Građanska inicijativa 21. maj saopštila je da se sa svakom novom partijom nastavlja se dezintegracija crnogorske političke scene.
Iz te inicijative su povodom formiranja Stranke evropskog progresa nekadašnjeg premijera i potpredsjednika DPS-a Duška Markovića naveli da je potvrđena pozicija Crne Gore kao evropskog lidera u broju partija po glavi stanovnika.
"Zanimljivo je da u poređenju sa nama ne postoji niti jedna evropska zemlja sa više stranaka i manje dostojnih lidera i kredibilnih politika. Pritom, najpovršnija analiza bi pokazala da je 90 odsto stranaka čisti višak jer se radi ili o besmislenim partijama koje ne mogu dobaciti ni do polovine inače niskog izbornog cenzusa ili o programski identičnim partijama koje su taoci ličnih ili grupnih interesa. Primjera radi, zar ima bitne razlike između marionetskih stranaka koje su u orbiti Vučićevog režima (Mandić, Knežević, Danilović, Joković i niz sitnijih batlera). Ili, koja je to programska razlika između DPS-a, SDP-a, SD-a ili novoformirane Markovićeve stranke. Ili, što čini suštinsku razliku između PES-a, Demokrata, URE i PES-ovih disidenata pod okriljem Milatovića", navodi se u saopštenju.
Dodaju da je očigledno da mediokritetska i razdrobljena crnogorska politika samo potvrđuje "drugorazredne liderske formate i fragmentirane interese motivisane sitnosopstveničkim kalkulacijama". Ističu da je savremena istorija crnogorskih stranaka istorija raspada, podjela i gašenja stranaka.
"To dovoljno govori o slabim kapacitetima crnogorske politike čija posljedica može biti samo rastrojena država i nižerazredna politička zajednica. Zato je i danas, nakon više od tri decenije od formiranja višestranačja, jedini svijetli integralistički primjer vezan za osnivanje SDP-a 1993.godine kada je ova partija nastala ujedinjenjem pet stranaka. Da bi, njeni kasniji lideri i članovi, nakon višegodišnjeg utapanja u vlasti, uspjeli i nju da podijele prije desetak godina", saopšteno je iz GI 21. maj.
Navode i da političari koji nijesu u stanju da integrišu srodne ili bliske partije i pritom otklone njihove naslijeđene nedostatke "ne zaslužuju da upravljaju ni mjesnom zajednicom a kamoli državom".
"Zato je, pored svih drugih uzroka, Crna Gora osuđena na tavorenje ili propadanje. A lakomislenim biračima i pristalicama fragmentiranih stranaka ostaje da izlaze na beznadežne izbore i presipaju glasove iz 'šupljeg u prazno'", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video:
![](https://www.vijesti.me/resources/images/logo_blue.png)