere na osnovu svog velikog iskustva sa zastarjelom sovjetskom opremom, brzina kojom ruske posade uče da upravljaju uvezenim sistemima možda neće biti naročito velika, rekao je Ankit Panda, iz američke Karnegi zadužbine za međunarodni mir (Carnegie Endowment for International Peace).

"Sjevernokorejski tehnički savjetnici mogli bi biti prisutni u Rusiji da savjetuju kako korisiti te sisteme", rekao je on.

Odakle Rusiji te rakete?

Sjeverna Koreja je pod embargom Ujedinjenih nacija na oružje otkako je prvi put testirala nuklearnu bombu 2006. Rezolucije Savjeta bezbjednosti UN – odobrene uz podršku Rusije – zabranjuju zemljama da trguju oružjem ili drugom vojnom opremom sa Sjevernom Korejom.

U novembru su južnokorejske vlasti saopštile da je Sjeverna Koreja možda isporučila balističke rakete kratkog dometa Rusiji u sklopu većeg sporazuma o naoružanju koji je takođe uključivao protivtenkovske i protivvazdušne rakete, artiljerijske i minobacačke granate i puške.

Moskva i Pjongjang su ranije poricali da su sklopili dogovore o oružju, ali su prošle godine najavili da će produbiti vojne odnose.

Od avgusta, luku Rason na sjeveroistočnoj obali Sjeverne Koreje posjećuju ruski brodovi povezani s vojnim logističkim sistemom te zemlje, navode američki i južnokorejski zvaničnici, kao i izvještaji zapadnih istraživača koji se pozivaju na satelitske snimke.

Sjeverna Koreja je od novembra iz Rasona otpremila oko 2.000 kontejnera za koje se sumnja da sadrže oružje, uključujući vjerovatno balističke rakete kratkog dometa, saopštila je Južna Koreja.

Izgleda da su KN-24 sastavljene u fabrici oružja u Sinhungu, koju je u avgustu posjetio sjevernokorejski lider Kim Džong Un, rekao je Olimans.

"Primjeri koji su tada fotografisani možda su isporučeni u Rusiju samo nekoliko mjeseci kasnije", rekao je on.

Kim je tražio od odbrambene industrije da poveća proizvodnju u odgovoru na prijetnje SAD, ali nije pomenuo da Rusiji daje oružje.

"Ratne pripreme pružaju nacionalističko pokriće za revitalizaciju vojne industrije kako bi se popunile, kako se pretpostavlja, iscrpljene zalihe i potencijalno nastavilo slanje Rusiji dodatnih isporuka u budućnosti", rekla je Dženi Taun, direktorka Programa 38 Sjever u Centru Stimson (Stimson Center's 38 North Program), koji proučava Sjevernu Koreju.

Šta Sjeverna Koreja dobija tim dogovorom?

Kirbi je rekao da američke obavještajne službe sugerišu da Sjeverna Koreja u zamjenu za rakete i drugo naoružanje traži vojnu pomoć od Rusije, uključujući borbene avione, rakete zemlja-vazduh, oklopna vozila, opremu ili materijale za proizvodnju balističkih projektila i druge napredne tehnologije.

Neki eksperti dovode u pitanje da li bi Moskva bila voljna da Pjongjangu da osetljivu vojnu tehnologiju, ali napominju da postoji širok spektar oblasti u kojima dvije politički i ekonomski izolovane susjedne zemlje mogu da sarađuju.

"Postoji veliki broj stvari o kojima su Rusija i Sjeverna Koreja razgovarale u sklopu produbljivanja odnosa, od povećanja trgovine, preko uspostavljanja zajedničkih poljoprivrednih zona, do modernizacije zastarjelih vazduhoplovnih snaga Sjeverne Koreje, do saradnje na satelitima", rekla je Taun.

Sjeverna Koreja bi imala koristi od podataka o performansama njenih raketa na bojnom polju, ali je nejasno da li će Rusija to dati, rekao je Panda.

"Najdragocjeniji podaci bi se ticali performanse tih raketa protiv ukrajinskih sistema protivvazdušne odbrane, uključujući one koje je isporučio NATO", rekao je on.

Bonus video: