Sudanski de fakto predsjednik Abdel Fatah al-Burhan preživio je napad dronom. U napadu je poginulo pet osoba, a nekoliko je povrijeđeno. Rivalska paravojna milicija negira učešeće u napadu.
Dronovi su pogodili ceremoniju dodjele diploma u vojnim školama u vojnom kampu Džubait. U napadu je poginulo pet osoba, a nekoliko je povrijeđeno, prenose svjetske agencije. Kako je objavio list Sudan Tribune, vojska je uspjela da presretne nekoliko dronova koji su bili usmjereni na taj vojni kamp na istoku zemlje, prenosi EPD.
Prema sudanskoj vojsci, Abdel Fatah Al-Burhan je bezbjedan i nalazi se na manje od stotinak kilometara dalje od mjesta napada, u priobalnom gradu Port Sudanu gdje se nalazi privremeno sjedište vlade, preostale diplomate i odakle djeluju i humanitarne organizacije. Oko glavnog grada Kartuma vode seborbe od izbijanja građanskog rata u aprilu 2023. godine.
Vojska pokazuje video snimke na kojima se vidi al Burhan
Vojska nije dala nikakve informacije o Al-Burhanovom stanju, ali je objavila slike 64-godišnjeg generala u maskirnoj odjeći i naočarima za sunce kako čestita diplomcima.
Na video snimku koji je podijeljen na društvenim mrežama sa karakteristikama lokacije koje se podudaraju sa onima u Džubajtu, vide se članovi porodice kako snimaju ceremonijalni marš mladih vojnih diplomaca kada se iznenada začuje zvuk približavanja letjelica i eksplozija.
Na drugom snimku, za koji se navodi da potiče iz bolnice Džubajt, vidi se Al-Burhan u istoj odjeći kao na zvaničnom snimku, očigledno u dobrom stanju, okružen masom ljudi.
Krvavi građanski rat više od godinu dana
Već više od godinu dana u Sudanu bijesni krvavi sukob između s jedne strane vladara Al-Burhana i vojske i s druge strane paravojnih jedinica (RSF) njegovog bivšeg zamjenika Mohameda Hamdana Dagloa.
Ovaj napad je uslijedio nakon niza udara bespilotnih letjelica u različitim djelovima zemlje posljednjih mjeseci, kako izvještava Sudan Tribune.
Paravojne snage za brzu podršku (RSF) okrivljene su za napade, ali nisu javno preuzele odgovornost. Od izbijanja rata, milicije RSF-a su osvojale sve više oblasti Sudana, dok je vojska uspjela da povrati samo jedan mali dio.
Iako postoji embargo na oružje, obje zaraćene strane su uvezle vojne bespilotne letjelice - prema izvještajima tamošnjih medija - iz Irana i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Prema UN, ovaj sukob je doveo do raseljavanja skoro deset miliona ljudi u zemlji na Rogu Afrike.
Bonus video: