Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Predrag Zenović kazao je da je platforma "Barometar 26" ponuđena svim političkim partijama i da je ona šansa da se društvo okupi oko nečeka što je konsenzus cijelog društva, a to je članstvo u Evropsku uniju.
Sa druge strane nezavisna poslanica i članica Odbora za evropske integracije Jevrosima Pejović ocijenila je da je platforma "Barometar 26" "namijenjen vladajućoj većini".
"Platforma 'Barometar 26' je ponuđena svima i vidi se kao šira nadpartijska, nadpolitičku, nadnacionalna šansa da se društvo okupi oko nečega što je njegov konsenzus. Ovakav jedan dokumet nama u pregovarčkoj strukturi takav dokument koji ima politički kartanter može biti vrlo dobar i da kod svih onih tačaka gdje dođemo do mimoilaženja da imamo dokument koji stalno podsjeća političke aktere na obaveze koje su preuzete potpisom", rekao je Zenović u emisiji Reflektor na Televiziji Vijesti.
Pejović je kazala da mi platformu za početak premijer Milojko Spajić "mogao da potpiše sa samim sobom".
"Jer su on svojim djelovanjem i vladajuća većina udaljili nas sa EU puta. Ovaj dokument oslikava poruke koje mi čujemo na međuranordnim adresama i odliskava poruke iz Brisela", ocijenila je Pejović.
Ona je dodala i da platformom Spajić traži da se podrže zakoni koji su prošli usklađivanje sa zakonmima sa zakonimma EU.
"Što se tiče poslanika opozicije to do sada nije bilo sporno, i nijedan poslanik opozicije ma kako se ideološki i politički razlikovali nije izostao kada je bilo glasanje za neki evropski zakon. Možda bi bilo bolje da je upozorio vladajuću većinu da ne predlaže anti EU zakone, kako što je zakon o razvojnoj banci...", navela je Pejović.
Istakla je i da bi bilo dobro da se sama Vlada obaveže da donosi zakone uz javne konsultacije pošto, kako je navela. one izostaju. Kazala je da je samo 17 odsto zakona prošlo javne konsultacije...
Kada je u pitanju drugi princip platforme ona se tiče retorike i kako je rekla Pejović iz redova opozicije se nijednom nije čuo nijedan anti EU glas.
"Treći postulat da moramo biti fokusirani na državno jedinstvo i da identitetska pitanja i slične teme sklonimo sa strane. Samo prije nekoliko dana smo iz Bošnjačke strane imali zahtjev da Bosanski jezik bude službeni. Juče smo svjedočili sagi i prepisci između Nove srpske demokratije i potpredsjednika Vlade Nika Đeljošaja. Pa vidite da li se ovo odnosi na vladajuću većinu ili opoziciju", kazala je Pejović.
Dodala je i da joj je četvrti postulat platforme "najmiliji.
"Tražo se da ne narušavamo dobrosusjerdske odnose sa zemljama koje su članice EU - i to traži od nas premijer koji je narušio dobrosusjedske odnose sa zemljom članicom EU - Hrvatskom. Zanima me kako su ministri koji dolaze iz partija čiji su lideri na crnim listama zemalja EU glasali na Vladi kada je na dnevnom redu bio ovaj dokument", pitala je Pejović.
Zenović je rekao da se sa Pejović dijeli konstataciju da je opozicija pokazala konstruktivnost u procesu i da je to velika prednost Crne Gore.
"Sve druge ocjene se ne mogu uzeti kao tačne", kazao je on.
Iz Vlade je ranije saopšteno da platforma Barometar 26 afirmiše zajedničku obavezu ključnih parlamentarnih političkih aktera u Crnoj Gori da sarađuju u cilju uspješnog zaključivanja pregovora o pristupanju EU do kraja 2026. godine.
"Ovo je javni izraz zrelosti crnogorskog društva, kao i odlučnosti političkih partija da daju prioritet državnom interesu u odnosu na partijski, pružajući podršku svim reformama potrebnim za završetak pregovora sa EU. Potpisnici prepoznaju jedinstvenu priliku za Crnu Goru koju pruža trenutni zamah politike proširenja EU. Osjetljiva, društveno-polarizujuća pitanja koja bi mogla predstavljati digresije i političke slijepe ulice odnosno pitanja koja bi odvukla fokus sa procesa pristupanja EU - neće se aktuelizovati u parlamentarnom diskursu bez širokog društvenog konsenzusa koji se može artikulisati kroz mehanizam razrješenja", piše u platformi.
Prvi princip je obaveza ispunjavanja evropske reformske agende.
"Svi potpisnici, bez obzira na političke ili ideološke razlike, obavezuju se da podrže ispunjavanje obaveza iz evropske agende neophodnih za privremeno zatvaranje svih pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine, u skladu sa Mapom puta koju je izradila Vlada Crne Gore. Svi potpisnici se takođe obavezuju da podrže predložene reforme i zakonodavne inicijative pripremljene u skladu sa procedurom konsultacija sa Evropskom komisijom, kako bi se pristupni pregovori sa EU završili na vrijeme".
Drugi princip platforme je transparentnost i javna odgovornost.
"Svi potpisnici su saglasni da promovišu političku atmosferu dijaloga, saradnje i kompromisa na način što će razmjenjivati relevantne informacije o tekućim reformama iz evropske agende između izvršne i zakonodavne vlasti, uključujući i opoziciju. Političke partije se obavezuju na konstruktivne javne rasprave o reformama vezanim za EU, izbjegavajući retoriku koja bi mogla dovesti u zabludu ili izazvati podjele u vezi sa procesom pristupanja EU".
Treći princip je fokus na državno jedinstvo, poseban tretman polarizujućih pitanja.
"Potpisnici se obavezuju da će se fokusirati na državno jedinstvo i saradnju u oblasti EU integracija, ostavljajući polarizujuća pitanja koja bi mogla ugroziti proces pristupanja Crne Gore u Evropsku uniju posebnom mehanizmu razrješenja tih pitanja. Takva pitanja uključuju identitetske teme i druga pitanja koja mogu izazvati etničke ili vjerske tenzije ili destabilizovati nacionalnu bezbjednost Crne Gore. Posebni mehanizam uključuje radne grupe, kao i skupštinske odbore gdje će se date teme obrađivati uz ekspertsku podršku akademske zajednice, kao i političku potporu svih parlamentarnih stranaka, pri čemu će se tražiti kompromisi koji bi zadovoljili sve reprezentativne identitetske grupacije u Crnoj Gori i samim tim doprinijeli dodatnoj stabilizaciji i koheziji našeg društva. Mehanizam bi se detaljno opisao pravilnikom koji bi bio jednoglasno usvojen na prvom sastanku predsjednika parlamentarnih partija. Kvartalno bi se ponavljao sastanak u istom formatu oko praćenja dinamike sprovođenja neophodnih reformi".
Posljednji, četvrti princip se odnosi na dobrosusjedske odnose i odnose sa državama članicama EU.
"Svi potpisnici se obavezuju da će promovisati regionalnu saradnju i pozitivne bilateralne odnose sa državama članicama EU. Takođe, potpisnici su saglasni da će se uzdržati od bilo kakvih postupaka koji bi mogli narušiti dobrosusjedske odnose ili odnose sa državama članicama EU. Potpunim poštovanjem osnovnih principa ovog dokumenta, potpisnici prepoznaju jedinstvenu priliku koju pruža trenutni zamah politike proširenja EU i potvrđuju svoju posvećenost održavanju snažnog političkog fokusa na reforme vezane za EU, u najboljem interesu svih građana Crne Gore".
Bonus video: