Praistorijska kamena grobnica sa više skeletnih ostataka, otkrivena prije dvije godine na granici između danilovgradskih sela Frutak i Kujava, obrasla je šibljem.
Reporterka “Vijesti” prije desetak dana obišla je nekropolu za koju se procjenjuje da potiče iz ranog bronzanog doba i uvjerila se da je potpuno nezaštićena.
Između grobne konstrukcije i kamenog prstena, kao i oko kamenog kruga, izraslo je šiblje i mlado drveće...
“Vijestima” je objašnjeno da je grobnica stara blizu 4.000 godina u takvom stanju, jer nije bilo novca za konzerviranje.
Iskopavanjima između Frutka i Kujave rukovodio je arheolog Predrag Lutovac.
On je prije dvije godine ocijenio da to otkriće ima veliki istorijski značaj i kulturološku vrijednost.
Krajem 2014. najavio je da će tokom 2015. godine pokušati da konzerviraju nekropolu.
“To je monumentalna arhitektura i treba je sačuvati”, rekao je Lutovac tada.
On je juče kazao da su imali želju da konzerviraju praistorijsku humku, ali da se nije odazvao niko ko bi to mogao da finansira.
“Zbog toga je to sada u stanju u kakvom jeste. Jedno su želje... Bilo je od lokalnih ljudi obećanja, ali ništa”, rekao je on.
Iz danilovgardskog Muzeja i Turističke organizacije kazali su da nijesu zaduženi za brigu o tom arheološkom nalazištu.
“Brigu o toj nekropoli treba da vodi Zavod za zaštitu spomenika kulture i izvođač radova. Mislim da nikakva zaštita nije sprovedena, to je obaveza izvođača radova. Da mi znamo, nakon završenih areheoloških istraživanja još nije objavljen naučni rad o tome, niti su pravljena zaštitna istraživanja”, kazao je kustos danilovgradskog muzeja Pero Radonjić.
Direktor Turističke organizacije Ivan Dragojević rekao je “Vijestima” da nema podatak u kakvom je stanju nekropola stara blizu četiri milenijuma.
“TO će se rado uključiti u akciju sređivanja, kako bi se taj lokalitet valorizovao”, kazao je Dragojević.
Bonus video: