Britanski naučnici su stvorili prvu genetski modifikovanu živinu koja ne prenosi ptičijiu grip.
U izvještaju predstavljenom u novom broju časopisa Sajens tim ističe da njihovi rezultati pokazuju kako je istom tehnikom moguće stvoriti različite modifiikovane domaće životinje koje bi bile otporne na mnoge viruse.
Naučnici su u tijelo kokošaka ubacili umjetni gen koji nije štetan za kokošaka, ali ni za ljude koji bi ih mogli jesti, a stvara otpornost na gripu. Profesorica dr. Helen Sang sa Sveučilišta u Edinburgu smatra da je genetska modifikacija mnogo bolja od cijepljenja jer djeluje čak i ako virusi mutiraju. "Ova će tehnika zaštititi cijelo jato od infekcija ptičijim gripom. Rezultat je zanimljiv jer gripa predstavlja veliki problem za proizvodnju živine," rekla je prof. Sang. Stručnjaci tvrde da bi se ista tehnika mogla koristiti za zaštitu bilo koje domaće životinje od bilo koje bolesti, a krajnji bi cilj bio razvoj životinja potpuno otpornih na virusne bolesti.
Ovakva proizvodnja genetski modifikovanih životinja značajno bi smanjila troškove jer virusne bolesti često desetkuju životinje, a u epidemijskim okolnostima iz opreza to čine i ljudi. Takođe bi bila korisna za zdravlje jer bi smanjila mogućnost mutacije virusa smrtonosnih za ljude.
Bonus video: