Odbrana traži da se pribave fotografije mučenja Stefana Kovača

“Da je Stefan Kovač bio žrtva nemilosrdne torture svjedoče i ukazuju drugi dokazi, ali svakako je nužno pribaviti i taj materijal"

6334 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Libertas, Screenshot/Sky aplikacija
Foto: Libertas, Screenshot/Sky aplikacija

Na ponovljenom suđenju Stefanu Kovaču u Višem sudu u Podgorici, danas je njegov branilac advokat Damir Lekić zatražio da sud pribavi fotografije policijskog mučenja koje su objavljene na portalu Libertas pres.

“Da je Stefan Kovač bio žrtva nemilosrdne torture svjedoče i ukazuju drugi dokazi, ali svakako je nužno pribaviti i taj materijal kako bi se vijeće i ostali učesnici upoznali sa njegovom sadržinom”, izjavio je advokat Lekić.

Apelacioni sud Crne Gore ukinuo je prije skoro pola godine presudu podgoričkog Višeg suda, koji je na tri godine zatvora osudio Cetinjanina Stefana Kovača, optužen da je kao pripadnik kriminalne organizaciji koju je formirala osoba sa pseudonimom Džon Goti, a koja je imala zadatkom da ubije Dejana Kašćelana u Beču 2020. godine.

Cetinjanin Stefan Kovač, prilikom davanja odbrane sredinom septembra 2021,. u sudu, tvrdio je da je 29. jula 2020., godine otišao u Beč kako bi kao konobar ili građevinac zaradio nešto novca.

“Htio sam da odem za Austriju da radim kao konobar ili kao građevinac. Činjenica je da sam tada bio u lošoj finansijskoj situaciji, bila je korona, pa sam htio nešto da zaradim”, izjavio je tada Kovač.

Povodom mučenja Kovača, sud je odredio da se saslušaju još dva svjedoka, kao i da se provjeri ima li video nadzora u hodnicima i prostorijama SPBOK-a, te da se pribavi raspored zaposlenih u SPBOk-u i timu za operativnu podrsku na dan kada je Kovač uhapšen.

Okrivljeni Kovač u svojoj odbrani na glavnom pretresu tvrdio da je nakon lišenja slobode u blizini graničnog prelaza, bio psihički i fizički maltretiran od strane službenika Uprave policije – specijalnog policijskog tima, koji su ga udarali po glavi i tijelu, stavljali mu kesu na glavu kako ne bi mogao da diše, tukli ga u vozilu dok je vožen, te da su mu repertirani pištolj stavljali u usta, a potom nastavljali da ga maltretiraju i u prostorijama specijalnog tima, a sve iz razloga kako bi policajcima otvorio telefon koji je imao, odnosno dao im da šifru. Što je na kraju i učinio, usljed maltretiranja koje je trajalo od 11,00 ujutru do 23,24 časa naveče.

Apelacioni sud je uvažio žalbu advokata Damira Lekića jer je našao da je prvostepena presuda zahvaćena bitnim povredama odredaba krivičnog postupka, jer presuda ne sadrži razloge o odlučnim činjenicama, a dati razlozi su nejasni i u znatnoj mjeri protivrječni.

„Prvostepeni sud je pri ocjeni, da li su dokazi izvedeni na glavnom pretresu, službena zabilješka o pregledu sadržaja podataka mobilnog telefona koji je oduzet od optuženog, zapisnik o pretresanju mobilnog telefona, listing komunikacija za telefonski aparat oduzet od optuženog, pravno valjani ili ne i da li se na njima može zasnivati sudska odluka, bio dužan, da provjeri da li su ti dokazi pribavljeni na zakonit način. Posebno kada se imaju u vidu navodi odbrane optuženog o primjeni sile i prinude nad njim od strane ovlašćenih policiijskih službenika koji su preduzimali službene radnje, nakon njegovog lišenja slobode, s obzirom na to, da je optuženi tvrdio, da nije dobrovoljno dao šifru za otvaranje mobilnog telefona koji je pronađen kod njega. U ponovnom postupku, prvostepeni sud će otkloniti bitne povrede postupka ukazane ovim rješenjem, a radi provjere navoda odbrane optuženog saslušati ovlašćene policijske službenike odsjeka specijalnog policijskog tima, koji su postupali u najranijoj fazi postupka nakon lišenja slobode optuženog, pribaviti medicinsku dokumentaciju za”, navodi se u obrazloženju rješenja Apelacionog suda.

Bonus video: