Radović: Izjava Spajića neprimjerena; Božović: Nezadovoljni građani dolaze kod premijera ili ministra pravde

Predsjednik Višeg suda je poručio da ako se Spajić pozvao na "sramne presude", trebalo je da kaže ko je donio te presude i o čemu se radi

Ministar pravde je rekao da kada se dese predmeti i slučajevi na koje je premijer mislio, građani koji su razočarani takvim odlukama ne dolaze ispred suda

12974 pregleda 0 komentar(a)
Detalj iz večerašnje emisije Načisto, Foto: Screenshot/TV Vijesti
Detalj iz večerašnje emisije Načisto, Foto: Screenshot/TV Vijesti

Predsjednik Višeg suda u Podgorici Zoran Radović saopštio je večeras da je jučerašnja izjava predsjednika Vlade Crne Gore Milojka Spajića zaista neprimjerena.

Spajić je juče tokom predstavljanja izvještaja Evropske omisije o Crnoj Gori u Evropskoj kući u Podgorici rekao da je javnost ogorčena na rad pojedinih sudija, te da je i njega nekad sramota.

"Ima mnogo sudskih grešaka koje su abnormalne", rekao je juče Spajić poručivši da mu je nevjerovatno da se ta branša žali na zarade.

Radović je večeras u emisiji Načisto na TV Vijesti rekao da je Spajićeva izjava izazvala brojne negativne komentare u njihovoj komunikaciji na vajber grupi.

"Ukazala je na to da smo u pravu kada tražimo neke stvari koje nam pripadaju. Tu je malo zamjena teza, prije svega se govori o povećanju zarada. Naravno, mi tražimo povećanje zarade ali prije svega se traži donošenje posebnog zakona kojim će se urediti zarade nosilaca pravosudnih funkcija što mi odavno tražimo. Na kraju krajeva, na to se obavezala i Vlada i sada se predsjednik Vlade čudi što mi to tražimo", rekao je Radović.

On je kazao da nisu imali susret sa premijerom ili predstavnicima Vlade o njihovim zahtjevima.

Ministar pravde Bojan Božović je na to rekao "kako ne".

Radović je rekao da je prema Strategiji reforme pravosuđa za period od 2024. do 2027. godine realizacija ovog zadatka planirana za prvi kvartal 2025.

"I sad odjednom Vlada od onoga što je ona projektovala, odustaje od toga da zarade nosilaca pravosudnih funkcija, ne samo sudske, nego i tužilačke funkcije, da se neće uređivati, odnosno da se čekaju neka druga vremena i da će sad biti izmjene Zakona o zaradama u javnom sektoru", kazao je Radović.

On je poručio da ako se Spajić pozvao na "sramne presude", trebalo je da kaže ko je donio te presude i o čemu se radi.

"On je političar, može da kaže šta hoće, njega to ništa ne košta. Dok mi moramo da uvijek govorimo odmjereno, argumentovano i da za svaki naš zahtjev iznosimo činjenice. On je bjerovatno ovom izjaviom dobio određeni procenat novih birača", kazao je Radović.

Rekao je da ne bi rekao da su presude sramne, a da ne zna šta su problematične presude.

"Svaka presuda je podložna žalbenom postupku i bilo je uvijek presuda koje se ukidaju, preinačavaju", rekao je Radović.

Božović je u emisiji kazao da je za to da se izvrši svaka presuda.

"Itekako sam protiv toga da se ne poštuju sudske presude", rekao je Božović.

On je kazao da ne misli da su zadovoljavajući uslovi rada sudija i njihov finansijski status.

"Upravo zbog toga su započeti razgovori na kojima su bili predsjednik Udruženja sudija, predsjednik Sudskog savjeta, v.d. predsjednica Vrhovnog suda, u kabinetu predsjednika Vlade, uz prisustvo ministra finansija, moje malenkosti i još određenih ljudi. I prije toga imali smo sastanak sa ministrom finansija u sličnom sastavu. Na tim sastancima svi smo konstatovali da je stanje po pitanju zarada loše odnosno da postoji nepravičan odnos u zaradama pogortovo kada je riječ o sudijama u istim sudovima, pogotovo osnovnih sudova, gdje na primjer sudije iz različitih referata imaju značajno različite zarade. Imamo da u najvišim sudovima, sudije primaju 3.000 i nešto itd. Dok sudije osnovnih sudova, parničari 1.200, 1.300. Mislimo da je to nedopustivo i da treba pravičan pristup napraviti i podići zarade sudijama i državnim tužiocima", rekao je ministar pravde.

Božović je kazao da su bili poprilično iznenađeni reakcijom iz Udruženja sudija, pismom koje je dostavljeno.

"U redu, pismo neka ide ali reakcija obustave štrajka nakon tih sastanaka gdje je jasno obrazloženo, objasniću zašto su kolege iz Ministarstva finansija za nastavak izrade Zakona o zaradama u javnom sektoru. razlog je sledeći. Taj zakon već je poprilično odmakao. Na tim sastancima premijer i ministar finsnsija su poručili kolegama iz sudstva, dođite sa svojim timovima da radimo na ovom zakonu kako bi se ispravile sve nelogičnosti. Nelogično je i da direktor Uprave policije ima 1.300 eura, direktor UIKS-a 1.200 eura, neki načelnici u sistemu mnogo veću zaradu", rekao je Božović.

On je rekao da je nastup premijera "možda oštriji".

"Kada se dese predmeti i slučajevi na koje je premijer mislio, građani koji su razočarani takvim odlukama ne dolaze ispred suda. Građani i porodice tih ljudi dolaze kod premijera ili ministra pravde. Oni očekuju od nas da ih zaštitimo iako mi ni na koji način ne želimo to da radimo niti smijemo", kazao je Božović.

Pored Radovića i Božovića, gosti u emisiji Načisto bili su Vukas Radonjiċ - portparol Specijalnog državnog tužilaštva i Marko Radović - advokat.

Vijesti su 30. oktobra objavile da će članovi Udruženja sudija će zbog, kako smatraju, negativnog odnosa Vlade prema sudskoj grani vlasti i nepoštovanju preuzetih obaveza iz Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, u znak upozorenja, povremeno obustavljati postupanje u sudskim postupcima, osim u pritvorskim, postupcima prema maloljetnicima i predmetima hitne prirode gdje bi mogla nastati nenadoknadiva šteta.

Vijesti su danas objavile da se sudije Specijalnog odjeljenja Višeg suda neće uzdžati od štrajka, kako su o juče nezvanično kazali Vijestima, već će i oni obustavljati postupanje u predmetima.

Bonus video: