Nije čitala šta piše, ni znala šta potpisuje: Kako se Bratić branila pred sudom u postupku koji protiv nje vodi država

Prema zapisniku sa ročišta, tužena je objašnjavala da nije bila upoznata sa tim šta podrazumijevaju izmjene i dopune Opšteg zakona... U više navrata istakla je da nema pravničko znanje i da se o svemu starao njen pravni tim, kome i sada vjeruje

78065 pregleda 280 reakcija 66 komentar(a)
I dalje vjeruje svom pravnom timu: Bratić, Foto: SAVO PRELEVIC
I dalje vjeruje svom pravnom timu: Bratić, Foto: SAVO PRELEVIC

Bivša ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić pred sudom je tvrdila da prije usvajanja u Skupštini Crne Gore nije vidjela izmjene Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju na osnovu kojih je nezakonito razriješila više od 140 direktora ustanova, ali je demantuje dokument koji je potpisala početkom februara 2021, kada je u ime Vlade dala saglasnost na predlog akta poslanika tadašnje većine.

Bratić je u oktobru pred sudijom podgoričkog Osnovnog suda Nikolom Boškovićem objašnjavala da nije bila upoznata sa tim šta podrazumijevaju izmjene i dopune Opšteg zakona, kao ni da li je i u kojem roku tadašnje Ministarstvo trebalo da u školske odbore predloži svoje članove, ali je u više navrata istakla da nema pravničko znanje i da se o svemu se starao njen pravni tim, kome i sada vjeruje.

Država je bivšu ministarku tužila za naknadu štete koja se mjeri stotinama hiljada eura, zbog smjene direktora tokom 2021. godine. Sudovi su kasnije ta razrješenja proglasili nezakonitim, jer su se zasnivala na tvrdnji da direktori nijesu u zakonskom roku formirali školske odbore.

Prema zapisniku sa ročišta od kraja oktobra, Bratić tvrdi da je postupala u skladu sa ovlašćenjima a da je za nastalu štetu kriva država, odnosno njen pravni zastupnik - institucija Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa.

“Smatram, da je zaštitnik države prije nego što su pokrenuti postupci, odnosno, tokom postupaka pred sudom u kojima je vršena procjena zakonitosti spornih rješenja trebalo da se konsultuje sa Ministarstvom kojim sam ja rukovodila, a u cilju pripremanja zajedničke odbrane zakonitosti tih rješenja. Takođe smatram da troškovi koji su nastali u tim parnicama, a u odnosu na koje se sada traži naknada štete od mene nastali zbog postupanja zaštitnika ili njegovog nepostupanja, nepravilnog postupanja, neulaganja žalbi, a što je iste i uslovilo. Takođe smatram da je predmetna tužba rezultat medijskog pritiska i politizacije moga postupanja, te nastojanja zaštitnika da ostane na svojoj funkciji nakon što je došlo do promjene Vlade, čiji sam ja ministar bila”, tvrdila je Bratić, dodajući da su, prema njenom mišljenju, sve odluke o razrješenjima “zakonite, ali da nisu od strane zastupnika države branjene na pravi način”.

Na pitanje zastupnika države da li je bila upoznata sa izmjenama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanja, na osnovu kojih su i donijeta sporna rješenja, bivša ministarka je tvrdila da je o tome znao njen pravni tim.

Odgovarajući na pitanje koje se odnosilo da li je bila upoznata sa brojem članova školskih odbora koje je trebalo da imenuje Ministarstvo na čijem je čelu bila i rokom u kojem je to trebalo da uradi, Bratić je saopštila da se o tome ne može “precizno izjasniti zbog proteka vremena”.

Dokument Vlade od 10. februara 2021. godine koji je tadašnja ministarka potpisala
Dokument Vlade od 10. februara 2021. godine koji je tadašnja ministarka potpisalafoto: Gov.me

Objasnila je da “zna da zakon nije mogao da sprovede bez imenovanja novih rukovodilaca, jer je starim direktorima prestao mandat”.

“Ja sam, kao ministar, imala svoj pravni tim koji je tumačio predmetni zakon i u skladu sa kojim tumačenjem sam postupala. S tim u vezi ja, kao ministar, nemam pravničko znanje - da bih tumačila samu sadržinu zakona, već je to činio tim koji sam prethodno navela, a ne mogu se izjasniti s tim u vezi da li mi je moglo biti poznato da li su bile neophodne navedene izmjene pravilnika i statuta kao uslov za izbor novih rukovodioca. Posebno želim da istaknem, da mi nije jasno zbog čega mi zastupnik tužilje postavlja predmetna pitanja pravne prirode, budući da je isti tokom postupka u kojima je utvrđivana zakonitost spornih rješenja istrajavao da su ista zakonita”, odgovorila je Bratić na pitanje zastupnika države da li joj je poznato da je, prema zakonu bilo neophodno da škole izmijene pravilnike o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji i statute.

Na pitanje suda, da li je bila upoznata sa razlozima razrešenja direktora, zbog čega su svi razriješeni u istom, kratkom periodu, da li je mogla biti svjesna eventualne štete ukoliko odluke budu nezakonite, Bratić je ponovo objasnila da se “pravnim pitanjima bavio pravni tim”.

“Ja sam, nakon što bi pravni tim pripremao predmetna rješenja, ista naravno pročitala, ali sam imala povjerenja u znanje i tumačenje pravnog tima zbog čega sam i danas istakla da smatram da su zbog toga rješenja zakonita…Tako je postupljeno iz razloga što direktori po mišljenju pravne službe nisu obavili neophodne radnje, pa smo zbog toga, ali i iz razloga što je isticao zakonski rok za preduzimanje tih radnji, iste razriješili… Tumačenje uslova za donošenje tih rješenja sprovodio je pravni tim, a da ja sam mislila da su rješenja zakonita, zbog čega o tome nijesam ni pomišljala”, kazala je Bratić u oktobru, dodajući da nije bila uključivana u postupke koje su protiv odluka o razrješenju poveli bivši direktori, kao i da nije dostavljala bilo kakva razrješenja.

Novo ročište zakazano je za kraj februara naredne godine.

Iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) nedavno su podsjetili su da se 23. decembra navršile dvije godine od podnošenja krivične prijave Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) protiv bivšeg rukovodstva Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, na čelu sa Bratić, zbog organizovane zloupotrebe službenog položaja na način što su nezakonito razriješeni direktori preko 220 vaspitno-obrazovnih ustanova u 2021. godini. Iz te NVO su upitali i zašto ovaj slučaj još nije procesuiran.

Prema posljednjim odgovorima iz institucije kojom rukovodi Vladimir Novović predmet protiv Bratić je još u fazi izviđaja.

Potpisala dokument koji je demantuje

Na pitanje suda da li je upoznata sa sadržinom predloga izmjena i dopuna Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju na bilo koji način, Bratić tvrdi da je “upoznata tek kad je dokument Ministarstvu dostavljen na primjenu”.

“Predlog je sačinila grupa poslanika i od njih, na bilo koji način, nijesam bila upoznata sa sadržinom predloga. Sa zakonom sam se upoznala kada je isti izglasan u Skupštini i kada nam je dostavljen na primjenu”, kazala je Bratić, stoji u zapisniku.

Prema procedurama, Skupština predlog poslanika dostavlja Vladi na mišljenje, nakon čega počinje procedura u Skupštini Crne Gore.

Pretragom sajta Vlade (gov.me), može se naći dokument prema kojem je “Vlada razmotrila Predlog izmjena i dopuna Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, koji su podnijeli poslanici Slaven Radunović, Vladimir Martinović, Dragan Ivanović, Branka Bošnjak i Miloš Konatar, a Skupština dostavila Vladi radi davanja mišljenja”.

“Vlada je saglasna sa Predlogom zakona koji su Skupštini podnijeli poslanici Slaven Radunović, Vladimir Martinović, Dragan Ivanović, Branka Bošnjak i Miloš Konatar”, stoji u dokumentu od 10. februara 2021, koji potpisuje upravo Vesna Bratić.

Bonus video: