Pobornici prava na abortus trijumfovali su danas na glasanju o ustavnim amandmanima u sedam američkih saveznih država, a izgubili su bitke u tri savezne države, gdje zabrane pobačaja definitivno ostaju na snazi.
Misuri je, glasovima proste većine birača, postao prva američka savezna država koja je pravo na abortus ubacila u svoj Ustav, s tim što će morati tužbom da se traži ukidanje zakona kojim je republikanska većina u lokalnom parlamentu zabranila pobačaj, osim u slučaju hitnih zdravstvenih okolnosti.
Amandmani u vezi sa pravom na abortus su, osim u duboko konzervativnom Misuriju, usvojeni i u Arizoni, Koloradu, Merilendu, Montani, Nevadi i Njujorku.
Nisu, međutim, usvojeni na Floridi, u Nebraski i Južnoj Dakoti.
U Nevadi je usvajanje preliminarnog karaktera, i moraće da bude usvojeno još jednom 2026. godine da bi stupilo na snagu.
U Njujorku, u Ustav je ušla zabrana diskriminacije u pravu na abortus - na osnovu "ishoda trudnoće".
Pobačaj je postao žestoko političko pitanje u Americi pošto je 2022. godine Vrhovni sud pod uticajem konzervativne većine sudija ukinuo ženama pravo na abortus koje su dotle, na osnovu sudskog presedana Ro protiv Vejda iz 1973. godine, uživale na nivou SAD.
Tim činom, pitanje legalnosti abortusa prebačeno je na nivo saveznih država, a dvadesetak onih sa konzervativnim, republikanskim administracijama gotovo odmah je uvelo ograničenja prava na abortus ili njegovu potpunu zabranu, kao u Misuriju.
Inicijative za ukidanje tih zabrana uključene su na glasačke listiće u 10 američkih saveznih država, u sklopu opštih izbora u SAD koji su održani juče.
Na njima je pobijedio republikanski kandidat za predsjednika SAD, Donald Tramp, koji je među svoje uspjehe u prvom mandatu ubrojao i izbor konzervativnih sudija, koji su na Vrhovnom sudu glasali za ukidanje federalnog prava na abortus.
Iako se hvalio da je to postigao, Tramp se nije priključio zahtjevima da se abortus zabrani u cijeloj zemlji, i rekao je da će kao predsjednik, ako ponovo bude izabran na funkciju, odbiti da potpiše federalni zakon kojim bi se tako nešto tražilo, i rekao je da je to pitanje najbolje ostaviti pojedinačno, saveznim državama.
Bonus video: