Otkrivena crna rupa 12 milijardi puta veća od Sunca

Džinovska crna rupa udaljena je 12,8 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje i nalazi se u centru novootkrivenog kvazara nazvanog "SDS S J0100+2802" koji emituje energiju milion milijardi puta veću od Sunca
51 pregleda 10 komentar(a)
crna rupa, Foto: Eaae-astronomy.org
crna rupa, Foto: Eaae-astronomy.org
Ažurirano: 26.02.2015. 18:04h

Naučnici su otkrili crnu rupu koja ima 12 milijardi puta veću masu od Sunca i koja je nastala 900 miliona godina poslije Velikog praska.

Džinovska crna rupa udaljena je 12,8 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje i nalazi se u centru novootkrivenog kvazara nazvanog "SDS S J0100+2802" koji emituje energiju milion milijardi puta veću od Sunca.

Astronomi, međutim, nisu u stanju da objasne kako je toliko velika crna rupa mogla nastati tako rano u istoriji kosmosa, odmah pošto su nastale prve zvijezde i galaksije.

Član međunarodnog tima naučnika, Fajan Bian s Australijskog nacionalnog univerziteta rekao je da je teško postojećim teorijama objasniti tako brz nastanak tako velike crne rupe.

"Ova crna rupa u centru kvazara dobila je ogromnu masu u kratkom periodu", rekao je Bian.

Profesor Sju-Bing Vu s Pekingškog univerziteta, koji je predvodio istraživanje objavljeno danas u časopisu Nature, rekao da je da je otkriveni kvazar jedinstven.

"Bilo smo veoma uzbuđeni kada smo našli da postoji tako svijetleći i masivni kvazar nastao samo 900 miliona godina poslije Velikog praska. Baš kao kod najsvjetlijeg svetionika u udaljenom univerzumu, njegova sjajna svjetlost će nam pomoći da bolje ispitamo rani univerzum", rekao je Sju-Bing Vu.

Bonus video: