Iako iz Vlade kažu da povećanje plata neći dovesti do novih poskupljenja, advokati su već utvrdili novi cjenovnik koji predviđa značajno poskupljenje njihovih usluga.
Od toga ih dijeli upravo saglasnost Vlade iz koje navode da će sagledati kako će to uticati na građane, ali i na državu koja već izdvaja milionske iznose za advokatske usluge.
Koje sve cijene usluga advokati planiraju da povećaju i koliko, te čime to pravdaju?
Inflacija, i kod advokata. Ukoliko Vlada aminuje, građani će ubrzo mnoge advokatske usluge plaćati duplo skuplje nego do sada.
Za sastavljanje tužbe za razvod braka, do sada ste morali da izdvojite 125 eura, a ubuduće 250.
Za pomoć advokata u radnom sporu, umjesto 125 klijent će morati da plati 50 eura više.
Podnošenje ustavne žalbu umjesto 300, ubuduće će koštati 500 eura.
Sve to stoji u predlogu advokatske tarife, u koji je Televizija Vijesti imala uvid.
Advokat Veselin Radulović kaže da je tarifa morala da se mijenja i ranije.
''Jeste to, naravno, opterećenje za građane koji plaćaju i advokate, ali nije opterećenje u tom dijelu kada razmotrite, kada imate u vidu da ta tarifa nije godinama mijenjana. Advokatske usluge u regionu, da ne govorimo o evropskim državama i državama gde je veći standard, su prilično bolje plaćene'', istakao je Radulović.
Cijena, odnosno takozvana nagrada advokatu za zastupanje u imovinskim sporovima i zbog ometanja posjeda mogla bi da košta 300, a sada je upola niža. Za sastavljanje podneska u upravnom postupku ili sporu umjesto 200, predlaže se povećanje na 350 eura.
Novu advokatsku tarifu usvojio je 23. oktobra Upravni odbor Komore, navodeći da nije mijenjana sedam godina, da su povećane inflacija i zarade kroz program Evropa sad jedan i dva.
"U samom tekstu smo ostavili neizmijenjene iznose naknade koji se odnose na sporove minimalne vrijednosti, na koji način smo doveli do toga da se povećanje tarife ne može odraziti na ugrožene djelove društva kojima će se i dalje davati pravna pomoć po minimalnim cijenama", piše u saopštenju Advokatske komore
Međutim, Radulović spori način na koji je Upravni odbor komore utvrdio predlog tarife.
Kaže da advokati nisu ni imali priliku da vide dokument i izjasne se o njemu što je propisano Statutom.
''Jako je ružno, da mi se upoznajemo sa činjenicom da je neki Nacrt tarife urađen, da ministar pravde ima uvid u njega, a mi kao advokati kojih se ta tarifa najviše tiče, nemamo uvid u njega", rekao je Radulović.
Predsjednik Advokatske komore Danilo Mićović nije želio da govori na ovu temu dok se ne završe pregovori sa Vladom i uputio je Televiziju Vijesti na Ministarstvo pravde. Oni kažu da će razgovarati sa Komorom.
"Postupak za dobijanje saglasnosti Vlade podrazumijeva Vladinu proceduru, koja obuhvata sagledavanje tarife od strane Ministarstva pravde i Ministarstva finansija, budući da Advokatska tarifa kao propis ima uticaj na građane i poslovni ambijent, a za odbrane po službenoj dužnosti i besplatnu pravnu pomoć i na Budžet", kazao je Momir Jauković iz Ministarstva pravde.
Predloženo je i povećanje tarifa i u krivičnim predmetima, ali i u predmetima koji su procjenjivi. Međutim, ima i smanjenja cijena usluga, ali u korist države. Država plaća milionske troškove zbog ćutanja administracije i zloupotreba. Zato Komora predlaže da se ti sporovi ubuduće umjesto 200 naplaćuju 100 eura po podnijetom podnesku.
"Ne vidim uopšte razlog zašto je to tako odlučeno. Vjerovatno se radi na nekoj vrsti pozicioniranja u tim pregovorima sa Ministarstvom pravde", poručio je Radulović
Kako država godinama gubi sporove, posebno u radnim odnosima, i za to isplaćuje milionske iznose za advokatske usluge, ne preduzme li se po tom pitanju nešto ubrzo, ubuduće će izdvajati i mnogo više.
Bonus video: