Roditelji inficiranih beba ponovo traže izuzeće sudije, Karišik tvrdi da su u njegovim riječima sadržane prijetnje

Upitan da li sumnja u pristrasnost tročlanog vijeća kojim sudija presjedava ili sudiju Mrdaka, Karišik je kazao da je nezadovoljan radom vijeća, ali da se zahtjev odnosi na sudiju Mrdaka

10390 pregleda 1 komentar(a)
Karišik, Foto: Jadranka Ćetković
Karišik, Foto: Jadranka Ćetković

Roditelji beba inficiranih u bjelopoljskoj Bolnici 2014. godine podnijeli su ponovni zahtjev za izuzeće sudije Dragana Mrdaka, u predmetu koji se vodi protiv optuženih ljekara Tomislava Jeremić, Hake Tahirović, Zvonka Puletića i Jele Cimbaljević.

Roditelji su i u oktobru tražili izuzeće istog sudije zbog pristrasnosti, ali je taj zahtjev odbijen.

Pored nepristrasnosti, kao razlog za izuzeće navode da je, navodno, sudija Mrdak 30. januara prijetio Predragu Karišiku riječima: “Vaš iskaz dat u svojstvu svjedoka smatram kao prijetnju” nakon čega je povišenim tonom uputio prijetnju Karišiku, da će protiv istog podnijeti krivičnu prijavu””, navodi se u zahtjevu za izuzećem.

Kako sudija slučaj nije prijavio policiji, Karišik je sačekao par dana i prijavio sudiju zbog prijetnji.

Sudija Dragan Mrdak je kazao za “Vijesti” da “nema potrebu da daje izjavu, jer će po podnijetom zahtjevu za izuzeće izjavu dati predsjedniku suda koji će odlučiti o tome”.

Podnosioci zahtjeva navode da smatraju da “ovako izvedenim zaključku sudije Mrdaka nema mjesta i da ni u jednoj riječi Karišika nije bilo prijetnji, niti se odnosilo na sudiju, zbog čega smatraju da se radi o ličnom animozitetu sudije prema oštećenim porodicama”.

Karišik je u svom iskazu, dodaju dalje u obrazloženju zahtjeva, naveo sljedeće:

“Spreman sam da se borim za pravdu i nema te cijene koju neću platiti za pravu, jer i do sada plaćam cijenu, spreman sam da idem do kraja i ne pitam za cijenu”.

“Taj čovjek je moje riječi shvatio kao prijetnju. Podnijeli smo prijavu jer ne možemo da dozvolimo da takav čovjek, koji je pribjegao takvim metodama da prijeti oštećenim u devetoj godini postupka i dalje sudi u ovom procesu. Jedan od razloga je i to što je njegova oslobađajuća presuda poništena od strane Apelacionog suda, zato što je napravio određeni prekršaj. Ja sam slučaj prijavio policiji, očekujem od Uprave policije da ispita sve nas”, kazao je Karišik, dodajući da najmanje što očekuje od sudije je javno izvinjenje oštećenim porodicama i povlačenje iz slučaja.

Upitan da li sumnja u pristrasnost tročlanog vijeća kojim sudija presjedava ili sudiju Mrdaka, Karišik je kazao da je nezadovoljan radom vijeća, ali da se zahtjev odnosi na sudiju Mrdaka.

Suđenje Tomislavu Jeremiću, Haki Tahirović, Zvonku Puletiću i Jeli Cimbaljević uslijedilo je nakon što je Vrhovni sud Crne Gore donio rješenje da je za suđenje ljekarima nadležan Viši sud u Bijelom Polju.

Viši sud je prethodno Vrhovnom sudu dostavio spise predmeta radi donošenja odluke o sukobu nadležnosti između tog i Apelacionog suda Crne Gore.

Apelacioni sud ranije je ukinuo presudu Višeg suda u Bijelom Polju kojom su optuženi oslobođeni od optužbe da su izvršili krivično djelo - teško djelo protiv zdravlja ljudi, u vezi sa krivičnim djelom nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti.

Postupajući po žalbama oštećenih roditelja, Apelacioni sud je ukinuo presudu i predmet vratio na ponovno suđenje.

U rješenju Vrhovnog suda navodi se da im je Viši sud dostavio spise predmeta radi donošenja odluke o sukobu nadležnosti između tog bjepopoljskog i

Apelacionog suda, navodeći da je presuda tog Višeg suda dva puta ukidana, jednom od strane Apelacionog a jednom od strane Vrhovnog suda.

”Pa je s obzirom na to da je članom 407 st. 6 Zakonika o krivičnom postupku nadležan Apelacioni sud da postupa u ovoj krivično pravnoj stvari, imajući u vidu da je istim članom propisano da kada je prvostepena presuda jednom ukinuta, drugostepeni sud će na sjednici vijeća ili nakon održanog pretresa donijeti presudu”, podsjećaju u rješenju Vrhovnog suda na dopis Višeg suda. U rješenju Vrhovnog suda dalje se navodi da je vrhovni državni tužilac Crne Gore podneskom od 22. jula dao mišljenje da “iz spisa predmeta proizilazi da je nakon ukidne odluke Vrhovnog suda Crne Gore, Apelacioni sud Crne Gore kao drugostepeni sud jednom ukinuo presudu Višeg suda u Bijelom Polju”.

Vrhovni sud je zaključio da se ne mogu prihvatiti navodi iz predloga Višeg suda u Bijelom Polju, da je u konkretnom slučaju Apelacioni sud Crne Gore morao donijeti odluku jer je presuda prvostepenog suda već jednom ukinuta od strane Vrhovnog suda Crne Gore.

Prvom presudom iz 2017. Jeremić i Tahirovićeva su osuđeni na po sedam mjeseci zatvora, a Puletić i Cimbaljevićeva na po šest mjeseci kućnog pritvora. Ipak, Apelacioni sud je tu presudu 20. februara 2018. godine preinačio i sve optužene poslao na jednogodišnju robiju, dok je Vrhovni sud naložio ponovno suđenje uz pouku da treba povoljnije presudititi u korist optuženih.

Bonus video: