Amnesti internešenel: Izrael u Gazi sprovodi genocid

Ovo je prvi put da Amnesti optužuje za genocid tokom trajanja sukoba, nadovezujući se na izvještaj specijalnog izvjestitelja UN-a za Palestinu iz marta, u kojem se zaključuje da "postoje razumni osnovi za vjerovanje" da Izrael vrši genocid nad Palestincima.

10007 pregleda 24 reakcija 24 komentar(a)
Detalj iz Gaze, Foto: REUTERS
Detalj iz Gaze, Foto: REUTERS

Amnesti internešenel u svom novom izvještaju je zaključio da rat Izraela protiv Hamasa u Pojasu Gaze predstavlja zločin genocida prema međunarodnom pravu, što je prva takva ocjena neke velike organizacije za ljudska prava u ovom 14-mjesečnom sukobu.

Izvještaj na 32 stranice, objavljen u četvrtak, ispituje događaje u Gazi od oktobra 2023. do jula 2024. godine. U njemu se navodi da je Izrael "bezobzirno, kontinuirano i potpuno nekažnjeno... uspostavio pakao" nad populacijom od 2,3 miliona ljudi, ističući da "zločini nad Izraelcima od strane Hamasa 7. oktobra 2023., koji su pokrenuli rat, ne opravdavaju genocid", prenosi Gardijan.

U izvještaju stoji da je Izrael "počinio zabranjene radnje prema Konvenciji o genocidu, uključujući ubistva, nanošenje ozbiljne tjelesne ili mentalne štete i namjerno stvaranje uslova života koji su osmišljeni da izazovu fizičko uništenje Palestinaca u Gazi" sa "specifičnom namjerom uništenja Palestinaca" na tom području.

Ovo je prvi put da Amnesti optužuje za genocid tokom trajanja sukoba, nadovezujući se na izvještaj specijalnog izvjestitelja UN-a za Palestinu iz marta, u kojem se zaključuje da "postoje razumni osnovi za vjerovanje" da Izrael vrši genocid nad Palestincima.

U izvještaju se ističu: neviđen obim i razmjere vojne ofanzive, koji su uzrokovali smrt i razaranje brzinom i nivoom neviđenim u drugim sukobima 21. vijeka; namjera uništenja, nakon razmatranja i odbacivanja argumenata poput izraelske nemarnosti i ravnodušnosti prema civilnim životima u borbi protiv Hamasa; ubijanje i nanošenje ozbiljne fizičke ili mentalne štete kroz direktne napade na civile i civilnu infrastrukturu, ili namjerno neselektivne napade; te stvaranje uslova života koji su osmišljeni da izazovu fizičko uništenje, poput uništavanja medicinske infrastrukture, blokiranja pomoći i ponovljenih arbitrarnih "naredbi za evakuaciju" za 90 odsto stanovništva na neodgovarajuće lokacije.

Amnesty je pozvao UN da nametne prekid vatre, uvede ciljane sankcije izraelskim i vodećim Hamasovim zvaničnicima i apelovao na zapadne vlade, poput SAD-a, Velike Britanije i Njemačke, da prestanu da pružaju bezbjednosnu pomoć i prodaju oružje Izraelu.

Takođe, Amnesti je pozvao Međunarodni krivični sud da doda optužbe za genocid na spisak ratnih zločina koje istražuje, te zatražio bezuslovno oslobađanje civilnih talaca i odgovornost za zločine koje su počinili Hamas i druge palestinske naoružane grupe 7. oktobra.

Amnesti je saopštio da se izvještaj zasniva na terenskom radu, intervjuima sa 212 osoba, uključujući žrtve, svjedoke i zdravstvene radnike u Gazi, analizi opsežnih vizualnih i digitalnih dokaza, te više od 100 izjava izraelskih vladinih i vojnih aktera, za koje se navodi da sadrže "dehumanizirajući diskurs". Korišćeni su i video i foto dokazi vojnika koji su počinili ili slavili ratne zločine.

Nalazi su "opsežno" dijeljeni s izraelskim vlastima u više navrata, dodala je organizacija, ali nisu dobili odgovore.

Izvještaj će vjerovatno izazvati ogorčenje u Izraelu i optužbe za antisemitizam. Nekoliko pravnih stručnjaka i istraživača genocida smatra da je napad od 7. oktobra takođe imao obilježja genocida.

Holokaust je doveo do stvaranja jevrejske države i Ženevskih konvencija, koje su kodifikovale i zabranile genocid kao kažnjivo djelo. Oba ova poduhvata bila su odgovor međunarodne zajednice na užase koje su nacisti počinili evropskim Jevrejima tokom Drugog svjetskog rata.

U zaključku izvještaja Amnesty navodi da "prepoznaje otpor i oklijevanje mnogih u prepoznavanju genocidne namjere u vezi s izraelskim djelovanjem u Gazi", što je "ometalo pravdu i odgovornost".

" Amnesti internešenel priznaje da je identifikacija genocida u oružanim sukobima složen i izazovan proces, zbog postojanja više ciljeva koji mogu simultano postojati. Ipak, ključno je prepoznati genocid i insistirati na tome da rat nikada ne može biti opravdanje za genocid", navodi se u izvještaju.

Amnesty se 2022. godine pridružio organizaciji Hjuman rajts voč i uglednoj izraelskoj nevladinoj organizaciji B’Tselem u objavljivanju značajnog izvještaja koji optužuje Izrael za aparthejd. Izraelski političari tada su pozvali na povlačenje izvještaja, tvrdeći da je antisemitski.

Bonus video: