U saobraćajnim nesrećama u aprilu, maju i junu poginulo je 14 osoba a povrijeđeno još 718, podaci su Zavoda za statistiku.
U istom periodu prošle godine u saobraćajnim nesrećama poginulo je devet osoba a 609 je bilo povrijeđenih.
U ovom tromjesečju ukupno je zabilježeno 1.527 saobraćajnih nesreća, što je za 6,3 odsto više nego u istom periodu lani kada ih je bilo 1.436.
U 1.007 saobraćajnih nesreća, ili dvije trećine ukupnog broja, nije bio povrijeđenih.
U 506 nesreća učesnici su prošli samo sa povredama, u pet slučajeva bilo je i poginulih i povrijeđenih, a u devet nesreća ishod su bili samo smrtni slučajevi.
Najveći broj poginulih bio je iz Podgorice - četiri osobe, a po dvije su bile iz Nikšića i sa Cetinja. Po jedna poginula osoba u saobraćajnim nesrećama bila je iz Bijelog Polja, Danilovgrada, Kolašina, Mojkovca, Tivta i Ulcinja.
I povrijeđenih u saobraćajnim nesrećama u ova tri mjeseca najviše je bilo iz Podgorice - 331 osoba, a zatim slijede Nikšić sa 68 povrijeđenih, Bar je imao 60, Kotor 39, Budva 33, Bijelo Polje 29, Kolašin 24, Herceg Novi 22...
Svega po jedna saobraćajna nesreća desila se u Andrijevici, sa jednim povrijeđenim, i u Šavniku gdje su učesnici prošli bez povreda.
U statistici za saobraćajne nesreće nove opštine Petnjica, Gusinje i Tuzi se ne vode odvojeno, već se podaci iz njih i dalje vode zbirno sa opština iz kojih su se odvojile. Novi zakon spreman
U skupštinskoj proceduri su i izmjene i dopune Zakona o bezbjednosti saobraćaja, koje između ostalog predviđaju automatsko hapšenje vozača koji prilikom vožnje u naseljenom području prekorači dozvoljenu brzinu za 70 kilometara na čas, odnosno za 90 u nenaseljenom.
Predloženim odredbama, prvi put je predviđena zatvorska kazna od 15 do 60 dana za najteže prekršaje u saobraćaju, bez mogućnosti plaćanja novčane kazne.
Izmjenama su značajno pooštrene i novčane kazne za brzu vožnju, vožnju pod dejstvom alkohola i droge, upravljanje vozilom bez vozačke dozvole ili pod zabranom, ali i za nepoštovanje naredbi policijskih službenika i saobraćajne signalizacije.
Osim zbog velikog prekoračenja brzine, iza rešetaka mogu završiti građani koji voze pod dejstvom psihoaktivnih supstanci ili ako u krvi imaju više od dva promila alkohola. Isto čeka i one što odbiju da se testiraju na drogu ili alkohol.
Građani će biti kažnjeni zatvorom i ukoliko ne zaustave vozilo na znak policajca ili druge saobraćajne signalizacije koja naređuje zaustavljanje, kao što je crveno svjetlo na semaforu, one koji budu upravljali vozilom bez vozačke dozvole...
Za enormna prekoračenja brzine, vozačima se određuju, pored kazne zatvora, i tri kaznena boda.
Ukoliko je takvom vožnjom izazvao opasnost po druge učesnike saobraćaja dobiće još dva kaznena boda i zabranu upravljanja motornim vozilom u trajanju do šest mjeseci. Nakon 12 prikupljenih kaznenih bodova, umjesto dosadašnjih šest, vozaču se izriče mjera “privremenog ograničenja prava na upravljanje motornim vozilom” u trajanju od tri mjeseca. Ukoliko nakon toga u periodu od dvije godine prikupi još devet kaznenih bodova zabranjuje mu se upravljanje vozilom na šest mjeseci. Ista kazna određuje se za svaki od narednih devet kaznenih bodova...
Bonus video: