Poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) Suzana Pribilović tvrdi da se u Baru nije desilo vršnjačko, već "nasilje na etničkoj i vjerskoj osnovi".
Majka jednog od maloljetnika iz Sarajeva koji je napadnut u Baru, novinarka Arduana Pribinja kazala je juče da vjeruje da se radi isključivo o maloljetničkoj delinkvenciji i da slučaj nema nikakvu drugu pozadinu.
Grupa mladića u Baru prije dvije noći fizički je napala dvojicu sportista Atletskog kluba Sarajevo koji su u Crnu Goru došli na pripreme.
Zbog napada na njih osamnaestogodišnjem Božidaru Kaluđeroviću iz Bara određeno je zadržavanje do 72 sata nakon što je saslušan u Osnovnom državnom tužilaštvu Bar. Ranije je saopšteno da će četiri maloljetnika iz Bara krivično odgovarati za napad na njih.
Maloljetnicima iz Sarajeva ukazana je pomoć u Hitnoj medicinskoj pomoći i Opštoj bolnici u Baru. Jednom od maloljetnika konstatovana je teška tjelesna povreda u vidu preloma nosa i vilične kosti, zbog čega je transportovan u Klinički centar Crne Gore na dalju hospitalizaciju.
"Nažalost, o napadu na sportiste iz Sarajeva većina naših medija i odgovornih funkcionera govori kao o “vršnjačkom nasilju”. Ali, nijesu se potukla tamo neka djeca ispred škole oko neke cure ili ko će prvi da igra basket. Zato ovo nije slučaj vršnjačkog nasilja. Riječ je o nasilju na etničkoj i vjerskoj osnovi. Dječaci su napadnuti isključivo zbog svoje etničke i vjerske pripadnosti, i dok se to baš tako ne definiše, i osudi medijski i politički, neće ni biti adekvatno adresirano u društvu. Odnosno, biće prikriveno iza floskule o 'vršnjačkom nasilju', a zapravo je mnogo opasnije", navela je Pribilović u saopštenju.
Pribilović je u saopštenju navela da će se takvom praksom, nastaviti se "stavljanje pod tepih" činjenice, "da kod nas u Crnoj Gori u posljednje vrijeme raste mržnja i netrpeljivost prema pripadnicima drugih etničkih i vjerskih grupa i da ovo nije ni prvi, a nažalost ni posljednji ovakav slučaj".
"Zato je važno podizati svijest u društvu o alarmirajućim motivima koji stoje iza ovakvih napada, etnički i vjerski obojenih. Važno je osuditi one aktere našeg društva i udruženja koja se kriju iza religije a zapravo siju klicu podjele i mržnje prema drugome, i indoktriniraju mlade ljude mržnjom prema drugom i drugačijem. Nažalost, sve ovo podsjeća na našu ne tako davnu, mračnu prošlost, na incidente koji su naizgled bili banalni a slijedili su sve gori i opasniji. Zato smo kao društvo dužni, za početak, da pogubne pojave nazivamo pravim imenom, a ne da ih skrivamo eufemizmima i pogrešnim dijagnozama stanja u društvu", zaključila je Pribilović.
Bonus video: