Vlada je utvrdila odluku kojom će se maksimalna visina marži u trgovinama na veliko ograničiti na pet odsto, za pšenično bračno (tip 400 i 500), šećer, ulje i so, dok će maksimalna marža na ove namirnice za male trgovine iznositi sedam odsto.
Ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović kazao je da Vlada radi sve što može da ublaži rast cijena namirnica i energenata.
"Donijeli smo odluku da ograničimo marže kao jedini mogući i normalan model djelovanje države, a da ne narušimo privredu, da utičemo da ne dođe do nestašice. Našli smo neki optimum da zaštitimo građane da ublažimo rast cijena, a da naši trgovci imaju interes da tu robu imaju na rafovima", rekao je on na današnjoj sjednici Vlade.
Naglasio je da Crna Gora raspolaže sa dovoljno energenata i hrane.
"Idemo ka tome da stabilizujemo potpuno ambijent i da obezbijedimo izvjesnost za naše građane".
On je kazao da su naišli na razumijevaje privrede, te da su oni konsultovani prilikom donošenja ovih mjera.
"Prepoznali su želju i volju Vlade da im bude partner".
Ministar finansija Aleksandar Damjanović je kazao da kada je u pitanju ova oblast treba voditi računa o promjenama na tržištu sirovina, na berzama, kako ne bi došlo do nestašice, jer država zavisi od uvoza, a ne proizvodi u dovoljnim količinama.
Ograničenjem marži ove životne namirnice bi trebalo da budu jeftinije. Njihove cijene drastično su skočile ove godine, posebno nakon što je 24. februara započeo rat u Ukrajini. Tako je za litar ulja početkom 2021. godine bilo potrebno izdvojiti jedan euro, januara 2022. godine 1,40 eura, a cijena tog proizvoda se sada u crnogorskim marketima kreće između 2,3 i 2,4 eura. Kilogram brašna (tip 400) u januaru 2021. godine je koštao 40 centi, godinu dana kasnije je došlo do poskupljenja od 50 odsto, a sada se cijene brašna kreću oko 80 centi. Cijena kilograma soli je između 50 i 60 centi, dok je šećer 95 centi.
Bonus video: