“Samo smrt može prekinuti našu patnju”

Palestinka iz Gaze, koja se bori da nahrani djecu, moli za pomoć

22999 pregleda 1 komentar(a)
Itimad al-Kanu, raseljena iz Džabalije, sa djecom u šatoru u Deir al Balahu, Foto: Rojters
Itimad al-Kanu, raseljena iz Džabalije, sa djecom u šatoru u Deir al Balahu, Foto: Rojters

Itimad al-Kanu, Palestinka koja pokušava da nahrani svojih sedmoro djece, osjeća se napuštenom od svih.

Ponekad vjeruje da je smrt najbolji način da okonča patnju svoje porodice nakon godinu rata koji je Gazu pretvorio u razrušenu pustoš zahvaćenu glađu, piše Rojters.

“Neka bace nuklearnu bombu i završe s tim. Ne želimo ovaj život koji živimo, polako umiremo. Smilujte se na nas. Pogledajte ovu djecu”, rekla je majka trojice sinova i četiri ćerke, uzrasta između osam i osamnaest godina.

Djeca u njihovom gradu Deir al-Balah okupljaju se kod mjesta gdje se dijeli hrana, sa praznim posudama, očajnički tražeći da jedu. Humanitarni radnici dijele supu od sočiva iz jednog lonca. Ali, kako navodi Rojters, to nikada nije dovoljno da utoli glad i umiri široko rasprostranjeni strah.

Al-Kanu kaže da se njena porodica suočava sa izraelskim vazdušnim napadima koji su ubili desetine hiljada ljudi i uništili veći dio Gaze, s jedne strane, i glađu s druge strane.

“Niko ne obraća pažnju na nas, nikome nije stalo do nas. Molim arapske zemlje da stanu uz nas, da makar otvore granice kako bi hrana i potrepštine mogle da stignu do naše djece”, rekla je za Rojters.

“Svi su lažovi, lažu narod. Sjedinjene Američke Države su uz Izrael protiv nas, svi su udruženi protiv nas”.

Gaza
foto: Reuters

Kamioni sa humanitarnom pomoći pušteni su juče preko prelaza Erez u sjevernu Gazu.

SAD će ove sedmice odlučiti da li je Izrael ostvario napredak ka poboljšanju humanitarne situacije u Gazi i kako će Vašington odgovoriti na to.

Svjetski stručnjaci za bezbjednost hrane izjavili su da postoji “velika vjerovatnoća” da je glad neizbježna u djelovima sjeverne Gaze dok Izrael sprovodi vojnu ofanzivu protiv militanata Hamasa u tom području.

Kao odgovor na upozorenje o gladi, šef agencije Ujedinjenih nacija za pomoć Palestincima (UNRWA), Filipe Lazarini, optužio je Izrael da glad koristi kao oružje.

COGAT, izraelska vojna agencija koja se bavi palestinskim civilnim pitanjima, u nedjelju je objavila listu izraelskih humanitarnih napora u posljednjih šest mjeseci. Navela je planove za podršku stanovnicima Gaze u susret zimi.

Izraelski ambasador pri Ujedinjenim nacijama, Deni Danon, prošlog mjeseca je rekao Savjetu bezbjednosti UN da je tokom prošle godine isporučeno više od milion tona pomoći i optužio Hamas za otimanje te pomoći. Hamas negira takve optužbe.

Pored gladi, stanovnici Gaze kažu da ne postoji bezbjedno mjesto gdje bi mogli da odu, jer su ih ponovljene evakuacije primorale da žive u šatorskim kampovima, sve dok ponovo ne budu morali da se presele kako bi izbjegli nove napade.

Neki kažu da je njihova muka sada još gora od “nakbe” (katastrofe) iz 1948. godine, kada su stotine hiljada Palestinaca primorane da napuste svoje domove tokom rata kada je stvorena država Izrael.

“Uslovi su tada bili bolji od ovoga s čim se dana suočavamo. Sada nemamo ni bezbjednost ni gdje da odemo”, rekao je Mohamed Abu Karaa koji je raseljen iz Gaze.

Bonus video: