Ugledni časopis “Njujorker” objavio je priču koja otkriva tajnu svijeta iza “zatvorenih (i zaključanih) vrata” i daje odgovor na pitanje koji je jedan od najčešćih predmeta koji se može naći iza zidova zatvora, među vječito rastućom zatvorskom populacijom u SAD-u.
Neočekivano, riječ je o Sonyjevom analognom radio prijemniku SRF-39FP, njihovom najjednostavnijem radio prijemniku prozirnog tijela, koji radi na jednu AA bateriju. Radio košta manje od 30 dolara i to je najpovoljniji radio koji se može nabaviti u zatvorskim “prodavnicama”.
Iako na policama ima i drugih modela, Sonyjevom SRF-39FP potrebna je samo jednu baterija i radi čak 40 sati, što je u poređenju sa iPod Classicom ipak veća vrijednost za novac. Zatvorenici u SAD-u su posebno osjetljivi na troškove, s obzirom da mjesečno mogu da potroše tek 120 dolara u zatvorskom šopingu, pa više odvajanja za baterije znači manje novca za ostale potrepštine.
Da je Sonyjev SRF-39FP prvak u zatvorskim krugovima, potvrdila je i PR-ka Sonyja Melisa Dolan, koja je navela da prodaja analognih prenosnih radija u zatvorima u SAD-u predstavlja stabilan biznis koji predstavlja značajnu prodaju za kompaniju.
“Od svih dostupnih modela, SRF-39FP je neosporeni klasik, koji se i 15 godina nakon početka prodaje može naći u zatvorskim radnjama, što ga čini čestim iza zatvorskih zidina koliko su česti bili i iPodi izvan tih zidina”. piše novinar “Njujorkera”.
Oko ovog radija se među zatvorskom populacijom stvorila i mala kultura: zatvorenici obično ostavljaju svoje radio prijamnike iz solidarnosti ili iz praznovjerja, pa se ovaj model Sonyja rijetko može naći van zatvora.
Ipak, kako navodi “Njujorker”, izgledno je da će nove tehnologije istisnuti SRF-39FP: u zatvorima u SAD-u počeo je da se nudi download MP3-ja sa zatvorskih terminala, a navodno je 50 odsto zatvorenika kupilo MP3 playere, iako su tri puta skuplji od legendarnog malog radija.
Bonus video: