Dok je Džo Bajden pokušavao da smiri oluju koja je zahvatila njegovu kampanju za reizbor, naišao je na ranu prepreku: pominjući „potpredsjednika Trampa“ tokom konferencije za medije u četvrtak, kada je mislio na Kamalu Haris.
U roku od nekoliko minuta, Donald Tramp je ismijao gaf na svojoj društvenoj mreži Truth Social, dijeleći i snimak. "Odličan posao, Džo!" napisao je.
Takvu reakciju birači su očekivali od Trampa, koji je godinama vrijeđao Bajdena (81), piše BBC.
Pa ipak, tokom protekle dvije sedmice, dodaje BBC, dok se Bajden borio za svoj politički život, Tramp je ostao neuobičajeno tih, puštajući demokrate da se svađaju među sobom.
Republikanski stratezi tvrde da je relativna tišina posljedica Trampove novootkrivene discipline - što je promjena u odnosu na njegove kampanje iz 2016. i 2020. godine.
„Odigrao je to briljantno ne govoreći mnogo o demokratskoj krizi“, rekao je Ron Bondžin, republikanski strateg i bivši viši pomoćnik rukovodstva Senata i Predstavničkog doma. „Zašto im oduzimati lopatu kad sami kopaju rupu?"
Tramp (78) nije u potpunosti otišao u podzemlje. Od lošeg nastupa Bajdena u debati krajem juna, Tramp je dao pregršt radio intervjua, pojavio se na mitinzima u Virdžiniji i Floridi i nastavio da objavljuje postove na Truth Social platformi.
„Radikalna ljevičarska Demokratska stranka podijeljena je u haosu“, rekao je Tramp na predizbornom skupu u Majamiju u utorak. „Oni ne mogu da odluče koji od njihovih kandidata je nesposobniji da bude predsjednik, pospani, pokvareni Džo Bajden ili nasmijana Kamala".
Takođe je izazvao predsjednika na golf meč, tvrdio da su svi američki aerodromi prljavi, rekao da posjetioci Vašingtona završavaju „ubijani, opljačkani i silovani“, tvrdio je da je 45.000 ljudi bilo na događaju u Majamiju kada ih je bilo blizu 700, i razmišljao zašto „mi više ne jedemo slaninu“, podsjeća BBC..
Ali stručnjaci kažu, dodaje britanski javni servis, da je u poređenju sa prošlim ponašanjem, taj republikanac bio uzdržan. Neki su sugerisali da Trampov tabor možda čak odlaže njegov izbor za potpredsjednika kako bi izbjegao skretanje pažnje sa Bajdenovih problema.
„Ako uporedite ovu strategiju i vođenje kampanje 2016. i 2020, ona je daleko strateškija, daleko disciplinovanija“, rekao je Kevin Maden, republikanski stručnjak za komunikacije koji je radio na predsjedničkim kandidaturama Mita Romnija.
Pošto se Demokratska partija raspala oko kandidature Bajdena, Kori Levandovski, menadžer Trampove kampanje 2016, rekao je da je pristup koji je Tramp zauzeo od debate bio efikasan.
"Trampova kampanja je uradila izvanredan posao omogućavajući Bajdenovu kampanju da se sama uništi“, rekao je on.
Ta implozija je možda bila ono na šta se Trampova kampanja oslanjala od početka, piše BBC. Plan republikanaca da pridobije američki narod već neko vrijeme se oslanja na dobro dokumentovane strahove birača u vezi sa godinama Bajdena.
U razgovoru sa Timom Albertom iz Atlantika, menadžer Trampove kampanje Kris Lasivita rekao je da je planirao „izuzetno vizuelni“ meč u kojem se na Bajdena gledalo kao na starog i slabašnog, dok je Tramp djelovao jak i energičan.
„Debata je bila upravo ono što su željeli“, rekao je Maden. "Dobili su savršen podijeljeni ekran koji će izdržati."
Brojne nedavne ankete stavljaju Trampa dosljedno - iako još uvijek tijesno - ispred Bajdena.
Ali u Trampovom kampu postoji zabrinutost da je anksioznost zbog Bajdenove sposobnosti prerano dostigla vrhunac.
Ako bi ga zamijenio mlađi kandidat, Tramp bi izgubio dvije glavne linije napada - starost i slabost. I bilo bi teže direktno okriviti novog kandidata za percipirane neuspjehe predsjednikove politike: Bajden ima loše rezultate kod glasača po pitanju ekonomije i krize na južnoj granici.
„Oni se prećutno nadaju, skrštenih prstiju, da je Bajden kandidat“, rekao je strateg Ron Bondžin iz Trampove kampanje. „Oni osjećaju da će pobijediti na izborima sa Bajdenom kao protivnikom".
Neki od Trampovih najbližih "surogata" su, čini se, sugerisali da žele da Bajden ostane. U četvrtak, dok su demokrate analizirale uticaj predsjednikove prkosne konferencije za novinare, Trampov sin Don mlađi ponudio je rijetke pohvale. Bajdenov nastup „nije bio loš“, rekao je. "Bio je dovoljno dobar da bi mogao da ostane u njemu - ne želi da ide."
Prošle sedmice, Trampova snaha i kopredsjedavajuća Republikanskom nacionalnom komitetu, Lara Tramp, nagovijestila je da bi „bilo protiv demokratskog procesa“ ako bi Bajden bio smijenjen.
Ipak, Bondžin i drugi republikanski stručnjaci su jasno stavili do znanja da će, ako je republikancima teško da se izbore sa novim kandidatom, demokratama biti još teže da ga izaberu, piše BBC.
„Da, to će dovesti do toga da se Trampova kampanja malo uzburka. Ali ta užurbanost nije ni približno ono što će biti za demokrate“, rekao je Daglas Hej, republikanski strateg koji je služio kao šef kabineta bivšeg lidera većine u Predstavničkom domu Erika Kantora.
„Moraju da smisle kako da nominuju nekog drugog… moraju da izgrade potpuno novu strukturu od nule.“
U međuvremenu, republikanci "češljaju" dokumenta o Kamali Haris i drugim mogućim zamjenama, rekao je on. „Oni nisu nužno spremni za ovo, ali se pripremaju".
Sljedeće sedmice, na konvenciji republikanske stranke u Milvokiju u Viskonsinu, Tramp će ponovo zauzeti centralnu pozornicu, zvanično prihvatajući nominaciju svoje stranke i održati govor u udarnom terminu koji će postaviti ton za posljednje mjesece njegove kampanje.
Hej je sugerisao da će konvencija – četiri dana partijske fanfare izgrađene oko kandidata koji uživa u centru pažnje – olakšati da se Trampu "prodaju" prednosti strategije da se uglavnom ostane tih.
„Ako ste posvećeni tome da svog kandidata držite u tajnosti tokom dužeg perioda, kasnije će morati da dođe do naplate“, rekao je on. „Njegovo rukovodstvo može da kaže: 'Imate cijelu sljedeću sedmicu, to će biti šou Donalda Trampa'.
Bonus video: