Vjerojatno najstariji poznat crtež iz vremena praistorijskog naselja iskopana je u blizini Barseloni, u Španiji.
Drevni umjetnik na crtežu je prikazao lovački logor.
Jedinstveno otkriće izgleda veoma jednostavno, čak i primitivno - u pitanju je kamen sa nekoliko rezbarija.
Kamena ploča je visoka 18 centimetara, široka 8,5 i debela 3,6 centimetra.
Kada je iskopan na lokaciji Moli del Sol, 30 kilometara udaljenoj od Barselone, arheolozi su jedva mogli da pogode značenje polukružnih crteža na kamenu starom 13.800 godina.
Kasnije su shvatili da je su na kamenu prikazane kupole koje predstavljaju kolibe u kojima su živjeli praistorijski ljudi. Umjetnik ih je postavio u tri linije, očigledno pokušavajući da stvori panoramski pogled na naselje koje je želio da predstavi.
New anciet etchings found by Molí del Salt rock shelter in northeastern Spain, dated about 13,800 years. I find... https://t.co/k8b6cZmt0A
— Monica Gunderson (@MonikaGunderson) December 3, 2015
Manuel Vakero iz katalonskog Instituta za humanu paleoekologiju i društvenu evoluciju kaže da gravura iz sjeveroistočne Španije predstavlja prvo predstavljanje društvenog okupljanja ljudi.
“Postoje i drugi prikazi krajolika, ali su u pitanju prirodni pejzaži, planine, rijeke. Ovo je prvi ljudski pejzaž", dodao je on.
Do sada, najraniji poznati crtež naselja datira iz 1.000 godine prije nove ere. Crtež je otkriven u Lombardiji, u Italiji,
Prikazivanje kuća na crtežima postalo je češće nakon pojave stalnih zajednica u doba neolita prije oko 11.500 godina, tvrde naučnici.
To znači da ako crtež koji ne pronađen u Španiji zaista prikazuje ljudski pejzaž, drevni umjetnik je onda bio daleko ispred svog vremena, piše RT.
Bonus video: