Pentagon je saopštio da je ove nedjelje 11 Jemenaca prebačeno u Oman nakon što su ih držali više od dvije decenije bez optužnice u zatvoru u američkoj pomorskoj bazi u zalivu Gvantanamo na Kubi.
To je posljednji i najveći pritisak administracije američkog predsjednika Džozefa Bajdena u posljednjim nedeljama mandata da se iz Gvantanama oslobode zatočenici koji nikada nisu optuženi za zločine.
Sada će u tom zatvoru ostati 15 muškaraca, što je najmanje od 2002. godine, kada je administracija predsjednika Džordža Buša pretvorila Gvantanamo u zatvor za muškarce, uglavnom muslimane, koji su privedeni širom svijeta u, kako su SAD nazivale, njenom "ratu protiv terorizma". Od njih šestorica su privedena bez optužnice, dvojica osuđena, a sedmorica osumnjičena za bombaške napade.
SAD su napale Avganistan i Irak i izvele vojne i tajne operacije na drugim mjestima nakon napada Al Kaide 11. septembra 2001.
Među muškarcima u posljednjem transferu bio je i Šakavi al Hadž, koji je često štrajkovao glađu i bivao hospitalizovan u Gvantanamu u znak protesta zbog 21 godine u zatvoru. Prije toga je dvije godine mučen u pritvoru CIA, prema američkom Centru za ustavna prava.
Grupe za zaštitu ljudskih prava i mnogi poslanici vršili su pritisak na predsjedničke administracije da zatvore Gvantanamo ili bar oslobode ljude koji nikada nisu optuženi za zločin. Guantanamo je na vrhuncu imao oko 800 zatvorenika.
Mnogi u Gvantanamu su iz Jemena, zemlje podijeljene ratom, čiji glavni grad drži militantna grupa Huti.
Sultanat Oman, na istočnoj ivici Arapskog poluostrva, nije potvrdio da je primio zarobljenike rano jutros. Zvaničnici te zemlje nisu odgovorili na pitanja Asošiejted presa. Taj zapadni saveznik je od osnivanja zatvora primio oko 30 zatvorenika.
Međutim, ti zatvorenici su pušteni pod nerazjašnjenim okolnostima. Dvojica Avganistanaca vratila su se u februaru iz Omana u Avganistan koji sada kontrolišu talibani. Jedan Jemenac je umro u Omanu nakon što mu je rečeno da će on i još 27 drugih biti vraćeni u Jemen, saopštila je britanska aktivistička grupa "CAGE International".
"Bez mnogo izbora, 26 muškaraca i njihovih porodica vratilo se u Jemen nakon pritiska vlade Omana, koja je svakom ponudila 70.000 dolara kao kompenzaciju", saopštila je grupa.
Bonus video: