Nova Trampova imenovanja: Voditelj Foks njuza na čelu Pentagona, Masku i Ramasvamiju "sekretarijat za efikasnost vlade"

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp sastavlja kabinet

8408 pregleda 36 reakcija 1 komentar(a)
Mask i Tramp, Foto: Reuters
Mask i Tramp, Foto: Reuters

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp nastavio je da popunjava ključne pozicije u svojoj drugoj administraciji, uglavnom birajući saradnike i saveznike koji su ga najsnažnije podržavali tokom kampanje za ovogodišnje predsjedničke izbore.

Tramp je u utorak rekao da će imenovati voditelja televizije Foks njuz Pita Hegseta za sekretara za odbranu.

"Pit je jak, pametan i istinski vjeruje u Ameriku na prvom mjestu. Sa Pitom na čelu, američki neprijatelji su upozoreni - naša vojska će biti ponovo izvanredna i Amerika nikada neće popuštati", poručio je Tramp u saopštenju.

Hegset je veteran Nacionalne garde i služio je, kako se navodi na njegovom vebsajtu, u Avganistanu, Iraku i Zalivu Gvantanamo na Kubi. Hegset je naveo da je napustio vojsku 2021. godine nakon što je označen ekstremistom u vojnim snagama koje ga više nisu želele.

"To mišljenje je bilo obostrano - ja nisam više želio tu vojsku", napisao je Hegset u svojoj knjizi "The War on Warriors: Behind the Betrayal of the Men Who Keep Us Free."

Napisao je i da budući predsjednik SAD mora da radikalno "izmijeni lidere Pentagona da bi nas pripremio da branimo našu naciju i porazimo naše neprijatelje".

"Treba otpustiti mnogo ljudi", napisao je Hegset.

Ukoliko mu bude potvrđeno imenovanje u Senatu, mogao bi da ispuni Trampovo obećanje da će otpustiti generale koje je optuživao za sprovođenje progresivne politike kada je reč o manjinskoj i rodnoj raznolikosti, koju su osuđivali konzervativci, prenosi Rojters.

Mask i Ramasvami zaduženi za efikasnost vlade

Tramp je takođe rekao da je imenovao milijardera Ilona Maska i bivšeg rivala u trci za republikansku predsjedničku kandidaturu Viveka Ramasvamija da vode "sekretarijat za efikasnost vlade" ili "DOGE".

Taj sekretarijat ne postoji, već će Mask i Ramasvami raditi van vlade i pružati "savjete i smjernice", naveo je Tramp na svojoj društvenoj mreži, prenosi AP. Najavio je da će Mask i Ramasvami sarađivati sa zvaničnicima Bijele kuće na "strukturnim reformama velikog obima".

"Ta dva izvanredna Amerikanca otvoriće put mojoj administraciji da razmontira vladinu birokratiju, ukine pretjerane propise, smanji nepotrebne troškove i restrukturira federalne agencije", rekao je Tramp i dodao da će njihov rad biti završen do 4. jula 2026. godine, i da će manja i efikasnija vlada biti "poklon" zemlji na 250. godišnjicu potpisivanja Deklaracije nezavisnosti.

S obzirom na to da nije riječ o stvarnoj vladinoj agenciji, još nije poznato kako će funkcionisati.

Ovim imenovanjima Tramp je nagradio dvojicu pristalica iz privatnog sektora, prenosi Rojters. Mask je vlasnik Tesle, Eksa i Spejseksa, a Ramasvami je osnivač jedne farmaceutske kompanije.

Mask je takođe dao desetine miliona dolara za Trampovu kampanju i govorio na njegovim mitinzima. Skraćenica za sekretarijat - DOGE - poklapa se sa imenom kriptovalute Dogecoin koju Mask promoviše.

Bivši šef obavještajnih službi na čelu CIA, kongresmen sa Floride savetnik za nacionalnu bezbjednost

Tramp je prethodno imenovao bivšeg direktora Nacionalnih obavještajnih službi Džona Retklifa za direktora Centralne obavještajne agencije (CIA).

Retklif, bliski Trampov saveznik, bio je direktor obavještajnih službi na kraju prvog mandata novoizabranog predsjednika.

Na tu poziciju je potvrđen u maju 2020. godine, osam mjeseci prije nego što je Tramp napustio položaj. Nije ga podržao ni jedan demokrata u Senatu. Retklif je bivši kongresmen i sekretar za pravosuđe Teksasa, prenosi agencija Rojters.

Demokrate i bivši obavještajni zvaničnici su ga optuživali da je skidao oznaku povjerljivo sa obavještajnih podataka da bi Tramp i njegove republikanske pristalice mogli da napadaju političke protivnike, uključujući i Džoa Bajdena, Trampovog protivkandidata na izborima 2020. Retklif je to demantovao.

Mediji, među kojima je i Rojters, takođe su izvještavali o primjedbama da je Retklif preuveličao svoje iskustvo u borbi protiv terorizma kad je bio federalni tužilac u Teksasu.

Tramp je u utorak takođe saopštio da je imenovao republikanskog kongresmena Majka Volca za svog savjetnika za nacionalnu bezbednost.

Volc u Predstavničkom domu zastupa Floridu, ratni je veteran i penzionisani pripadnik Nacionalne garde. Jedan je od vodećih kritičara Kine.

Na novom položaju biće suočen sa brojnim krizama, od napora da se obezbijedi oružje Ukrajini i strahovanja u pogledu sve jače saradnje Rusije i Severne Koreje do napada iranskih saveznika na Bliskom istoku i napora da se uspostavi primirje između Izraela i Hamasa i Hezbolaha.

"Majk je snažno promovisao moju spoljnopolitičku agendu Amerika na prvom mjestu i biće izvanredan promoter našeg zalaganja za mir kroz snagu", naveo je Tramp u saopštenju.

Volc je više puta služio u Avganistanu, a radio je i u Pentagonu gdje je bio savjetnik kad su sekretari za odbranu bili Donald Ramsfeld i Robert Gejts.

Zalagao se za to da Amerika bojkotuje Olimpijske igre u Kini 2022. godine, zbog kovida 19 i načina na koji Peking tretira Ujgure.

Guvernerka Južne Karoline na čelu sekretarijata zaduženog za imigraciju

Za sekretarku za unutrašnju bezbjednost, Tramp je imenovao guvernerku Južne Dakote Kristi Noem.

Tramp je u saopštenju naveo da je Noem "bila prva guvernerka koja je poslala vojnike iz Nacionalne garde da pomognu Teksasu da se bori protiv Bajdenove pogranične krize".

Noem je poznata u konzervativnim krugovima. Bivša članica Kongresa, iskoristila je dva mandata na položaju guvernerke male države da zauzme istaknutu poziciju među republikancima.

Ako njena kandidatura bude potvrđena u Senatu, biće na čelu agencije koja će biti u centru sprovođenja Trampovih imigracionih planova i obećanja da će pokrenuti masovnu deportaciju ilegalnih imigranata. Procjenjuje se da je u SAD 11 miliona ilegalnih imigranata.

Sekretarijat za unutrašnju bezbjednost ima 260.000 zaposlenih, a formiran je poslije terorističkih napada 11. septembra i ima niz odgovornosti.

Hakabi imenovan za ambasadora u Izraelu

Tramp je u utorak najavio i da će za američkog ambasadora u Izraelu imenovati bivšeg guvernera Arkanzasa Majka Hakabija.

Hakabi, evanđelista, snažno podržava Izrael i izraelska naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, koja veći dio međunarodne zajednice smatra nelegalnim.

"On voli Izrael i Izraelce, i Izraelci vole njega. Majk će neumorno raditi za mir na Bliskom istoku", naveo je Tramp u saopštenju.

Hakabi (69) je kritikovao aktuelnog predsjednika Džoa Bajdena zato što je vršio pritisak na Izrael da ublaži vojne akcije u Gazi. Bajdena je optužio i da će praviti ustupke Hamasu.

Hakabi je bio guverner Arkanzasa od 1996. do 2007. godine. Dva puta se bezuspešno kandidovao za republikanskog predsjedničkog kandidata - 2008. i 2016. godine.

Njegova ćerka, Sara Hakabi Sanders - trenutno guvernerka Arkanzasa, bila je portparolka Bijele kuće za vrijeme Trampovog prvog mandata, od 2017. do 2019. godine.

Za specijalnog izaslanika za Bliski istok, Tramp je imenovao investitora za nekretnine i donatora kampanje Stiva Vitkofa.

Stefanik buduća ambasadorka pri UN

Tramp je u ponedjeljak imenovao i novu ambasadorku SAD u UN - odabrao je republikansku članicu Predstavničkog doma, Elis Stefanik, koja je bila uz Trampa u prvom mandatu i sada u kampanji.

"Elis je nevjerovatno snažna i pametna borkinja za Ameriku na prvom mjestu", navedeno je u Trampovom saopštenju u ponedeljak.

Niki Hejli, koja je bila Trampova protivnica na unutarstranačkim izborima za predsedničku nominaciju, bila je u UN u njegovom prethodnom mandatu. Ranije je saopšteno da Hejli neće biti dio nove administracije.

Četrdesetogodišnja Stefanik je rođena i odrasla u Njujorku, koji je i zastupala u Predstavničkom domu. Ona je jedan od vjernih Trampovih saradnika i bila je u trci za potpredsjedničko mjesto. Završila je Harvard i radila sa Džordžom Bušom mlađim u Bijeloj kući na pitanjima unutrašnje politike.

Kad je 2014. izabrana u Predstavnički dom, bila je najmlađa žena u istoriji koja je predstavljala distrikt iz Njujorka, a najmlađa je i članica republikanskog vođstva u Predstavničkom domu.

Stefanik je na početku bila umjereno konzervativna, ali se potom povezala sa Trampom i postala njegov vjerni saradnik u MAGA (Make America Great Again) pokretu.

Elis Stefanik je Trampa podržala u predsjedničkoj trci i prije nego što je objavio kandidaturu, a potom je aktivno učestvovala u njegovoj kampanji.

Branila ga je tokom dva procesa opoziva u Kongresu, a javno se usprotivila i sudskim procesima koji su se protiv njega vodili. Podnijela je i etičku žalbu protiv sudije u Njujorku koji je vodio jednu od građanskih parnica protiv Trampa.

Ko će zadužen za graničnu političku?

Tom Homan, bivši v.d. direktora Službe za carine i imigraciju (ICE) u prošlom Trampovom mandatu, biće zadužen za situaciju na granici u novoj administraciji.

"Zadovoljstvo mi je da objavim da će bivši direktor ICE Tom Homan biti dio nove Trampove administracije i da će se baviti državnim granicama", napisao je Tramp na svojoj mreži Truth Social.

Očekuje se da Homan dobije poziciju vezanu za granicu i da mu jedno od zaduženja bude i najveća deportacija u istoriji - koju je Tramp najavio.

Homan će, kako je rečeno, biti nadležan za "deportacije svih ilegalnih imigranata u njihove zemlje". Tramp kaže da očekuje da Homan obavi "fantastičan posao na koji se dugo čekalo".

On je za Foks njuz u nedjelju rekao da "neće vojska opkoliti i hapsiti imigrante, već će ICE Trampove planove sprovesti na human način".

"Biće to dobro isplanirane, ciljane operacije koje će sprovoditi ICE, čiji agenti to rade svakodnevno i dobri su u tome. Kada izađemo na teren, mi znamo koga tražimo, znamo gde se nalaze i to će sve biti odrađeno na humani način", rekao je Homan.

Ko je novi zamjenik šefa kabineta za politiku nove Trampove administracije?

Donald Tramp imenovao je dugogodišnjeg savjetnika Stivena Milera, koji se smatra tvrdom linijom kad je u pitanju imigracija, za zamjenika šefa kabineta za politiku u novoj administraciji.

Novoizabrani potpredsjednik Džej Di Vens je u ponedjeljak poslao poruku sa čestitkama Mileru na društvenim mrežama i rekao: „Ovo je još jedan fantastičan izbor predsjednika“. Saopštenje je prvi prenio CNN.

Miler je bio viši savjetnik u Trampovom prvom mandatu i centralna figura u mnogim njegovim političkim odlukama, posebno u potezu da razdvoji hiljade imigrantskih porodica kao program odvraćanja migranata 2018. godine.

Miler je pomogao izradu mnogih Trampovih govora i planova o imigraciji. Otkako je Tramp napustio funkciju, Miler je služio kao predsjednik "America First Legal", organizacije bivših Trampovih savjetnika koja je osnovana kao konzervativna verzija Američke unije za građanske slobode, kojoj su se na meti našli Bajdenova administracija, mediji, univerziteti i drugi oko pitanja kao što su sloboda govora i vjere i nacionalna bezbjednost.

Pritisak na republikance u Senatu

Imenovanje Homana na tu poziciju ne zahtijeva odobrenje u Senatu, ali mnoga druga imenovanja u Trampovoj administraciji to zahtijevaju. AP navodi da Tramp pritiska republikance u Senatu, koji su sada osvojili većinu, da promijene pravila i da novi predsjednik može da nominuje ljude i kad Senat nije u zasjedanju - odnosno bez potvrde senatora.

Republikanci uskoro treba da izaberu novog lidera, budući da se dosadašnji lider Mič Mekonel povlači sa te pozicije poslije skoro dvije decenije. U igri su senatori Džon Tun iz Južne Dakote, Džon Kornin iz Teksasa i Rik Skot sa Floride. Sva trojica su podržavala Trampa u kampanji.

Tramp za sada nije rekao ko mu je favorit, ali je u nedjelju na mrežama objavio da očekuje da novi lider izmeni pravila u Senatu ako je potrebno, kako bi mu omogućio da što prije sastavi svoj kabinet.

Vrhovni sud je 2014. donio odluku koja ograničava mogućnost predsjednika da imenuje kadrove bez potvrde Senata kad nije u zasjedanju.

Sva trojica kandidata za novog republikanskog lidera kažu da su spremni da razmotre izmjenu tog pravila.

Skot je napisao na Eksu: "Slažem se 100 posto. Uradiću sve što treba da vaše nominacije što prije budu potvrđene". Tun je rekao da se mora raditi "brzo i odlučno" kako bi se kadrovi što prije postavili. Korning ističe da je "neprihvatljivo da se blokiraju imenovanja članova Trampovog kabineta u Senatu".

Republikanci su osvojili kontrolu nad Senatom, a na putu su da osvoje većinu i u Predstavničkom domu Kongresa. Ako se to desi, jedna stranka kontrolisaće i zakonodavnu i izvršnu vlast.

Bonus video: