Republikanci u Predstavničkom domu u utorak su izglasali opoziv glavnog zvaničnika Bajdenove administracije za imigraciju, sekretara za unutrašnju bezbjednost Alehandra Majorkasa, kojeg optužuju da je odgovoran za rekordan priliv migranata na američko-meksičkoj granici protekle godine.
Donji dom Kongresa je sa 214 glasova za i 213 protiv odobrio dvije tačke optužnice o opozivu Majorkasa zato što, kako se navodi, nije primjenjivao američke imigracione zakone. Protiv opoziva je uz sve demokrate glasalo troje republikanaca. Malo je vjerovatno da će Senat glasati za smjenu Majorkasa, s obzirom na to da većinu imaju demokrate.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džozef Bajden ocijenio je da je opoziv Majorkasa "očigledan" primjer stranačke politike kojom se krši Ustav.
"Istorija neće biti blaga prema republikancima u Predstavničkom domu zbog njihovog očiglednog čina neustavne stranačke ostrašćenosti kojim se časni javni službenik napada zarad bezvrijednih političkih igara", poručio je Bajden u saopštenju.
Konzervativni republikanci mjesecima kritikuju Majorkasa, ali nisu uspjeli da ga tokom prošlonedeljnog glasanja opozovu. Republikanci imaju tijesnu većinu u donjem domu Kongresu.
Majorkas je tek drugi član kabineta u američkoj istoriji koji je opozvan, poslije sekretara za rat Vilijama Belnapa 1876.
Opoziv, koji predstavlja politički ekvivalent optužnici, mogao bi da bude simbolična pobjeda za republikance koji pokušavaju da uoči izbora u novembru optuže predsjednika Bajdena i demokratske članove Kongresa za haos na američkoj južnoj granici. Rekordan broj od 10.000 migranata dnevno uhapšen je na granici u decembru.
Očekuje se da Senat - u kojem demokrate imaju većinu - oslobodi Majorkasa optužbi. Za osudu i smjenu potrebno je da to podrži dvije trećine senatora, odnosno 18 demokrata uz sve republikance.
Poslije opoziva Majorkasa, u Senatu bi trebalo da bude održano suđenje. Lider demokratske većine Čak Šumer rekao je da će tačke optužnice biti podnijete Senatu po povratku sa pauze u radu 26. februara.
Američki zvaničnici se prema Ustavu opozivaju ako počine "teška krivična djela i prestupe", ali je Majorkas poručio da su optužbe protiv njega neosnovane i nastavio je da obavlja dužnost sekretara za unutrašnju bezbjednost.
Republikanci ga optužuju da je prekršio zakone o imigraciji zato što nije pritvarao migrante na granici i zato što je primjenjivao humanitarni program koji dozvoljava ulazak u zemlju ljudima koji za to ne ispunjavaju uslove. Takođe tvrde da je lagao u Kongresu kada je tvrdio da je granica sigurna.
Kongresmen Ken Bak, jedan od trojice republikanaca koji su prošle nedjelje glasali protiv opoziva Majorkasa, rekao je nedavno da je mjera protiv sekretara za unutrašnju bezbjednost politički trik, dok je njegov kolega Majk Galager ocijenio da bi se time snizili standardi za kažnjavanje i otvorila "Pandorina kutija stalnih opoziva".
Demokrate i pojedini pravni eksperti tvrde da je debata o opozivu Majorkasa u suštini politički spor, a ne pitanje koje se tiče ustavnih standarda o tome da li je počinio" teška krivična djela i prestupe".
Republikanci napadaju Bajdena i Majorkasa zbog ublažavanja restrikcija na granici nakon što je aktuelni predsjednik porazio svog republikanskog prethodnika Donalda Trampa na izborima 2020. godine i promijenio imigraciona pravila.
Republikanci, koji traže opoziv Majorkasa, istovremeno su odbacili dvostranački senatski predlog koji je predviđao uvođenje najstrožije kontrole na granici poslednjih više godina nakon što je Tramp rekao da plan nije dovoljno oštar.
Očekuje se da pitanje imigracije bude jedno od vodećih na izborima u novembru, na kojima su Bajden i Tramp vjerovatni kandidati.
Tramp je dva puta opozvan u Predstavničkom domu, ali je u oba slučaju oslobođen optužbi u Senatu.
Bonus video: