Republikanci osvojili 218 mjesta u Predstavničkom domu, Trampova stranka ima potpunu kontrolu

Sa teško izborenom, ali slabom većinom, republikanski lideri vide mandat za promjenu federalne vlasti i brzo sprovođenje Trampove vizije za zemlju

6332 pregleda 0 komentar(a)
Kapitol hil u Vašingtonu, Foto: Shutterstock
Kapitol hil u Vašingtonu, Foto: Shutterstock

Republikanci su osvojili dovoljno poslaničkih mjesta za kontrolu Predstavničkog doma Sjedinjenih Američkih Država (SAD), čime su dovršili osvajanje vlasti i obezbijedili potpunu vlast, zajedno sa novoizabranim predsjednikom Donaldom Trampom.

Pobjeda republikanaca u Predstavničkom domu u Arizoni, zajedno sa pobjedom u Kaliforniji koja je ranije u srijedu objavila rezultate poslije sporog brojanja, donijela je republikancima 218 mandata u Predstavničkom domu, što čini većinu u tom zakonodavnom tijelu. Republikanci su ranije već preuzeli kontrolu nad Senatom od demokrata.

Sa teško izborenom, ali slabom većinom, republikanski lideri vide mandat za promjenu federalne vlasti i brzo sprovođenje Trampove vizije za zemlju.

Novi predsjednik je obećao da će izvesti najveću operaciju deportacije u zemlji, produžiti poreske olakšice, kazniti svoje političke neprijatelje, preuzeti kontrolu nad najmoćnijim alatima federalne vlade i preoblikovati američku ekonomiju. Izborne pobjede Republikanske stranke obezbjeđuju da Kongres bude uključen u taj program, a demokrate će biti gotovo nemoćne da ga kontrolišu.

Kada je Tramp izabran za predsjednika 2016. godine, republikanci su takođe osvojili oba doma Kongresa, ali su i dalje postojali republikanski lideri otporni na njegove političke ideje, a postojao je i Vrhovni sud SAD sa liberalnom većinom. Međutim, to ovog puta nije slučaj.

Kada se vrati u Bijelu kuću, Tramp će raditi sa Republikanskom strankom koja je potpuno transformisana njegovim pokretom "Učinimo Ameriku ponovo velikom" (MAGA) i Vrhovnim sudom kojim dominiraju konzervativne sudije, uključujući troje koje je on imenovao.

Tramp je u srijedu ujutro okupio republikance iz Predstavničkog doma u hotelu Kapitol Hil, obilježivši svoj prvi povratak u Vašington poslije izbora.

"Sumnjam da ću se ponovo kandidovati, osim ako baš ne kažete: 'Dobar je, moramo da smislimo nešto drugo'", rekao je Tramp sali punoj zakonodavaca, koji su se nasmijali na njegovu opasku.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson, koji je uz Trampovu podršku dobio nominaciju na Republikanskoj konferenciji da ostane na mjestu predsjedavajućeg sljedeće godine, govorio je o čišćenju federalne vlade i njenih programa, tražeći načine za reviziju čak i popularnih programa koje su nedavno zagovarale demokrate. Republikanac iz Luizijane, vatreni konzervativac, približio je Konferenciju republikanaca Predstavničkog doma Trampu tokom sezone kampanje dok se priprema "ambiciozna" 100-dnevna agenda.

"Republikanci u Predstavničkom domu i Senatu imaju mandat", rekao je Džonson ranije ove nedjelje. "Američki narod želi da primijenimo i isporučimo tu agendu 'Amerika na prvom mjestu'".

Trampovi saveznici u Predstavničkom domu već signaliziraju da će tražiti odmazdu za pravne probleme sa kojima se Tramp suočio dok je bio van funkcije. Novi predsjednik je u srijedu rekao da će nominovati republičkog predstavnika Meta Geca, žestokog lojalistu, za državnog tužioca, odnosno sekretara za pravosuđe.

U međuvremenu, zakonodavac Džim Džordan, predsjedavajući moćnog Odbora za pravosuđe Predstavničkog doma, rekao je da se republikanski poslanici neće ničega određi u svojim planovima da sprovedu istragu protiv specijalnog tužioca Džeka Smita, čak i trenutku kada Smit obustavlja dvije federalne istrage protiv Trampa zbog zavjere za poništavanje rezultata predsjedničkih izbora 2020. i gomilanja povjerljivih dokumenata na svom imanju Mar-a-Lago.

Ipak, sa još nekoliko neobjavljenih rezultata, republikanci bi mogli zadržati većinu od samo nekoliko mjesta na početku rada novog Kongresa. Trampova odluka da povuče ljude iz Predstavničkog doma za položaje u svojoj administraciji — dosadašnjeg člana kongresa Geca, Majka Volca i Elis Stefanek — mogla bi da zakomplikuje Džonsonovu mogućnost da zadrži većinu u prvim danima novog Kongresa.

Gec je u srijedu podnio ostavku koja stupa na snagu odmah. Džonson je rekao da se nada da bi to mjesto moglo biti popunjeno do saziva novog Kongresa 3. januara. Zamjena članova Predstavničkog doma zahtijeva posebne izbore, a kongresne okruge iz kojih sada tri zastupnika odlaze godinama drže republikanci.

Sa malom većinom, nije zagarantovano da će Predstavnički dom biti visoko funkcionalan. Protekle dvije godine republikanske kontrole nad Domom obilježene su sukobima jer su tvrdokorne konzervativne frakcije nastojale da steknu uticaj i moć otvoreno prkoseći svom partijskom rukovodstvu. Dok je Džonson — ponekad uz Trampovu pomoć — u velikoj mjeri ukrotio otvorene pobune protiv njegovog rukovodstva, desno krilo stranke osnažuje i ambiciozno je za petama Trampove izborne pobjede.

Republikanska većina takođe zavisi od male grupe poslanika koji su pobijedili na teškim izborima nastupajući kao umjereni. Ostaje da se vidi da li će oni pristati na neke od najekstremnijih predloga koje zastupaju Tramp i njegovi saveznici.

Lider demokrata u Predstavničkom domu Hakim Džefris, u međuvremenu, pokušava da zadrži demokrate relevantnim za svaki zakon koji usvoji Kongres, što će zavisiti od toga da li će demokratski lideri uspjeti da ujedine preko 200 članova, čak i nakon toga što je stranka podvrgnuta žestokom gubitku na izborima.

U Senatu, lideri GOP-a, koji su nedavno osvojili ubjedljivu većinu, već rade sa Trampom da potvrde njegove izbore za kabinet. Senator Džon Tun iz Južne Dakote pobijedio je na internim izborima u srijedu i zamijeniće senatora Miča Mekonela, stranačkog lidera sa najdužim stažom u istoriji Senata.

Tun je u prošlosti bio kritičan prema Trampu, ali je hvalio novog predsjednika tokom njegove izborne kandidature.

"Ovaj republikanski tim je jedinstven. Mi smo u jednom timu", rekao je Tun. "Uzbuđeni smo što ćemo povratiti većinu i početi da radimo sa našim kolegama u Predstavničkom domu kako bismo usvojili agendu predsjednika Trampa".

Većina Republikanske stranke u Senatu od 53 mesta takođe osigurava da će republikanci imati "lufta" kada je u pitanju potvrđivanje položaja u kabinetu ili sudija Vrhovnog suda ako bude postojalo upražnjeno mjesto.

Međutim, nisu sve te potvrde zagarantovane. Republikanci su bili skeptični u srijedu kada je na Kapitol hil stigla vijest da će Tramp imenovati Geca za svog državnog tužioca (sekretara za pravosuđe). Čak su se i bliski Trampovi saveznici u Senatu distancirali od podrške Gecu, koji je bio suočen sa istragom Etičkog komiteta Predstavničkog doma o optužbama za seksualno zlostavljanje i upotrebu nedozvoljenih droga.

Ipak, Tramp je u nedjelju zahtijevao da svaki republikanski lider mora da mu dozvoli da imenuje članove administracije bez glasanja, dok je Senat na pauzi. Takav potez bi predstavljao značajan pomak ovlašćenja u odnosu na Senat, ali su svi kandidati za liderstvo brzo pristali na tu ideju. Demokrate bi potencijalno mogle da se bore protiv takvog manevra.

U međuvremenu, Trampove pristalice na društvenim mrežama, uključujući Ilona Maska, najbogatijeg čoveka na svijetu, pobunile su se protiv izbora tradicionalnog republikanca da vodi Senat. Tun je radio kao desna ruka Mekonelu, koji je svojevremeno u svojim privatnim bilješkama nazvao bivšeg predsjednika "ljudskim bićem vrijednim prezira".

Međutim, Mekonel je jasno stavio do znanja da su na Kapitol hilu dani republikanskog otpora Trampu okončani.

Bonus video: