Ministar zdravlja SAD traži da se na društvene mreže postave upozorenja

Murti je rekao da upotreba oznake upozorenja ne bi učinila društvene medije bezbjednim za mlade ljude, ali bi bila dio potrebnih koraka. On vjeruje da bi uticaj društvenih medija na mlade trebalo da bude hitna briga

9868 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ministar zdravlja SAD Vivek Murti zatražio je danas od američkog Kongresa da stavi znakove upozorenja na platformama društvenih mreža, slične onima koje su sada obavezne na kutijama cigareta.

Za današnji Nju Jork Tajms Murti je izjavio da su društveni mediji faktor koji doprinosi krizi mentalnog zdravlja među mladima.

"Vrijeme je da se zahtjeva oznaka upozorenja ministarstva zdravlja na platformama društvenih medija, u kojoj se navodi da su društveni mediji povezani sa značajnim štetnim posljedicama po mentalno zdravlje adolescenata. Oznaka upozorenja redovno bi podsjećala roditelje i adolescente da društveni mediji nisu dokazano bezbjedni. Dokazi iz studija o duvanu pokazuju da oznake upozorenja mogu povećati svijest i promjeniti ponašanje", rekao je Murti.

On je dodao da Kongres treba da donese zakone koji će zaštititi mlade ljude od onlajn uznemiravanja, zlostavljanja i eksploatacije, kao i od izloženosti ekstremnom nasilju i seksualnom sadržaju.

Murti je rekao da upotreba oznake upozorenja ne bi učinila društvene medije bezbjednim za mlade ljude, ali bi bila dio potrebnih koraka. On vjeruje da bi uticaj društvenih medija na mlade trebalo da bude hitna briga.

Dodao je da škole i roditelji takođe moraju da učestvuju u obezbjeđivanju vremena provedenog bez mobilnog telefona.

"Mjere bi trebalo da spriječe platforme da prikupljaju osjetljive podatke od djece i trebalo bi da ograniče upotrebu funkcija kao što su push obaveštenja, automatska reprodukcija i beskonačno skrolovanje, koji doprinose prekomjernoj upotrebi", dodao je.

Ilustracija
Ilustracijafoto: Shutterstock

Prošle godine Murti je upozorio da nema dovoljno dokaza koji bi pokazali da su društveni mediji bezbjedni za djecu i tinejdžere. On je tada izjavio da političari moraju da se pozabave štetnostima društvenih medija na isti način na koji regulišu stvari kao što su autosjedišta za djecu, prehrana za bebe, ljekovi i drugi proizvodi koje djeca koriste.

Upotreba društvenih medija preovlađuje među mladima: do 95 odsto mladih između 13 do 17 godina kaže da koristi neku platformu društvenih medija, a više od trećine kaže da koristi društvene medije "skoro konstantno", prema podacima istraživanja iz 2022. godine.

Da bi se pridržavale savezne regulative, kompanije društvenih medija već zabranjuju djeci mlađoj od 13 godina da se prijave na neke od platformi, ali se pokazalo da djeca lako zaobilaze takve zabrane, sa ili bez pristanka svojih roditelja.

Druge mjere koje su društvene platforme preduzele da bi otklonile zabrinutost u vezi sa mentalnim zdravljem djece takođe se mogu lako zaobići. Na primjer, TikTok je uveo podrazumijevano vremensko ograničenje od 60 minuta za korisnike mlađe od 18 godina. Ali kada se dostigne ograničenje, maloljetnici mogu jednostavno da unesu šifru da bi nastavili da ga koriste.

U januaru su direktori kompanija Meta, TikTok, Iks i drugih društvenih medija izašli pred pravosudni odbor Senata da svjedoče zbog zabrinutosti roditelja da ne čine dovoljno da zaštite mlade ljude. Rukovodioci su međutim hvalili postojeće bezbjednosne alate na svojim platformama i posao koji su obavili sa neprofitnim organizacijama i organima za sprovođenje zakona, kako bi zaštitili maloljetnike. kao na cigaretama

Bonus video: