Većina tih nedovoljno napumpanih guma ne doseže do propisne vrijednosti pritiska za manje od 0.5 bar, 7.5% provjerenih guma za više od 0.5 bar, i 0.5% ima pritisak najmanje za 0.75 bar niži od norme.
Kompanija naglašava, da je od 18 dо 26% ukupne snage automobila povezano s otporom kotrljanja guma.
Na taj način problemi s nedovoljno napumpanim gumama koštaju evropljane 2.7 milijardi eura godišnje, nepotrebno potrošenih na gorivo.
Zbog guma čiji je pritisak niži od propisanog, u atmosferu se godišnje izbaci dodatnih 4.8 miliona tona СО2 što je čini dodatnih 1.8 gr/km za svaki automobil na putu.
Uz to, prema Bridžstonu, u Evropi izlazi iz upotrebe oko 12.2 miliona guma, a razlog tome je prijevremeno habanje.
Cijena zamjene je vrlo visoka, posebno ako se uzme u obzir da su kompanije proizvođači guma nedavno u nekoliko navrata povećale cijene.
Prema riječima eksperata Bridžstona, vožnja s nedovoljno napumpanim gumama, s nedovoljnom dubinom šare je dvostruko opasna jer se pri smanjenju pritiska u gumi snižava kontrola kretanja i povećava rizik od saobraćajne nezgode.
Nizak pritisak takođe ima vrlo negativan efekat na otpornost na habanje i čvrstinu gume.
U istraživanju Bridžstona prilikom provjere stanja guma saopšteno je da je gotovo 12% provjerenih guma pohabano ispod najviše dozvoljenog nivoa (u Evropi je minimalna dubina šare 1.6 mm).
Bridžston podsjeća, da pri kretanju na mokrom putu, auto s pohabanim gumama ima mnogo veći rizik od akvaplaninga nego automobil sa gumama čije habanje ulazi u propisane okvire.
Prema podacima kompanije, oko 2% provjerenih guma su pohabane znatno ispod norme i napumpane ispod dozvoljenog nivoa.
Bonus video: