Američki zvaničnici vjeruju da je sporazum o prekidu vatre i oslobađanju talaca u ratu između Izraela i Hamasa na vidiku, što predstavlja prvi znak ozbiljnog optimizma unutar odlzeće administracije predsjednika Džoa Bajdena, kazali su za medije izvori upoznati sa situacijom.
Mada naglašavaju da će zvaničnici ostati oprezni dok pregovori ne proizvedu konačan sporazum za okončanje sukoba u Gazi, izvori CNN-a su kazali da američki zvaničnici vjeruju da bi sporazum o prekidu vatre mogao biti najavljen tokom posljednjih dana mandata predsjednika Džoa Bajdena.
Posrednici su juče predstavili Izraelu i Hamasu konačan nacrt sporazuma o okončanju rata nakon što je u ponoć postignut “proboj” u pregovorima kojima su prisustvovali izaslanici i Džoa Bajdena i Donalda Trampa.
Jedan zvaničnik je kazao za Rojters da je tekst o prekidu vatre i oslobađanju talaca predstavljen od strane Katara tokom razgovora u Dohi, u kojima su učestvovali šefovi izraelskog Mosada i Šin Beta, kao i katarski premijer. Prema riječima zvaničnika pregovori za oslobađanje do 33 izraelska taoca su u “naprednoj fazi”.
Stiv Vitkof, koji će postati američki izaslanik kada Tramp sljedeće nedjelje ponovo preuzme funkciju predsjednika SAD, prisustvovao je razgovorima, rekao je zvaničnik. Izvor iz SAD je za Rojters dodao da je odlazeći izaslanik Bajdenove administracije, Bret Mekgerk, takođe bio prisutan.
“Sljedećih 24 sata biće ključni za postizanje sporazuma”, kazao je za Rojters zvaničnik, opisujući nacrt kao rezultat proboja postignutog juče u ranim jutarnjim satima.
Izraelski radio Kan, pozivajući se na izraelskog zvaničnika, objavio je su delegacije Izraela i Hamasa u Kataru primile nacrt, te da je izraelska delegacija obavijestila lidere Izraela.
“Pregovori o nekim ključnim pitanjima su napredovali i radimo na tome da uskoro zaključimo ono što je preostalo”, rekao je zvaničnik Hamasa za Rojters, tražeći da ostane anoniman zbog osjetljivosti teme.
Izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Sar izjavio je da se pregovori koordiniraju između timova Džoa Bajdena i Donalda Trampa.
“Postoji napredak, situacija izgleda mnogo bolje nego ranije. Želim da zahvalim našim američkim prijateljima na ogromnim naporima koje ulažu kako bi osigurali sporazum o oslobađanju talaca”, rekao je Sar na konferenciji za novinare.
SAD, Katar i Egipat više od godinu rade na pregovorima o okončanju rata u Gazi, ali do sada bezuspješno.
Zaraćene strane su već mjesecima u načelu saglasne da se borbe obustave u zamjenu za oslobađanje talaca koje drži Hamas i palestinskih zatvorenika koje drži Izrael.
Međutim, Hamas je uvijek insistirao da sporazum mora dovesti do trajnog okončanja rata i povlačenja Izraela iz Gaze, dok Izrael poručuje da neće prekinuti rat sve dok Hamas ne bude uništen.
Inauguracija Donalda Trampa, zakazana za 20. januar, sada se u regionu uveliko posmatra kao krajnji rok za postizanje dogovora.
Netanjahu je u nedjelju razgovarao sa Bajdenom o napretku pregovora, što je njihov prvi javno najavljeni telefonski razgovor od oktobra.
Netanjahu, koji se u subotu sastao i sa Trampovim budućim izaslanikom, Stivom Vitkofom, suočava se s pritiskom i odlazeće i dolazeće administracije SAD da postigne sporazum.
Izvor upoznat sa pregovorima o prekidu vatre i oslobađanju talaca izjavio je juče za CNN da je Donald Tramp ključni podsticaj za Izrael da postigne dogovor sa Hamasom. Prema riječima izvora, Netanjahu “želi da ostane blizak s Trampom”. Takođe je naveo da, čak i ako sporazum ne bude postignut do 20. januara, kada Tramp polaže predsjedničku zakletvu, “moramo doći do nekog okvirnog sporazuma” do tog datuma.
Ipak, optimistični ton prigušio je izraelski krajnje desničarski ministar finansija Bezalel Smotrič, koji je juče izjavio da bi potencijalni sporazum o prekidu vatre i oslobađanju talaca bio “katastrofa” za nacionalnu bezbjednost Izraela. U objavi na platformi X, Smotrič je opisao sporazum kao “kapitulaciju” koja bi uključivala oslobađanje “terorista” i “poništavanje” dostignuća rata.
Juče je deset članova Netanjahuove Likud stranke uputilo pismo izraelskom premijeru izražavajući zabrinutost zbog potencijalnog sporazuma i ponovivši tri “crvene linije” koje ne bi smjele biti pređene. Poslanici Kneseta su naglasili da Izrael ne smije da se oslanja na druge po pitanju bezbjednosti, da svi taoci moraju biti vraćeni i da masovni povratak stanovnika sjeverne Gaze mora biti spriječen u bilo kakvom okviru sporazuma.
Stanovnici Gaze strahuju od novih praznih obećanja
Stanovnici Gaze se nadaju da bi pregovori mogli okončati rat, ali strahuju da su najave napretka ka sporazumu samo “prazna” obećanja.
“Svaki put kada kažu da postoje pregovori, ne čujemo ništa osim njihovog neuspjeha”, rekao je Abdul Rahman Salama, stanovnik Kan Junisa, koji je za CNN govorio dok je pokušavao da pronađe stvari u ruševinama svoje uništene kuće. “Uništenje je nevjerovatno. Nadam se da će rat stati onako naglo kako je i počeo; završiće se iznenada, ali svi ti pregovori su prazne priče - laž za laži.”
Ahmad Salama, takođe iz Kan Junisa koji je raseljen zbog rata, izjavio je: “Moja porodica se nada da će pregovori uspjeti kako bi rat bio završen, da bismo se vratili sigurnosti, da bi prestali strah i užas, i da nećemo morati ponovo da bježimo sa djecom i mojom majkom s jednog mjesta na drugo”.
Bonus video: