Ministarstvo unutrašnjih poslova sugeriše da je u određenim slučajevima tokom policijske intervencije 24. juna u Budvi došlo do nezakonitog prekoračenja ovlašćenja policijskih službenika.
“Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije je formiralo predmete u odnosu na slučajeve intervencije policijskih službenika 24. juna u Budvi, u vezi kojih su, putem elektronskih i drugih medija, objavljeni snimci događaja na osnovu kojih se ukazuje na sumnju da je u određenim slučajevima došlo do nezakonite upotrebe prinude ili prekoračenja ovlašćenja policijskih službenika prema pojedinim licima”, piše u odgovoru MUP-a dostavljenim Vijestima.
Višenedjeljne političke tenzije zbog smjene vlasti u Budvi eskalirale su tog dana kada je policija u nekoliko navrata interevenisala prema građanima i odbornicima Demokrata, Demokratskog fronta, Socijalističke narodne partije...
U medijima je objavljeno nekoliko snimaka u kojima se vidi prekomjerna upotreba sile policije naročito prema Budvanima Đorđu Đuraševiću i Predragu Radetiću.
Tokom policijske intervencije Đurašević je povrijeđen, a na snimcima se vidi kako mu prilazi inspektor, a potom ga čupa, vuče i gura na parkirani automobil. Tokom dana policija je na nekoliko lokacija bacila suzavce, a onda su patrole kružile gradom i privodile pojedince...
Na jednom od snimaka vidi se kako policajci šutiraju muškarca koji nije pružao otpor i koji je podignutih ruku sačekao policajce koji su trčali ka njemu i oborili ga na zemlju...
Službenici te institucije slično su postupili i u jednom budvanskom kafiću, gdje su takođe šutirali jednog od gostiju oborenog na pod...
Pet dana nakon mučnih scena u Budvi, ministar MUP-a Mevludin Nuhodžić najavio je da će se pojedini slučajevi intervencije policije preispitati.
“Policijski službenici će, ukoliko se utvrdi da su prekoračili ovlašćenja, biti procesuirani u skladu sa procedurom”, kazao je Nuhodžić.
Opozicija je nakon dešavanja u Budvi tražila njegovu i ostavku direktora policije Veselina Veljovića.
Prošlog ponedjeljka je održana i sjednica skupštinskog Odbora za bezbjednost, a poslanici Demokratskog fronta su nakon toga saopštili da razočarani jer su čelnici MUP-a i policije odbili da prihvate odgovornost za dešavanja u Budvi.
Intervencija policije u Budvi je i predmet istrage kotorskog tužilaštva, koje utvrđuje da li su policajci prilikom intervencije u Budvi zlostavljali građane ili počinili neko drugo krivično djelo.
Savjet za građansku kontrolu rada policije, takođe, zatražio je da se utvrdi ko su osobe u policijskim uniformama koje se na nekoliko snimaka vide kako prekomjerno smiruju tenzije u Budvi.
Još istražuju zlostavljanje Pljevljaka
Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije još nije donijelo mišljenje u slučaju upotrebe sredstava prinude policijskih službenika prema Pljevljaku O.M. (21) u neredima 13. maja ove godine.
“Postupak unutrašnje kontrole u predmetnom slučaju je u toku”, odgovoreno je “Vijestima”.
Savjet za građansku kontrolu rada policije konstatovao je u izvještaju da je najmanje sedam policajaca nogama, rukama i pendrecima tog dana tuklo Pljevljaka, iako on nije pružao nikakav otpor, čime su prekoračili ovlašćenja i povrijedili prava tog dvadesetjednogodišnjaka.
Zbog zlostavljanja Pljevljaka predmet je u fazi izviđaja i u tamošnjem tužilaštvu.
Dvadesetjednogodišnjaka su policajci sa opremom za razbijanje demonstracija tukli tokom protesta građana protiv hapšenja vladike Joanikija i sveštenika Mitropolije crnogorsko-primorske.
Tu policijsku “akciju” zabilježile su kamere.
Bonus video: