Šefica tivatskog Katastra Ana Lakićević puštena je na slobodu pa opet uhapšena zbog sumnje da je dio grupe koja je nezakonito omogućila bokeljskom privredniku Branku Zgradiću da prisvoji nekretnine u pojasu morskog dobra, na obali Tivatskog zaliva u Bonićima.
To je Vijestima kazao sagovornik iz vrha Uprave policije, objašnjavajući da su Lakićevićevoj ovog puta lisice na ruke stavljene u nastavku akcije u kojoj su sredinom februara hapšeni aktuelni i bivši čelnici Javnog preduzeća Morsko dobro.
Tada su po nalogu Specijalnog državnog tužilaštvaprivedeni direktor te javne kompanije Predrag Jelušić i njegov prethodnik na toj funkciji Rajko Barović, zatim Rajko Mihović, Ljubomirka Vidović i Zorica Šarenac.
Osim Jelušića i Barovića, svi su bivši ili sadašnji članovi Upravnog odbora tog javnog preduzeća.
Na saslušanje su tada pozvani i nekadašnji visoki funkcioner DPS Aleksandar Tičić, Ivan Kalezić, Selim Resulbegović, Đuro Marić i Aleksandra Ivanović Kalezić.
Jelušić, šef budvanskog odbora Demokratske partije socijalista i ostali, sumnjiče se da su počinili krivično djelo - zloupotreba službenog položaja, saopšteno je tada Vijestima nezvanično iz vrha Uprave policije.
Ta akcija dio je velikog predmeta SDT-a čija realizacija je započeta krajem decembra 2020. godine, kada je uhapšen direktor Uprave za nekretnine Dragan Kovačević.
Upravo tada, prvi put je uhapšena i Lakićević.
Sagovornik iz istrage rekao je Vijestima da je većina hapšenih u toj akciji na slobodi:
"U pritvoru su Kovačević, Lakićević, Mihović i Zgradić", rekao je on.
Iz JPMD potenciraju da je jedan od osnovnih principa kojim se rukovode taj da je isključena mogućnost da djelovi morskog dobra pređu iz državnog u privatno vlasništvo.
U praksi, međutim, nije tako, što je nedavno potvrdio i glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, rekavši da postoji osnovana sumnja da značajan dio imovine u zoni Morskog dobra više nije državni...
“Ići ćemo po svakoj parceli, ispitivati do kraja svaku česticu zemlje”, kazao je on na nedavnoj konferenciji za novinare.
Novinari Vijesti imali su uvid u spisak Uprave za nekretnine, koji jasno pokazuje da je više hiljada nelegalnih objekata evidentirano u zoni Morskog dobra.
Među njima su i neke građevine koje se vode na državu, odnosno Vladu Crne Gore, među vlasnicima “divljih” objekata su i porodice političara, sudija, biznismena...
Bonus video: