Uprava policije saopštila je danas da su 32 kompanije i 31 osoba oštetili budžet Crne Gore za oko 3,5 miliona eura.
U saopštenju se navodi da je po nalogu Specijalog državnog tužilaštva (SDT, preduzimanjem daljih planskih aktivnosti u cilju suzbijanja krivičnih djela utaja poreza i doprinosa i pranje novca, realizovana dopuna predmeta kodnog naziva "Bora".
Iz Uprave policije su kazali da je Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i Sektor za sprečavanje pranja novca i finasiranja terorizma juče i danas podnio SDT dva izvještaja kao dopunu krivične prijave protiv 32 pravna i 31 fizičkog lica.
"Prvim izvještajem obuhvaćeno je 14 pravnih i 12 fizičkih lica, državljana Crne Gore i to: N.P. (41), P.J. (40), N.S. (39), M.J. (33), S.V. (48), I.V. (30), P.Ć. (27), J.G. (34), M.M. (32), M.O. (39), M.K. (56) i M.K. (42). Ova lica se terete za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i krivično djelo utaja poreza i doprinosa putem pomaganja. Sumnja se da su ova lica na osnovu fiktivnih faktura primili uplate od strane određenog broja pravnih lica iz Crne Gore u iznosu od oko 8,8 miliona eura, te su ta sredstva podigli sa svojih žiro računa koja su uz određenu nadoknadu, vratili uplatiocima, čime su im omogućili da izvrše utaju poreza i doprinosa i pričine štetu budžetu Crne Gore u iznosu od oko 2,2 miliona eura. Drugim izvještajem koji je podnijet Specijalnom državnom tužilaštvu kao dopuna krivične prijave obuhvaćeno je 18 pravnih i 19 fizičkih lica odgovornih u tim pravnim licima, koji su državljani Crne Gore, Srbije i Rusije. Ovom prijavom obuhvaćeni su: D.M. (42), S.M. (38), V.R. (43), R.V. (68), S.B. (30), P.R. (42), D.R. (41), S.M. (64), F.L. (32), M.P. (28), S.D. (44), L.P. (59), I.L. (43), O.R. (30), D.B. (71), P.F. (68), V.N. (51), M.R. (50) i M.Đ. (32) koji se sumnjiče za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, krivično djelo utaja poreza i doprinosa i krivično djelo pranje novca", istakli su iz Uprave policije.
U saopštenju se navodi da su pravna lica ova djela počinili na način što su na osnovu fiktivnih faktura vršili uplatu novčanih sredstava na račune fiktivnih firmi u iznosu od oko 5,2 miliona eura po osnovu navodnog prometa roba i usluga.
"Odgovorna lica u fiktivnim pravnim licima vraćala su uplaćeni novac u gotovini uplatiocima sredstava su im na taj način omogućili da izvrše utaju poreza i doprinosa na štetu budžeta Crne Gore u iznosu od 1,3 miliona eura. Službenici nadležnih sektora nastavljaju sa aktivnostima na ovom predmetu", kazali su iz Uprave policije.
Bonus video: