Završeno suđenje po tužbi Bajrovića: Ublažite nepravdu poslije 27 godina od zločina

Bajrovići su jedina porodica koja 2008. godine nije prihvatila poravnanje sa državom i nastavila je da vodi bitku za odštetu
1230 pregleda 0 komentar(a)
Bajrovići tužbu podnijeli u martu 2007. godine, Foto: Slavica Kosić
Bajrovići tužbu podnijeli u martu 2007. godine, Foto: Slavica Kosić

Dok je punomoćnik porodice Bajrović Stevan Lepetić juče objašnjavao da sud poslije 13 godina trajanja postupka i 27 godina od zločina treba da na neki način ublaži nepravdu i prekine “procesni galimatijas” koji traje toliko dugo, zastupnik države Risto Femić je ocijenio da je tražena odšteta nerealna i da je treba odbiti.

Tako je juče završeno suđenje po tužbi Alena i Adise Bajrović, djece pokojnog Osma Bajrovića, koja više od deceniju traže odštetu zbog nemogućnosti njihovog oca da ih izdržava, jer je deportovan iz Herceg Novog 1992. godine i od tada nestao bez traga.

Lepetić je pojašnjavao zašto bi sud morao da prihvati da odštetu isplati po prosječnoj potrošačkoj korpi, dok je Femić smatrao da se šteta ne može računati uzimajući u obzir današnje stanje i ne može se dovoditi u vezu sa zaradom koju je pokojni Bajrović ostvarivao, ili bi ostvario da je ostao živ.

Bajrovići su jedina porodica koja 2008. godine nije prihvatila poravnanje sa državom i nastavila je da vodi bitku za odštetu.

Tužbu zbog smrti bliskog lica i nemogućnosti njihovog oca da ih izdržava, Bajrovići su podnijeli još u martu 2007. godine.

Četiri godine kasnije, zahtjev je djelimično usvojen. Viši sud je zatim potvrdio presudu za nematerijalnu odštetu zbog smrti, ali je ukinut dio o izdržavanju.

I Vrhovni sud je 2013. godine postupak o izdržavanju vratio na početak.

Osnovni sud je iste godine donio presudu da im se isplati i novac zbog gubitka redovnog izdržavanja, ali je Viši sud to opet ukinuo i vratio suđenje na početak.

Crnogorska policija je u maju 1992. nezakonito uhapsila najmanje 66 Muslimana koji su izbjegli od rata i kao taoce ih predala vojsci Radovana Karadžića i Ratka Mladića, navodno da ih razmijene za ratne zarobljenike.

Grupa izbjeglica deportovana iz Herceg Novog 25. maja je upućena u koncentracioni logor u Foči i nekoliko je uspjelo da preživi.

Drugoj grupi izručenoj nakon dva dana gubi se trag, a kasnije je utvrđeno da su ubijeni.

Ni nakon 27 godina nijesu pronađena tijela svih žrtava, ne zna se gdje su stradali, a nije utvrđena ni krivična odgovornost za zločin.

Bonus video: