Zbog kratkovječnosti moderne elektronike, ta vrsta otpada predstavlja sve veći problem. Italijanski konzorcijum je pronašao način da uspori nagomilavanje koristeći kontejnere za odlaganje ove vrste otpada.
Procjenjuje se da se na svijetu proizvodi oko 50 miliona tona električne i elektronske opreme koja završi kao otpad. Samo u Evropi nastaje 20 miliona tona. Italijanska kompanija pokušava da riješi problem sakupljanja, odlaganja i recikliranja ovog otpada.
Projekat “Identis Weee” je vrijedan 3,5 miliona eura i podržala ga je Evropska unija. Ovaj projekat su razvili italijanska “Hera” grupa i konzorcijum “Ecolight” u saradnji sa fondacijom “Ecolum” iz Španije. Namjera je da se udvostruči sakupljanje materijala kao što su mobilni telefoni, elektronske igre, televizori, računari i drugi uređaji. Pametni kontejneri su takođe posebno dizajnirani da uđu u trag elektronskom otpadu radi efikasnijeg odlaganja ili reciklaže.
Pametno ljeto
Prototip pametnih kontejnera je postavljen na stratešku lokaciju u regionu Emilija Romanja, gdje će ostati do kraja ljeta. U glavnom gradu pokrajine, u Bolonji, kao i u drugim većim gradovima, kontejneri su postavljeni po tržnim centrima i parkinzima u blizini. U manjim gradovima, građani mogu da ih pronađu na glavnim putevima ili blizu mjesta gdje se recikliraju papir, plastika i staklo.
Prema skorašnjim podacima Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine, od 50 miliona tona elektronskog otpada trenutno se samo 10 procenata reciklira. Italija je sakupila 240.000 tona prošle godine, što iznosi otprilike 4 kilograma po osobi. Pokrajina Emilija Romanja je treća po količini sakupljenog otpada sa više od 23.000 tona ili između 5 i 6 kilograma po osobi. Ipak, i dalje ostaje 70 odsto elektronskog otpada koji nije sakupljen.
Dva nivoa praćenja tragova
Oko 19.000 porodica je dobilo posebne magnetne kartice na korišćenje tokom probne faze, ali pametne kante mogu i lično da se aktiviraju uz pomoć obične kartice zdravstvenog osiguranja. Da bi odložio svoj otpad, korisnik treba da prisloni bar kod sa kartice na ekran, nakon čega automatski glas počinje da daje uputstva.
Ovaj projekat ima za cilj da smanji ekološke i zdravstvene probleme koje uzrokuje nepropisno odlaganje elektronskog otpada
“Nakon identifikacije, korisnik treba da na ekranu odabere koji tip elektronskog otpada želi da reciklira,” objašnjava Paoli. “Onda se kanta otvara.”
Ovaj jednostavan postupak omogućava Heri da sakuplja i analizira demografske podatke o korisnicima i vrsti elektronskog otpada koji oni proizvode.
Poslije odlaganja, put elektronskog otpada može u potpunosti da se prati. Kontejneri su povezani bežičnom mrežom sa centrom za obradu informacija.
“Postoji veliki server koji komunicira sa svakim kontejnerom u realnom vremenu,” kaže Paoli. “Imamo uređaje koji provjeravaju težinu i koliko je kontejner napunjen, kao i kompletan proces praćenja istovara, prevoza i tretiranja otpada koji je sakupljen.”
Ekološki i društveni efekti
Ovaj projekat ima za cilj da smanji ekološke i zdravstvene probleme koje uzrokuje nepropisno odlaganje elektronskog otpada. Paoli kaže da pametni kontejneri mogu značajno da promijene stvari.
"Možemo da počnemo da primjenjujemo odgovarajuću reciklažu i da ponovo iskoristimo 85 do 95 odsto ovog otpada,” kaže on.
Rezultat ovoga bi trebalo da se osjeti širom svijeta. Uprkos naprednom zakonodavstvu Evropske unije, oko 75 odsto ili 8 miliona tona električnog otpada iz Evrope se ilegalno izvozi u regione u razvoju, gdje često nedostaje ekološka i zdravstvena regulativa koja se tiče električnog i sličnih vrsta otpada.
“Još uvijek nema fabrika koje bi prerađivale ovaj otpad na odgovarajući način,” kaže Paoli, ”i zbog toga nastaju ekološki, društveni i ekonomski problemi u čitavom svijetu.”
Reciklaža elektronskog otpada
Druge koristi se ogledaju u tome što elektronski otpad često sadrži vrijedne materijale, kao što su zlato i srebro, koji mogu da se povrate i da se ponovo upotrijebe.
Nekoliko glavnih maloprodajnih lanaca, učestvuju u ovom projektu tako što ispred svojih prodavnica drže pametne kontejnere. Na kraju probne faze, građani koji su donijeli najviše elektronskog otpada će dobiti vaučere koje će moći da potroše u ovim radnjama ili u supermarketima.
Galerija
Bonus video: