Početak suđenja za krivično djelo iznuđivanje iskaza praćeno teškim nasiljem u policiji na štetu Marka Boljevića, danas je odložen po sedmi put pred Osnovnim sudom u Podgorici.
Iz Akcije za ljudska prava (HRA) ukazali su da se suđenje odlaže već sedam mjeseci, te da još nema informacija o suspenziji petorice okrivljenih inspektora.
Suđenje je prvobitno bilo zakazano za juče – 6. april, ali je odloženo za danas, zbog primjedbi advokata Marka Radovića, da mu u prethodnom periodu nije omogućeno da u Istražnom zatvoru u Podgorici pripremi odbranu s optuženim Daliborom Ljekočevićem. Sudija Larisa Mijušković Stamatović rekla je da će uputiti dopis sudiji za istragu da se priprema juče omogući i zakazala ročište za naredni dan, navode iz HRA.
Smatrajući da dati period nije bio dovoljan za kvalitetnu pripremu odbrane, advokat Radović je izostao sa današnjeg ročišta i od suda dopisom zahtijevao ponovno odlaganje, dodaju iz te NVO. Izostao je i advokat Balša Dragović kome poziv nije bio uredno uručen. Okrivljeni su se jednoglasno izjasnili da odbranu neće iznositi bez prisustva svojih branilaca, pa je suđenje odloženo za 28. april.
"Iznuđivanje iskaza u Centru bezbjednosti Podgorica od Marka Boljevića dogodilo se 25. maja 2020. godine. Optužnica protiv petorice inspektora stupila je na pravnu snagu u maju 2022, a prvi termin suđenja bio je zakazan za15. septembar 2022. godine. To znači da je odbrana svih okrivljenih morala biti spremna još prije sedam mjeseci. Okrivljeni inspektor Ljekočević se u pritvoru nalazi samo posljednja dva mjeseca. To otvara pitanje zašto njegova odbrana nije pripremljena ranije budući da se njeno iznošenje očekivalo čak četiri puta prije nego je uhapšen i upućen u pritvor", navodi se u saopštenju.
Policijske inspektore Danila Grbovića, Nemanju Vujoševića, Dalibora Ljekočevića, Bojana Vujačića i Ivana Peruničića državno tužilaštvo tereti da su 25. maja 2020. Marka Boljevića mučili elektrošokerima, udarali bokserskim rukavicama, bejzbol palicama i pesnicama u gornji dio tijela i po tabanima, da su mu prijetili ubistvom i repetiranjem pištolja pored glave, da su ga davili, ponižavali, napisali oproštajno pismo upućeno njegovoj porodici i prijetili mu da će mučiti i ubiti njegovu porodicu, kao i djevojku, da bi mu iznudili lažni iskaz koji je teretio Jovana Grujičića i Benjamina Mugošu za postavljanje eksploziva. Ljekočević je u drugom predmetu optužen da je isto djelo izvršio i nad Benjaminom Mugošom, a naknadno je uhapšen zbog sumnje da se bavio i trgovinom drogom.
Iz HRA su kazali da su, budući da do danas ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, nije obavijestio javnost da li je odlučio da poštuje zakon i optužene policijske inspektore suspenduje s dužnosti do okončanja krivičnog postupka, to pitanje ponovo uputili njegovom kabinetu.
"Od trenutka kada je o optužbi protiv inspektora bio obaviješten, a to je, sa zakašnjenjemod dva mjeseca, bilo u julu 2022. godine, bio dužan da primjeni čl. 176 st. 1 tač. 3 Zakona o unutrašnjim poslovima koji kaže da će policijski službenik biti privremeno udaljen sa rada ako je protiv njega pokrenut krivični postupak zbog krivičnog djela učinjenog na radu ili u vezi sa radom, do okončanja krivičnog postupka", dodaje se u saopštenju.
Iz HRA naglašavaju da se zalažu za istraživanje i kažnjavanje torture u skladu sa međunarodnim standardima koji obavezuju Crnu Goru. "Državno tužilaštvo i Uprava policije su dužni da temeljno istraže odgovornost ne samo optuženih inspektora već i njima nadređenih rukovodilaca koji su koordinirali istragu u kojoj su pored Marka Boljevića zlostavljane još dvije osobe, Jovan Grujičić i Benjamin Mugoša", napominju iz te NVO.
Marka Boljevića zastupa advokat Novica Milošević, u okviru programa HRA za zaštitu žrtava torture koji finansijski podržava UN fond za žrtve torture (UNVFVT).
Bonus video: