ESA ima plan kako da napravi farme vode na Marsu

Švedski tim je sada dizajnirao instrument sa nazivom HABIT koji će izmjeriti i testirati taj proces, a Evropska svemirska agencija (ESA) je odobrila njegovo korišćenje u zajedničkoj misiji sa Rusijom koja bi, prema planovima, na "crvenu planetu" trebalo da pošalje lender i rover u 2018. godini
83 pregleda 0 komentar(a)
Mars, Foto: Reuters
Mars, Foto: Reuters
Ažurirano: 12.12.2015. 16:54h

Naučnici su krajem septembra objavili nove dokaze o postojanu tekuće vode na planeti Mars. Havijer Martin-Tores, profersor sa švedskog Univerziteta Luleo, kaže da rezultati koje je prikupio NASA rover Kjuriositi sugerišu da se ispod površine noću stvaraju majušni bazeni tekuće vode koja isparava tokom dana.

Švedski tim je sada dizajnirao instrument sa nazivom HABIT koji će izmjeriti i testirati taj proces, a Evropska svemirska agencija (ESA) je odobrila njegovo korišćenje u zajedničkoj misiji sa Rusijom koja bi, prema planovima, na "crvenu planetu" trebalo da pošalje lender i rover u 2018. godini.

HABIT će koristiti soli da bi upio 5 mililitara vode iz atmosfere dnevno, a moći će da ukupno prikupi 25 mililitara. Iako se to ne čini značajnim, "New Scientist" piše da se postupak, ukoliko se pokaže uspješnim, može iskoristiti u većim razmjerima i osigurati vodu za buduće misije sa ljudskom posadom.

"HABIT se lagano može prilagoditi "farmama vode" za proizvodnju resursa na lokaciji. Mi ćemo proizvesti marsovsku tekuću vodu na Marsu, koja se može koristiti u budućim istraživanjima Marsa za astronaute i staklenike", rekao je Martin-Tores.

Tim procjenjuje da će HABIT kroz jednu marsovsku godinu reciklirati 50 litara vode.

"Ovo je ciklički i prirodni proces odvajanja koji izvlači čistu vodu za buduću primjenu. On ne zahtijeva dodatnu energiju, samoodrživ je i rezultira sa suvim solima koje su spremne za sljedeći ciklus u procesu", kaže švedski naučnik.

Instrument će biti postavljen na nepomični lender i istovremeno služiti kao meteorološka stanica za mjerenje temperature i relativne vlažnosti kako bi se razvili modeli marsovske atmosfere. Imaće i skladište za hvatanje atmosferske prašine da bi se utvrdilo mijenja li se njena količina kroz sezone.

Blic.rs

Bonus video: