Odvraćanje pažnje tokom vožnje je jedan od gorućih problema u današnjem saobraćaju. Mobilni telefoni, brojne nove funkcije automobila, informativno-zabavni sistemi - sve to čini da vozač ne bude dovoljno fokusiran na vožnju. Mnogi vozači vole visoku tehnologiju, ali upravo je ta visoka tehnologija često i glavni uzrok nepažnje.
„Ukoliko ne obezbijedite nešto što je upotrebljivo, ljudi će koristiti svoje mobilne telefone, a svi znamo da je to najčešći uzrok odvraćanja pažnje tokom vožnje“, kaže Audijev portparol Mark Danke za Rojters. Međutim, glavni razlog instaliranja „gedžeta“, šta god proizvođači tvrdili, je prije svega profit, jer su doplate za te stvarčice nesrazmjerno velike.
„Mislim da displeji dovode u pitanje javnu bezbjednost“, kaže Džo Simitian, bivši zakonodavac koji je bio glavni inicijator zabrane upotrebe mobilnih telefona tokom vožnje u Kaliforniji. Ovaj stav je podržan od strane još jednog akademika.
„Ne možete da gledate u ekran i put u isto vrijeme“, kaže Dejvid Strejer, profesor kognitivnih i neuro nauka na Univerzitetu u Juti. „Ovi displeji prouzrokuju aktivnosti čija je posljedica sklanjanje pogleda s puta duže nego što većina stručnjaka smatra bezbjednim.“
Prema standardima proizvođača automobila vozači bi trebalo da budu kadri da završe radnju kroz seriju pogleda od dvije sekunde, ukupno ne više od 20 sekundi, dok vlasti kažu da bi ti zadaci trebalo da budu kompletirani uz poglede od 1,5 do dvije sekunde, ukupno ne više od 12 sekundi. Agencije za bezbjednost u saobraćaju tvrde da ne bi trebalo da bude više od šest pritisaka da bi neka radnja bila kompletirana.
Bonus video: