SAD će obnoviti prodaju ofanzivnog oružja Saudijskoj Arabiji

"Saudijska Arabija je ostala blizak strateški partner Sjedinjenih Država i radujemo se jačanju tog partnerstva", rekao je portparol Stejt Departmenta, Vedant Patel,

3547 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Sjedinjene Američke Države su potvrdile da će nastaviti prodaju ofanzivnog oružja Saudijskoj Arabiji, dok zabrinutost zbog ljudskih prava u ratu u Jemenu ustupa mjesto američkim nadama da će Saudijska Arabija igrati ulogu u rješavanju sukoba u Gazi, prenosi Gardijan.

Više od tri godine nakon što su uvedena ograničenja zbog ljudskih prava zbog saudijskih udara u Jemenu, Stejt Department je saopštio da će se vratiti redovnoj prodaji oružja "uz odgovarajuće obavještavanje i konsultacije sa Kongresom".

"Saudijska Arabija je ostala blizak strateški partner Sjedinjenih Država i radujemo se jačanju tog partnerstva", rekao je portparol Stejt Departmenta, Vedant Patel, novinarima.

Džo Bajden je preuzeo dužnost 2021. godine obećavajući novi pristup Saudijskoj Arabiji koji će naglasiti ljudska prava, i odmah je najavio da će administracija slati samo "odbrambeno" oružje dugogodišnjem kupcu američkog naoružanja.

Ovaj korak je uslijedio nakon procjena da su hiljade civila - uključujući djecu - ubijeni u saudijskim vazdušnim udarima protiv pobunjenika Huta koje podržava Iran, a koji su preuzeli veći dio Jemena.

Međutim, geopolitički razlozi su se od tada značajno promijenili. Ujedinjene nacije, uz podršku SAD-a, posredovale su u primirju u Jemenu početkom 2022. godine, koje se uglavnom poštuje.

Od tada, nije bilo niti jednog saudijskog vazdušnog udara na Jemen, a prekogranična vatra iz Jemena u Saudijsku Arabiju je uglavnom prestala, rekao je Patel. "Saudijci su od tada ispunili svoj dio dogovora, i mi smo spremni da ispunimo naš", dodao je Patel.

Sada su to Sjedinjene Države, Velika Britanija i nedavno Izrael koji udaraju na ciljeve Huta u Jemenu, dok Saudijska Arabija posmatra sa strane.

Huti ispaljuju rakete na komercijalne brodove u vitalnom Crvenom moru, izražavajući solidarnost sa Palestincima, koji su pod izraelskom vatrom od napada Hamasa 7. oktobra.

U pokušaju da pronađe dugoročno rješenje, američki državni sekretar Entoni Blinken više puta je putovao u Saudijsku Arabiju kako bi razgovarao o paketu američkih podsticaja ako kraljevstvo prizna Izrael.

Saudijska Arabija je tražila bezbjednosne garancije od SAD-a, stalno snabdijevanje oružjem i potencijalno civilni nuklearni sporazum ako normalizuje odnose s Izraelom.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu postavio je normalizaciju odnosa s arapskim državama kao jedan od glavnih ciljeva, a nijedna nagrada ne bi bila veća od Saudijske Arabije, čuvara dva najsvetija islamska mjesta.

Međutim, Saudijska Arabija kaže da ne može djelovati bez napretka po pitanju palestinske države, ideje koju zagovara Bajdenova administracija kao diplomatski izlaz iz sukoba u Gazi, ali koju Netanjahu i njegovi krajnje desničarski saveznici oštro odbacuju.

Kongresmen Hoakin Kastro, progresivni član Bajdenove Demokratske stranke, rekao je da Saudijska Arabija i dalje ima zabrinjavajući dosije o ljudskim pravima.

"Podržavao sam početnu odluku Bajdenove administracije da pauzira prodaju ofanzivnog oružja Saudijskoj Arabiji i nadam se da ću vidjeti uvjerljive dokaze da je Saudijska Arabija promijenila svoje ponašanje", rekao je.

Prije 7. oktobra, arapske države Zaliva su se sve više približavale Izraelu, dijelom zbog zajedničkog neprijateljstva prema Iranu.

Saudijska Arabija je sarađivala sa Sjedinjenim Državama, zajedno sy Jordanom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, u odbijanju iranskog napada raketama i dronovima protiv Izraela u aprilu, kao odgovor na izraelski napad na iranski diplomatski objekat u Siriji.

Sjedinjene Države ponovo očekuju podršku od arapskih partnera dok Iran prijeti novom odmazdom protiv Izraela zbog ubistva političkog lidera Hamasa, Ismaila Hanijea, u Teheranu.

Bonus video: