Ko je hakovao Trampa: Mediji postupili drugačije nego u slučaju Hilari Klinton

Politiko je za vikend objavio da je 27. jula počeo da dobija mejlove od osobe koja se identifikovala kao "Robert" i poslala 271 stranicu dokumenta iz kampanje o Trampovom potpredsjedničkom kandidatu Džej Diju Vensu, i izvještaj o senatoru sa Floride Marku Rubiu, koji se takođe pominjao kao kandidat za potpredsjednika

14662 pregleda 6 komentar(a)
Vens i Tramp, Foto: Reuters
Vens i Tramp, Foto: Reuters

Povjerljivi dokumenti iz kampanje kandidata Republikanske partije za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trampa stigli su do najmanje tri američka medija, koji su riješili da ne objavljuju njihov sadržaj, piše Glas Amerike.

Politiko, Njujork tajms i Vašington post su pisali o hakerskom napadu koji se dogodio, i uopšteno o dokumentima koji su do njih stigli.

Ovakva odluka medija je sušta suprotnost od odluke u kampanji 2016. godine kada su ruski hakeri ušli u mejl Džona Podsete, menadžera kampanje Hilari Klinton, sajt Vikiliks to objavio, a mediji prenosili.

Politiko je za vikend objavio da je 27. jula počeo da dobija mejlove od osobe koja se identifikovala kao "Robert" i poslala 271 stranicu dokumenta iz kampanje o Trampovom potpredsjedničkom kandidatu Džej Diju Vensu, i izvještaj o senatoru sa Floride Marku Rubiu, koji se takođe pominjao kao kandidat za potpredsjednika.

Politiko i Vašington post su objavili da su im dvoje nepovezanih ljudi potvrdili da su dokumenti autentični.

"Takvi dokumenti sadržre izjave koje mogu biti štetne ili mogu nekoga da osramote, kao što su uvredljivi komentari gospodina Vensa na račun gospodina Trampa", piše Njujork tajms.

Ko je hakovao Trampa?

Nije poznato ko je medijima poslao materijale. Politiko je pisao da ne zna ko je "Robert" i da im je rekao, kada su razgovarali sa njim, "da ne budu radoznali u vezi sa tim odakle mu dokumenta".

Trampova kampanja je saopštila da je hakovana od strane Iranaca.

Iako nisu dostavili dokaze za to, napad se desio dan pošto je Majkrosoft objavio izvještaj o pokušajima iranske vojne obavještajne službe da upadne u imejl nalog bivšeg višeg savjetnika u predsjedničkoj kampanji - ali nije rečeno čijoj.

Stiven Čeng, portparol Trampove kampanje, rekao je za vikend da će "mediji koji budu objavljivali procurjele dokumente raditi u korist neprijatelja Amerike".

FBI je u kratkom saopštenju samo potvrdio da vodi istragu o slučaju.

Njujork tajms nije naveo zbog čega ne želi da objavi detalje internih komunikacija, dok je portparol Vašington posta za AP rekao: "Kada dobijemo materijale, provjeravamo njihovu autentičnost, motive izvora i donosimo odluku da li je objavljivanje u interesu javnosti".

Bred Dejspring, portparol Politika, kaže da su urednici procenili da je to kako su dokumenta stigla do medija vrednije pažnje nego sadržaj materijala.

Lekcije iz 2016.?

Tramp i njegova kampanja su 2016, sa druge strane, ohrabrivali objavljivanje dokumenata o Klintonovoj koje je Vikiliks dobio od hakera.

Brajan Felon, tadašnji portparol kampanje Klintonove, primijetio je da je zabrinutost zbog toga što su u pitanju bili ruski hakeri brzo iščezla, i nastala je fascinacija sadržajem hakovanih mejlova.

"Baš kao što je Rusija i htjela", rekao je on.

Za razliku od aktuelnog momenta, Vikiliks je tada objavio materijale tako da svi mogu da ih vide, što je povećalo pritisak na medije da objave priču. I to je dovelo do nekih loših odluka, u nekim slučajevima mediji su prenijeli da je sadržaj mejlova bio štetniji po Klintonovu nego što je zaista bio, rekla je Ketlin Hol Džejmison, profesorka sa Univerziteta Pensilvanije koja je pisala knjigu o tom slučaju.

Ovoga puta, kaže Džejmison, mediji su donijeli ispravnu odluku da ne objave detalje iz hakovane Trampove kampanje, jer ne mogu u potpunosti vjerovati izvoru.

"Kako znate da vama zapravo ne manipuliše Trampova kampanja?", kaže Džejmison i dodaje da je ona protiv objavljivanja jer "živimo u dobu dezinformacija".

Tomas Rid, direktor Alpertovič instituta za sajber bezbjednost na Univerzitetu Džons Hopkins, takođe smatra da su mediji donijeli pravu odluku, ali iz drugačijih razloga. On kaže da je veća priča pokušaj uticaja stranih zemalja na kampanju, nego materijali koji su procurjeli.

Urednik ProPublike (neprofitna organizacija posvećena istraživačkom novinarstvu) Džesi Ajsinger, pak, smatra da je mediji trebalo da objave nešto više.

Napominje da je neke Vensove izjave o Trampu iz prošlosti lako naći na internetu, ali da interni izvještaji o kandidatima za potpredsjednika mogu da otkriju i više. Ako se ustanovi da je materijal tačan, onda je važnije da li je priča vijest, nego ko je izvor.

"Mislim da nisu uradili dobro, i da su pretjerali u učenju lekcije iz 2016.", kaže Ajsinger.

Bonus video: